moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Su-22 – 30 lat na polskim niebie

To samolot dla prawdziwych mężczyzn – mawiają piloci. W przyszłym roku minie 30 lat od kiedy Su-22 weszły do służby w polskiej armii. Żołnierze ze świdwińskiej bazy, w której stacjonują ostatnie 32 tego typu maszyny, chcą upamiętnić tę rocznicę – przygotowują folder ze wspomnieniami ich użytkowników.– Poszukujemy osób, które latały na tych maszynach, obsługiwały je i mają związane z nimi wspomnienia – mówi mjr Mirosław Lorenc, rzecznik prasowy 21 Bazy.  Z zebranych materiałów powstanie okolicznościowy folder poświęcony służbie tego samolotu w polskim lotnictwie wojskowym. Dla pomysłodawców ważne są zdjęcia, kserokopie dokumentacji, ale przede wszystkim wspomnienia. Szczególnie cenne będą te, które są związane z pierwszymi latami użytkowania Su-22.

Skąd pomysł na takie właśnie uczczenie rocznicy? – Ten samolot towarzyszył nam przez sporą część służby. Większość z polskich Su-22 już nie lata, ale do wszystkich mamy niezwykły sentyment – tłumaczy mjr Lorenc. Oficer podkreśla, że samoloty te, pieszczotliwie zwane „suczkami” albo w kodzie NATO – Fitterami, cały czas są bardzo lubiane. – Mimo swojego sędziwego wieku, nadal są niezawodne – podkreśla ppłk pil. Karol Jędraszczyk dowódca Grupy Działań Lotniczych, mający ponad 1100 godzin nalotu na tym typie samolotu.

O maszynach dobrze też mówią technicy. – Ktoś, kto lubi pracować na sprzęcie, na pewno się nie zawiódł. Obsługa samolotu jest przyjemna i nie sprawia problemów. Ja sam pracowałem przy tych nich około 15 lat. Nie powiem, że znam w nim każdą śrubkę, ale na pewno wiem, gdzie czego szukać – mówi ppłk Andrzej Turski, zastępca dowódcy Grupy Obsługi Technicznej.


Film: Siły Powietrzne

Mjr Lorenc pamięta ćwiczenia z państwami NATO, kiedy Polska nie była jeszcze członkiem Sojuszu. – O Su-22 mówiono tylko dobrze. Najczęściej, że to samolot dla prawdziwych mężczyzn –wspomina rzecznik 21 Bazy.

I taki właśnie jest – zgodnie uważają piloci. Jest też bardzo głośny, choć ci, którzy obcują z nim na co dzień, zdążyli się już przyzwyczaić. Najwięcej hałasu wywołuje wtedy, gdy startuje. Wśród pilotów do dziś krążą opowieści o osławionych „wyjściach spod uderzenia”. – To było w czasach, gdy maszyny te służyły jeszcze w Powidzu, w nieistniejącym dziś 7 Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego. Samoloty startowały jednocześnie, wykorzystując do tego dwa pasy startowe i drogi kołowania. Bywało, że ćwiczyły jednocześnie nawet trzy eskadry. Taki alarmowy start był elementem szkolenia. Huk był niesamowity – przyznaje ppłk Jędraszczyk.

Piloci pamiętają wiele egzemplarzy, a każdy samolot to oddzielna historia. Pierwsza dostarczona „suczka” o numerze bocznym 3005 stoi dziś w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Inny egzemplarz – „707” – z okazji NATO TigerMeet był pierwszym samolotem ozdobionym tygrysimi elementami. „305” z okazji jubileuszu 25-lecia Su-22 w Polsce doczekała się czarnego malowania. Ale większość stoi dziś w muzeach całej Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Dęblinie czy Rzeszowie.

21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie stacjonują Su-22, najstarsze bojowe samoloty w lotnictwie polskim. – Niegdyś służyły one na wojskowych lotniskach w Powidzu, Mirosławcu i Pile. Dziś tylko u nas zostały dwie eskadry – mówi mjr Mirosław Lorenc, rzecznik prasowy 21 Bazy.

