moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Piłsudskiego w rodzinnej willi

Za rok ma ruszyć budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja będzie się mieścić w willi Milusin, gdzie Piłsudski mieszkał z rodziną, oraz dobudowanym nowoczesnym kompleksie. Muzeum zostanie otwarte w 150. rocznicę urodzin marszałka, koszt inwestycji jest szacowany na blisko 170 mln zł.


– Dobrze, że wreszcie powstanie placówka poświęcona jednej z najbardziej znanych polskich postaci XX wieku – uważa Kazimierz Michalczyk, historyk i badacz losów marszałka.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być kontynuatorem tradycji podobnej placówki, która przed wojną istniała w Belwederze. Prowadzić je będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków.

Resort musiał w tym roku okroić o 11 mln zł wydatki na budowę, ale zapewnia, że nie odbije się to na inwestycji. – Nie wpłynie to na całość, a tylko przesunie termin jej ukończenia na 2017 rok – mówi Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum i wnuk marszałka. Początkowo placówka miała zostać otwarta w 2016 roku, teraz wiadomo, że odbędzie się to rok później – w 150 rocznicę urodzin marszałka. Jaraczewski dodaje, że rząd zdecydował się przesunąć na kolejne lata niewykorzystane dotąd środki na budowę. Dzięki temu na wsparcie inwestycji państwo przeznaczy blisko 170 mln zł.

Znany jest już projekt muzeum. Na potrzeby kompleksu zostaną zaadaptowanie zabytkowe budynki w Sulejówku. Rodzina marszałka odzyskała je od państwa w 2000 roku. Odtworzone będzie wnętrze dworku Milusin, w którym Piłsudski mieszkał w latach 1923–1926. Zostanie także wyremontowany stojący obok pierwszy dom Piłsudskich, tzw. Drewniak.

Koncepcja muzeum

Na blisko czterohektarowym terenie stanie też nowy obiekt o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się w nim mieścić ekspozycja i centrum edukacyjne. Twórcy muzeum chcą, aby placówka w atrakcyjny sposób przybliżała najnowszą historię Polski i postać Piłsudskiego, dlatego planują wykorzystać nowoczesne multimedialne techniki.

– W takim miejscu można utrwalać pamięć wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego – mówił rok temu prezydent Bronisław Komorowski w trakcie prezentacji projektu muzeum. Jego autorami są architekci Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak. – Teraz pracujemy nad dokumentacją potrzebną do wyłonienia wykonawców i uzyskania pozwolenia na budowę. Sama budowa rozpocznie się na początku 2015 roku – zapowiada wnuk marszałka.

Obecnie w dworku Piłsudskiego w Sulejówku można oglądać poświęconą mu wystawę, odbywają się tam także liczne imprezy. Z okazji Święta Niepodległości jest np. organizowane wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich.

Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie światowej. Po odzyskaniu niepodległości, jako naczelnik państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego, aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, dwukrotnie premierem i naczelnym wodzem polskiej armii. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze utworzono w 1936 roku. We wrześniu 1939 roku najcenniejsze eksponaty (rękopisy, mundur, czapkę i buławę marszałka) udało się wywieźć na Zachód. Pozostałe w Belwederze zbiory zostały rozproszone. Niektóre uratowała rodzina, inne przekazano do Muzeum Narodowego. Część zbiorów, wywieziona przez Niemców do Gdańska, została zagrabiona w 1945 roku przez Związek Sowiecki i do dziś znajduje się w Moskwie. W 2002 roku kolekcjoner Piotr Ciborowski przekazał do Belwederu gromadzony przez kilkadziesiąt lat zbiór blisko 750 eksponatów związanych z Piłsudskim. Osobną kolekcję, ponad 1,5 tys. pamiątek, zgromadziła rodzina marszałka.
AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon’19” od kuchni
 
NATO silniejsze z rezerwistami
Polsko-francuska szkoła uczuć
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stawiamy na rozwój
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rozdarty subkontynent
Nowe nakolanniki
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Ankona – samodzielna polska operacja
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Formowanie 19 Brygady
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Rozpoczynamy nową erę
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejne drony dla WOT-u
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Pułaski” wrócił do kraju
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Od konfliktu do zgody
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obława pełna białych plam
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wkręceni w skoki
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Raki dla zawiszaków
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kolejna szabla AFN zdobyta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Tak umierał Wołyń
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Brytyjska „pamiątka”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-35 wylądowały w Powidzu
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zmiany w przepisach mundurowych
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polska historia w Norwegii
Moja „bazówka”
Sport nie dzieli, sport łączy
Sojusze na fali
Nowi szturmani w JW Agat
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO