„Rząd Sowiecki życzyłby sobie powołania niezależnej komisji w celu ustalenia, na czyj rozkaz rozpoczęto powstanie w Warszawie i kto ponosi winę za to, że Sowieckie Dowództwo Wojskowe nie zostało o tym zawczasu powiadomione”
Depesza Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR do Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii
Rano, między 6 a 8, ponowne zawieszenie broni. Część mieszkańców dobrowolnie opuszcza teren walk i przechodzi za linie niemieckie.
Gen. Erich von dem Bach podpisuje wniosek o odznaczenie gen. Reinefartha Liśćmi Dębowymi do Krzyża Rycerskiego Żelaznego Krzyża. Decyzję uzasadnia: „Ta forma walki, zaciekłe walki uliczne swym charakterem wymagały, by być nie tylko dowódcą, ale także i wzorem bojownika”.
Wysłannicy Komendy Głównej AK, ppłk Franciszek Herman „Bogusławski” i kpt. Alfred Korczyński „Sas” podejmują rozmowy z gen. Heinzem Rohrem, występującym w imieniu gen. Ericha von dem Bacha. Tematem jest dalsza ewakuacja ludności cywilnej i rannych. Gen. Rohr proponuje rozpoczęcie rozmów w sprawie kapitulacji Powstania.
Po raz pierwszy od początku walk na niebie pokazują się radzieckie myśliwce.
BBC podaje na swoich falach listę 28 zbrodniarzy wojennych, z gen. von dem Bachem, gen. Stahelem i gen. Reinefarthem na czele, którzy po zakończeniu wojny mają zostać poddani pod sąd za czyny dokonane w Warszawie.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org