Dla ostatnich w Polsce użytkowników tego samolotu rocznica będzie miała charakter szczególny. Zbliża się do końca okres eksploatacji tych maszyn przez nasze wojsko. Na polskim niebie mają polatać jeszcze zaledwie kilka lat. – Lotnisko w Świdwinie jest dobrze zlokalizowane, dlatego nie chcemy się go pozbywać. Przymierzamy się do jego modernizacji i pozyskania w miejsce Su-22 nowoczesnych samolotów bojowych – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowódcy Sił Powietrznych.

– Mimo sędziwego wieku to wciąż dobre samoloty. Sądzę, że po drobnej modernizacji mogłyby jeszcze polatać. Też z tego względu, że mamy dużą liczbę wyszkolonych techników, ale i pilotów, którzy znają Su-22 od podszewki. Jakby się jednak nie stało, wiem, że ten samolot na pewno będzie wspominamy z ogromnym sentymentem – mówi ppłk Turski.

W latach osiemdziesiątych Su-22 różnych wersji były w wyposażeniu Afganistanu, Algierii, Angoli, Bułgarii, Czechosłowacji (a po rozpadzie tego państwa Czech i Słowacji), Iraku, Jemenu, Libii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), Peru, Syrii, Węgier i Wietnamu.

Do Polski pierwsze samoloty Su-22M4 zostały dostarczone w drugiej połowie 1984 roku. Łącznie w latach 1984–1988 Polska otrzymała 110 maszyn – 90 bojowych, jednomiejscowych Su-22M4 i 20 szkolno-bojowych, dwumiejscowych Su-22UM3K.

1 lipca 2010 roku 21 Baza Lotnictwa Taktycznego została przeformowana w 21 Bazę Lotniczą w wyniku połączenia z 7 elt, 8 elt i 40 elt. Podstawą do zmian była decyzja Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 sierpnia 2009 roku. Baza jest największą jednostką wojskową w garnizonie świdwińskim. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie logistyczne eskadr lotniczych oraz zapewnienie przebiegu szkolenia lotniczego. W wyposażeniu bazy znajdują się bombowo-szturmowe Su-22.
PG

autor zdjęć: Przemysław Maliszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł
1400000640
Przy całym szacunku do decydentów ale to strata pieniędzy. Lepiej kupić używane samoloty ale lepszej generacji. W przypadku konfliktu zbrojnego, SU-22 nie mają żadnych szans na współczesnym polu walki, a dowódca który wysłałby je ewentualnie do potencjalnej walki, podlega pod prokuratora. Brutalne ale szczere. Nic dodać , nic ująć.
35-1A-97-67
~Tomek
1397259420
A może wybrać którąś z tych opcji? http://www.konflikty.pl/a,6124,Lotnictwo,Kto_zastapi_Su-22.html F-35 brzmi jak bajka!
B6-46-15-25
~scooby
1386145080
~Sebo - ale bez szaleństw. Coś jak Taurus KEPD 350 - Wystartuje po zaprogramowanej trasie , zrzuci i spadnie. Może robić też za ADM-160 MALD.
DB-A6-73-01
~Sebo
1386086760
Przeróbka na bezzałogowe to nie jest zły pomysł
D0-D3-9D-B9
~TRAVART
1386075180
SU-22 i widok z "biura" https://vimeo.com/69148473
CF-8B-0A-1D
~scooby
1386073620
Sprzęt jest sprawny. przerobić na bezzałogowe.
DB-A6-73-01

„Bull Run” po raz ósmy
Sądny dzień Parośli
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Wypływamy na prostą
W Brukseli o bezpieczeństwie
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Obrady NATO w Brukseli
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Podwójne zamrożenie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
O honor Polski walczącej
Zwiad w miejskiej dżungli
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Służyć i towarzyszyć
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Ramię w ramię z pogranicznikami
Macedonia Północna w drodze do NATO
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Bałtyk. Okno na świat
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Cel: bezpieczny dowódca
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Testament geopolityczny prezydenta
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Wsparcie na czterech łapach
Podchorążowie na zimowym survivalu
75 lat od akcji „Kutschera”
Deputowani z USA murem za NATO
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Cel – bezpieczna Europa
Najlepsi z najlepszych
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Diabły po Żelaznych Koniach
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Panie bez taryfy ulgowej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Misja jest święta
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Na straży historii
Boeing walczy o Harpię
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Pokonać strach przed ogniem
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Peaceful Pretexts of Putin
77 lat temu powstała Armia Krajowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO