moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
28 września 1944

„W Warszawie wychodzą jawnie i są swobodnie kolportowane pisma, które wyznają ideologię lubelskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego; w Lublinie nie może się ukazywać prasa uznająca rząd Mikołajczyka i legalne polskie władze państwowe. W Warszawie żołnierze Armii Ludowej i Polskiej Armii Ludowej oraz KB, jak też ich dowódcy i sztaby, mają swobodę [...], a Armia Krajowa szuka lojalnie z nimi współdziałania; na obszarach na wschód od Wisły oddziały Armii Krajowej, nieraz po krwawych i zwycięskich bojach z Niemcami, były rozbrajane, internowane, dowódcy aresztowani”
„Dwa światy czy nieporozumienie?”, „Rzeczpospolita Polska, nr 71

Wojska niemieckie przygotowują się do ostatecznego natarcia na Żoliborz. Trwa ciężki ostrzał rejonu placu Wilsona i ul. Krasińskiego.

Perspektywy obrony są bardzo wątpliwe. Podobnie jak Mokotów, Żoliborz nie jest gęsto zabudowany, co daje możliwość pełnego wykorzystania przewagi w broni pancernej. Poza tym, atak prowadzą także frontowe oddziały 19 Dywizji Pancernej gen. Källnera. Upadek dzielnicy jest kwestią godzin.

W Ożarowie trwają rozmowy kapitulacyjne. W imieniu Komendy Głownej AK prowadzą je ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” i kpt. Alfred Korczyński „Sas”. Strona niemiecka przedstawia warunki kapitulacji Warszawy. Zaraz po zakończeniu negocjacji natarcie nieprzyjaciela rusza ze zdwojoną siłą.

Oddziały nieprzyjaciela pacyfikują miejscowości w Puszczy Kampinoskiej. Płoną m.in. Pociecha, Wiersze, Janówek, Brzozówka i Krogulec.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Kobiety a pokój
 
Szef MON-u w Forcie Sill
Żołnierz uratował dziecko z pożaru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO