moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przypominają o bohaterach

Odnajdują, często zapomniane, groby polskich powstańców i bohaterów wojennych, porządkują je, a obok umieszczają tabliczki z krótkimi życiorysami pochowanych. W ciągu dwóch lat członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu upamiętnili w ten sposób przeszło dwudziestu żołnierzy.


Wszystko zaczęło się od mjr. Józefa Lossowa, powstańca wielkopolskiego, pierwszego dowódcy 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który na wieść o wybuchu II wojny światowej przepisał na rzecz rodzimej jednostki majątek w Gryżynie. Lossow zmarł w 1950 roku i został pochowany w Poznaniu. – Na naszym forum wywiązała się dyskusja o tej postaci. Od słowa do słowa postanowiliśmy odszukać grób Lossowa, ale nie bardzo wiedzieliśmy, gdzie się właściwie on znajduje – wspomina Jarosław Dzikowski z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. W końcu członkom koła udało się ustalić, że major spoczywa na poznańskim Dębcu. – Grób był nieco zaniedbany, z płyty trudno było odczytać, kto w nim spoczywa. Dowiedzieliśmy się, że major nie ma już w Poznaniu rodziny, a jedyny krewny żyje w Niemczech i na cmentarzu pojawia się rzadko. Odświeżyliśmy więc litery, a obok postawiliśmy tabliczkę z krótką informacją, kim był Lossow, gdzie walczył, jakie odznaczenia zdobył – opowiada Dzikowski. – A potem pomyśleliśmy, że może warto by w ten sposób upamiętnić także innych bohaterów – dodaje.

W ciągu dwóch lat członkowie koła umieścili tabliczki na przeszło dwudziestu grobach. – Zwykle szukamy informacji o zasłużonych żołnierzach, postaciach, o których warto ludziom opowiedzieć. Następnie lokalizujemy ich groby. Czasem są one zapomniane, zaniedbane, jednak nie jest to reguła. Następnie porządkujemy nagrobki i stawiamy tabliczkę – wyjaśnia Dzikowski. Zdarza się jednak, że członkowie koła najpierw trafiają na groby powstańców czy żołnierzy, a dopiero później wertują Internet i książki w poszukiwaniu informacji o nich. – Działamy przede wszystkim na terenie Poznania i okolicznych miejscowości. Ale zdarzyło się nam już także pojechać na warszawskie Powązki – tłumaczy Dzikowski. Tam został upamiętniony płk Arnold Szylling, dowódca 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który w 1920 roku zginął w bitwie z bolszewikami pod Kobryniem.

Kilka dni temu uczestnicy akcji wybrali się do Kościana. Umieścili tabliczkę przy grobie mjr. Leona Kona. To postać niezwykle barwna. Był ułanem, walczył w powstaniu warszawskim, po wojnie zaś współtworzył Polski Związek Jeździecki. Szkolił polskich dżokejów przed igrzyskami olimpijskimi, które w 1960 roku odbyły się w Rzymie. Pracował w stadninach w Kwidzynie i Racocie. Zmarł w 1964 roku.

– Staramy się upamiętniać zarówno dowódców, jak i żołnierzy niższych stopniem. Wkrótce jeden z naszych kolegów będzie na cmentarzu w małej miejscowości pod Krobią, gdzie umieści tabliczkę na grobie kaprala Józefa Kubasia – zapowiada Dzikowski. – Kluczem są ciekawy życiorys i zasługi. Kubaś, na przykład, służył w 15 Pułku Ułanów i otrzymał Krzyż Walecznych – dodaje.

Maciej Boruń z koła przyjaciół poznańskiego muzeum podkreśla, że celem akcji jest również edukacja, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. – Żołnierze, których upamiętniamy, zwykle nie są znani przeciętnemu człowiekowi. A na pewno warto to zmienić – podkreśla i dodaje, że członkowie koła coraz częściej otrzymują sygnały choćby od grup rekonstrukcji historycznej, które chciałyby się włączyć w przedsięwzięcie. Czasem odzywają się też krewni żołnierzy. – Dziękują nam za pamięć – zaznacza Dzikowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne moździerze dla armii
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Network Intelligence
Podoficer po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Wojsko wzywa na kwalifikację
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Ostatni samochód Marszałka
Dragoni na poligonie
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Beagle dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Weterani trenują MMA
Projekt MON dla szkół
Iran uderza w USA
Bohaterskie Orlęta
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Stepping out of the Shadow
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
We Are All Darfur
Polsko-łotewska „Zima”
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Kajak idealny dla komandosa
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Arsenał Iranu
To nie mogło się udać, ale…
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misje na dłużej
Powstanie bez sukcesu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO