Trzy medale klasyków w Teheranie

Kapral Damian Janikowski zdobył srebrny medal, a st. szer. Łukasz Banak i szer. Michał Tracz brązowe na 28. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Zapasach, które rozgrywane są w Teheranie. W klasyfikacji drużynowej turnieju zapaśników w stylu klasycznym triumfowali gospodarze przed reprezentantami Kazachstanu, Ukrainy, Armenii i Polski.

Kpr. Damian Janikowski (z lewej) z Białorusinem Javidem Hamzatau w walce o brązowy medal tegorocznych cywilnych mistrzostw świata w Budapeszcie.

Zapaśnicy z Iranu wygrali trzy z siedmiu kategorii wagowych. Pozostałe złote medale wywalczyli: dwa – Ukraińcy oraz po jednym – reprezentanci Korei Północnej i Kazachstanu. Kapral Damian Janikowski w finale kategorii do 84 kg przegrał z obrońcą tytułu mistrzowskiego z Lahti (2010) Ukraińcem Aleksandrem Szyszmanem. St. szer. Łukasz Banak zdobył brąz w wadze 120 kg, a bratanek trenera reprezentacji Wojska Polskiego w stylu klasycznym st. chor. sztab. Józefa Tracza szer. Michał Tracz w wadze 60 kg.

W klasyfikacji drużynowej mistrzostw w zakończonej już rywalizacji klasyków zapaśnicy Iranu triumfowali z dorobkiem 64 punktów. Reprezentanci Kazachstanu zgromadzili 54 oczka, a Ukrainy 47. Czwarte miejsce zajęli zapaśnicy z Armenii – 46 pkt., piąte Polacy – 30 pkt., a szóste Chińczycy – 24 pkt.

W 28. edycji wojskowego czempionatu o medale w obu stylach walczy blisko 300 zawodników z 17 krajów: Iraku, Brazylii, Polski, Turcji, Chin, Korei Północnej, Pakistanu, Egiptu, Finlandii, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Ukrainy, Algierii, Tunezji, Syrii i Iranu. W sobotę i niedzielę o miejsca na podium rywalizować będą wolniacy.