moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
9 września 1944

„Rząd Sowiecki życzyłby sobie powołania niezależnej komisji w celu ustalenia, na czyj rozkaz rozpoczęto powstanie w Warszawie i kto ponosi winę za to, że Sowieckie Dowództwo Wojskowe nie zostało o tym zawczasu powiadomione”
Depesza Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR do Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii

Rano, między 6 a 8, ponowne zawieszenie broni. Część mieszkańców dobrowolnie opuszcza teren walk i przechodzi za linie niemieckie.

Gen. Erich von dem Bach podpisuje wniosek o odznaczenie gen. Reinefartha Liśćmi Dębowymi do Krzyża Rycerskiego Żelaznego Krzyża. Decyzję uzasadnia: „Ta forma walki, zaciekłe walki uliczne swym charakterem wymagały, by być nie tylko dowódcą, ale także i wzorem bojownika”.

Wysłannicy Komendy Głównej AK, ppłk Franciszek Herman „Bogusławski” i kpt. Alfred Korczyński „Sas” podejmują rozmowy z gen. Heinzem Rohrem, występującym w imieniu gen. Ericha von dem Bacha. Tematem jest dalsza ewakuacja ludności cywilnej i rannych. Gen. Rohr proponuje rozpoczęcie rozmów w sprawie kapitulacji Powstania.

Po raz pierwszy od początku walk na niebie pokazują się radzieckie myśliwce.

BBC podaje na swoich falach listę 28 zbrodniarzy wojennych, z gen. von dem Bachem, gen. Stahelem i gen. Reinefarthem na czele, którzy po zakończeniu wojny mają zostać poddani pod sąd za czyny dokonane w Warszawie.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Śladem „białych kurierów”
 
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Mielec wraca do odrzutowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO