moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Kurhan pełen prochów

To największa nekropolia wojenna w Polsce i jedna z największych w Europie. Na cmentarzu Powstania Warszawskiego przy ul. Wolskiej spoczywa ponad 100 tysięcy osób, z czego 80 procent to cywile zamordowani i spaleni w masowych egzekucjach w różnych częściach miasta. Po wojnie ekshumowano ich z mogił na ulicach i podwórkach Warszawy.


6 sierpnia 1946 roku w 117 trumnach przywieziono cztery tony prochów ze spalonymi szczątkami około 15 tys. osób zamordowanych w pierwszych dniach powstania. To był największy pogrzeb na założonym rok wcześniej na warszawskiej Woli cmentarzu Powstania Warszawskiego.

Dziś spoczywa tu ponad 104 tys. osób, z których 80 procent stanowią cywile. Szczątki 50 tys. z nich, głównie ofiar masowej rzezi cywilnej ludności Woli, leżą w usypanym z ludzkich prochów kurhanie.

W 177 zbiorowych mogiłach pochowano żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zabitych w czasie powstania. Na cmentarzu spoczywają również ciała innych ofiar wojny, w tym ponad 3,5 tys. polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.


Po wojnie władzom komunistycznym nie na rękę była pamięć o powstaniu, dlatego teren cmentarza był w tym czasie mocno zaniedbany. Obowiązywał też zakaz budowy nowych nagrobków i umieszczania na pomnikach napisów upamiętniających poległych.

Z początkiem lat 60. w ramach porządkowania nekropolii zmniejszono jej powierzchnię z 13 do 1,5 ha. Na pozostałej części utworzono skwer nazwany potem parkiem Powstańców Warszawy. Ponadto krzyże na mogiłach zastąpiły tablice z piaskowca.

W 1973 r. na kurhanie, mogile kryjącej 12 ton ludzkich prochów, stanął pierwszy po wojnie pomnik Powstania Warszawskiego „Polegli – Niepokonani 1939–1945”. Rzeźba autorstwa prof. Gustawa Zemły przedstawia konającego wojownika, który własnym ciałem zasłania wyrwę w barykadzie. Wokół monumentu ułożono bruk zdjęty z warszawskich ulic.


Trzy lata temu Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rozpoczęła wspólnie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim i miastem renowację nekropolii. Wymieniono już większość płyt nagrobkowych – zamiast tablic z piaskowca postawiono granitowe płyty. Wyryte na nich PRL-owskie Krzyże Grunwaldu zastąpiono znakiem Polski Walczącej i symbolem krzyża. Odnowiono też pomnik „Polegli – Niepokonani”.

W planach jest również powstanie na terenie parku Powstańców Warszawy izby pamięci oraz ściany pamięci z wyrytymi na niej nazwiskami pochowanych tu osób. Na razie jednak znane są dane tylko około 3,5 tys. spośród 104 tys. osób spoczywających na Woli. Dlatego ROPWiM apeluje o pomoc w identyfikowaniu personaliów ludzi, których prochy pochowano na tym cmentarzu.


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO