moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przypominają o bohaterach

Odnajdują, często zapomniane, groby polskich powstańców i bohaterów wojennych, porządkują je, a obok umieszczają tabliczki z krótkimi życiorysami pochowanych. W ciągu dwóch lat członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu upamiętnili w ten sposób przeszło dwudziestu żołnierzy.


Wszystko zaczęło się od mjr. Józefa Lossowa, powstańca wielkopolskiego, pierwszego dowódcy 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który na wieść o wybuchu II wojny światowej przepisał na rzecz rodzimej jednostki majątek w Gryżynie. Lossow zmarł w 1950 roku i został pochowany w Poznaniu. – Na naszym forum wywiązała się dyskusja o tej postaci. Od słowa do słowa postanowiliśmy odszukać grób Lossowa, ale nie bardzo wiedzieliśmy, gdzie się właściwie on znajduje – wspomina Jarosław Dzikowski z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. W końcu członkom koła udało się ustalić, że major spoczywa na poznańskim Dębcu. – Grób był nieco zaniedbany, z płyty trudno było odczytać, kto w nim spoczywa. Dowiedzieliśmy się, że major nie ma już w Poznaniu rodziny, a jedyny krewny żyje w Niemczech i na cmentarzu pojawia się rzadko. Odświeżyliśmy więc litery, a obok postawiliśmy tabliczkę z krótką informacją, kim był Lossow, gdzie walczył, jakie odznaczenia zdobył – opowiada Dzikowski. – A potem pomyśleliśmy, że może warto by w ten sposób upamiętnić także innych bohaterów – dodaje.

W ciągu dwóch lat członkowie koła umieścili tabliczki na przeszło dwudziestu grobach. – Zwykle szukamy informacji o zasłużonych żołnierzach, postaciach, o których warto ludziom opowiedzieć. Następnie lokalizujemy ich groby. Czasem są one zapomniane, zaniedbane, jednak nie jest to reguła. Następnie porządkujemy nagrobki i stawiamy tabliczkę – wyjaśnia Dzikowski. Zdarza się jednak, że członkowie koła najpierw trafiają na groby powstańców czy żołnierzy, a dopiero później wertują Internet i książki w poszukiwaniu informacji o nich. – Działamy przede wszystkim na terenie Poznania i okolicznych miejscowości. Ale zdarzyło się nam już także pojechać na warszawskie Powązki – tłumaczy Dzikowski. Tam został upamiętniony płk Arnold Szylling, dowódca 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który w 1920 roku zginął w bitwie z bolszewikami pod Kobryniem.

Kilka dni temu uczestnicy akcji wybrali się do Kościana. Umieścili tabliczkę przy grobie mjr. Leona Kona. To postać niezwykle barwna. Był ułanem, walczył w powstaniu warszawskim, po wojnie zaś współtworzył Polski Związek Jeździecki. Szkolił polskich dżokejów przed igrzyskami olimpijskimi, które w 1960 roku odbyły się w Rzymie. Pracował w stadninach w Kwidzynie i Racocie. Zmarł w 1964 roku.

– Staramy się upamiętniać zarówno dowódców, jak i żołnierzy niższych stopniem. Wkrótce jeden z naszych kolegów będzie na cmentarzu w małej miejscowości pod Krobią, gdzie umieści tabliczkę na grobie kaprala Józefa Kubasia – zapowiada Dzikowski. – Kluczem są ciekawy życiorys i zasługi. Kubaś, na przykład, służył w 15 Pułku Ułanów i otrzymał Krzyż Walecznych – dodaje.

Maciej Boruń z koła przyjaciół poznańskiego muzeum podkreśla, że celem akcji jest również edukacja, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. – Żołnierze, których upamiętniamy, zwykle nie są znani przeciętnemu człowiekowi. A na pewno warto to zmienić – podkreśla i dodaje, że członkowie koła coraz częściej otrzymują sygnały choćby od grup rekonstrukcji historycznej, które chciałyby się włączyć w przedsięwzięcie. Czasem odzywają się też krewni żołnierzy. – Dziękują nam za pamięć – zaznacza Dzikowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Przez krew zdobyty Śląsk
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Desant z transportowca-giganta
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Warszawa walczy, wracamy
Śladami Pierwszej Pancernej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Wozy amunicyjne do Raków
High Confidence Operations
A Torn Subcontinent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Amerykańska przyszłość WZL
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Irańskie szachy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
Przysięga śląskich terytorialsów
Od sojusznika do kata
Czarny odchodzi do cywila

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO