moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Dwie sceny z powstania

Przez całe dekady, z powodów politycznych, niemożliwe było powstanie pomnika poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Odsłonięto go dopiero pod koniec PRL-u, kiedy zmieniło się podejście rządzących do tego zrywu.


Pomnik Powstania Warszawskiego ku czci poległych bohaterów tych walk wzniesiono w stolicy na placu Krasińskich, naprzeciw Katedry Polowej Wojska Polskiego. W tle pomnika znajduje się gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej.

Koncepcję monumentu opracowali rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma oraz architekt Jacek Budyn. Ich projekt wygrał w konkursie rozpisanym w 1984 roku przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika.

Zaplanowany przez nich obelisk składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich, symbolizujący powstańczy zryw, pokazuje wykutych z brązu ponadnaturalnej wielkości żołnierzy Armii Krajowej wybiegających spod monumentalnego betonowego pylonu, czyli podpory mostu.

Drugi fragment to tzw. epilog, nawiązujący do końca walk. Scena przedstawia ludzi wchodzących do kanałów. Pomnik powstał zresztą w pobliżu włazu kanałowego, przez który 1 i 2 września 1944 roku powstańcy ewakuowali się ze Starego Miasta do Śródmieścia.


Po odsłonięciu 1 sierpnia 1989 roku, w 45. rocznicę wybuchu powstania, obelisk wywoływał dużo kontrowersji. Części warszawiaków i powstańców nie podobało się naturalistyczne przedstawienie walk, zarzucano mu też monumentalną formę, kojarzoną z socrealizmem.

Pomnik pozostał jednak w stolicy i co roku odbywają się przed nim uroczystości związane z rocznicą powstania.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO