moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
8 września 1944

„Wyrażam Panu i Pańskim oddziałom moje pełne uznanie za cieżko wywalczony sukces”
Telegram Heinricha Himmlera do Ericha von dem Bacha

Kilkugodzinne zawieszenie broni. Na mocy porozumienia zawartego dzień wcześniej, ludność cywilna może opuścić teren walk i przejść na stronę niemiecką. Oddziały powstańcze dostają rozkaz, by nie robić przeszkód mieszkańcom w dobrowolnym opuszczaniu miasta. W komunikacie w tej sprawie można przeczytać: „Władze polskie zezwalając na wychodzenie z miasta, nie mogą przyjąć na siebie odpowiedzialności na skutki tego kroku”. 8 i 9 września w ramach akcji przez linie niemieckie przechodzi ok. 8 tys. osób.

Natychmiast po ustaniu zawieszenia broni wojska niemieckie rozpoczynają atak na Śródmieście. Padają powstańcze pozycje w budynkach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, komendy policji oraz w Kościele Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Nieprzyjaciel robi także postępy na ulicach: Świętokrzyskiej, Wareckej i Czackiego.

Kilkukrotnie ponawiane silne ataki wzdłuż al. Jerozolimskich. Oddziały nieprzyjaciela chcą przebić barykadę osłaniającą jedyne połączenie naziemne między Śródmieściem Północnym i Południowym. Chcą także dojść do mostu Poniatowskiego, co pozwoliłoby na stałe rozdzielić dwie części centralną dzielnicę Warszawy.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO