moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Piłsudskiego w rodzinnej willi

Za rok ma ruszyć budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja będzie się mieścić w willi Milusin, gdzie Piłsudski mieszkał z rodziną, oraz dobudowanym nowoczesnym kompleksie. Muzeum zostanie otwarte w 150. rocznicę urodzin marszałka, koszt inwestycji jest szacowany na blisko 170 mln zł.


– Dobrze, że wreszcie powstanie placówka poświęcona jednej z najbardziej znanych polskich postaci XX wieku – uważa Kazimierz Michalczyk, historyk i badacz losów marszałka.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być kontynuatorem tradycji podobnej placówki, która przed wojną istniała w Belwederze. Prowadzić je będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków.

Resort musiał w tym roku okroić o 11 mln zł wydatki na budowę, ale zapewnia, że nie odbije się to na inwestycji. – Nie wpłynie to na całość, a tylko przesunie termin jej ukończenia na 2017 rok – mówi Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum i wnuk marszałka. Początkowo placówka miała zostać otwarta w 2016 roku, teraz wiadomo, że odbędzie się to rok później – w 150 rocznicę urodzin marszałka. Jaraczewski dodaje, że rząd zdecydował się przesunąć na kolejne lata niewykorzystane dotąd środki na budowę. Dzięki temu na wsparcie inwestycji państwo przeznaczy blisko 170 mln zł.

Znany jest już projekt muzeum. Na potrzeby kompleksu zostaną zaadaptowanie zabytkowe budynki w Sulejówku. Rodzina marszałka odzyskała je od państwa w 2000 roku. Odtworzone będzie wnętrze dworku Milusin, w którym Piłsudski mieszkał w latach 1923–1926. Zostanie także wyremontowany stojący obok pierwszy dom Piłsudskich, tzw. Drewniak.

Koncepcja muzeum

Na blisko czterohektarowym terenie stanie też nowy obiekt o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się w nim mieścić ekspozycja i centrum edukacyjne. Twórcy muzeum chcą, aby placówka w atrakcyjny sposób przybliżała najnowszą historię Polski i postać Piłsudskiego, dlatego planują wykorzystać nowoczesne multimedialne techniki.

– W takim miejscu można utrwalać pamięć wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego – mówił rok temu prezydent Bronisław Komorowski w trakcie prezentacji projektu muzeum. Jego autorami są architekci Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak. – Teraz pracujemy nad dokumentacją potrzebną do wyłonienia wykonawców i uzyskania pozwolenia na budowę. Sama budowa rozpocznie się na początku 2015 roku – zapowiada wnuk marszałka.

Obecnie w dworku Piłsudskiego w Sulejówku można oglądać poświęconą mu wystawę, odbywają się tam także liczne imprezy. Z okazji Święta Niepodległości jest np. organizowane wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich.

Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie światowej. Po odzyskaniu niepodległości, jako naczelnik państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego, aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, dwukrotnie premierem i naczelnym wodzem polskiej armii. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze utworzono w 1936 roku. We wrześniu 1939 roku najcenniejsze eksponaty (rękopisy, mundur, czapkę i buławę marszałka) udało się wywieźć na Zachód. Pozostałe w Belwederze zbiory zostały rozproszone. Niektóre uratowała rodzina, inne przekazano do Muzeum Narodowego. Część zbiorów, wywieziona przez Niemców do Gdańska, została zagrabiona w 1945 roku przez Związek Sowiecki i do dziś znajduje się w Moskwie. W 2002 roku kolekcjoner Piotr Ciborowski przekazał do Belwederu gromadzony przez kilkadziesiąt lat zbiór blisko 750 eksponatów związanych z Piłsudskim. Osobną kolekcję, ponad 1,5 tys. pamiątek, zgromadziła rodzina marszałka.
AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń priorytetem MON
 
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Irańskie szachy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Niszczyciele czołgów z PGZ
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śląskie sceny z życia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Defendery 2019
Nowy wiceminister w MON
Historia Liberatora wyjaśniona
Zapal światło dla ofiar Katynia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Większe dotacje na budowę strzelnic
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rok Żelaznej Dywizji
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Polskie firmy na targach w Londynie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Awaryjny most gotowy
Oko na Europę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Kosmiczny gość
Podstawa silnego przemysłu
Defendery 2019 – część 3
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Przetrwać do świtu
Umarły dla świata
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na wysokościach
Nowa misja i nowy sprzęt
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Warszawa – miasto nieujarzmione
„Robot” w akcji
Defendery 2019 – część 4
DSEI dla ludzi morza
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Defendery 2019 – część 2
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO