moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy będą częściej ćwiczyć z Węgrami

Koordynacja zakupów i modernizacji sprzętu, wymiana dorobku uczelni wojskowych oraz rozwijanie kontaktów w ramach Grupy Wyszehradzkiej – to szczegóły umowy o współpracy wojskowej, którą minister obrony Tomasz Siemoniak podpisał z szefem węgierskiego MON Csaba Hendew. Delegacja z Węgier gościła dziś w Warszawie.


 
– Współpraca z Polską ma długą tradycję. Łączą nas bliskie więzi, jesteśmy sojusznikami w NATO, Unii Europejskiej i wspólnie działamy w ramach Grupy Wyszehradzkiej – mówił Csaba Hende, minister obrony Węgier.

Dotychczasowe „Porozumieniu między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Węgierskiej w sprawie głównych kierunków współpracy w dziedzinie wojskowej” zostało podpisane w Budapeszcie 20 marca 1991 roku. Dokument stracił ważność 21 marca 2001 roku. Dziś ministrowie obrony obu państw zawarli nowe porozumienie.  Zakłada ono realizację kilkunastu wspólnych przedsięwzięć wojskowych każdego roku. Mówi m.in. o wspólnych inicjatywach  przemysłów obronnych przy produkcji i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.  Niewykluczone, że w przyszłości oba kraje będą razem negocjować z producentami, by uzyskać lepsze warunki sprzedaży niż w przypadku osobnych zamówień. – Takie inicjatywy są popierane przez NATO i Unię Europejską, bo doskonale realizują zasady Smart Defence i pooling and sharing – dodał Tomasz Siemoniak.

– Rozmawialiśmy też o zwiększeniu liczby wspólnych ćwiczeń wojskowych i współpracy naszych wojsk specjalnych – wyliczał szef MON. Tematem rozmów były także sprawy związane z wojskową  edukacją.  Jak podkreślił minister Hende w przyszłym roku na studia do Polski przyjedzie kilku oficerów z Węgier. Jednocześnie zaprosił on na szkolenia i studia żołnierzy polskich.

Szef polskiego MON dodał, że wymianie doświadczeń wojskowych służy bliska współpraca Polski i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Minister Siemoniak podziękował też stronie węgierskiej za wkład i zaangażowanie w przygotowanie międzynarodowego ćwiczenia Steadfast Jazz. – To dowód na poważne podejście Węgier do bezpieczeństwa i spójności NATO – powiedział  Siemoniak.

Podczas wizyty węgierskiego ministra obrony podpisana została także „Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci”. Dokument ze strony polskiej podpisał Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Niezmiernie ważne jest budowanie przyszłości mając w pamięci wspólną przeszłość. W Polsce spoczywa około 250 węgierskich żołnierzy poległych w trakcie I wojny światowej. Jesteśmy wdzięczni Polakom, że dbają o te groby – mówił minister Hende.

Jednym z punktów wizyty węgierskiego ministra było także odsłonięcie pomnika w Skierniewicach, upamiętniającego pomoc tego kraju dla polskiej armii w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. – Przed Bitwą Warszawską na dworzec w tym mieście przyjechał transport amunicji. Trudno przecenić znaczenie węgierskiej pomocy – powiedział dr Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
 


MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1382697960
zamiast pomników pokazujcie Rosomaka i trenażery do niego .
DB-A6-73-01

Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
Przez krew zdobyty Śląsk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Cienka niebieska linia
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojna wywiadów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Śladami Pierwszej Pancernej
Amerykańska przyszłość WZL
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Od sojusznika do kata
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Wielofunkcyjny scyzoryk
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Wave of Alliances
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Preselekcja u komandosów
Irańskie szachy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Warszawa walczy, wracamy
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Torn Subcontinent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO