moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
17 sierpnia 1944

„Powstanie stanowi jedną fazę walki, która toczy się od roku 1939-go bez przerwy. Zdanie Polski w pierwszym okresie wrześniowym na własne siły wynikało z nieprzygotowania Sprzymierzonych. Lecz teraz opuszczenie jej obciążyłoby sumienie Zachodu odpowiedzialnością za katastrofę. Na Warszawę patrzy Europa: jej los zadecyduje o postawie szeregu krajów na długie lata”
„O pomoc dla Warszawy”, Komunikat Informacyjny, Londyn

Stanowisko strzelnicze ckm-u na balkonie kamienicy po parzystej stronie Al. Jerozolimskich. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Silny ostrzał, także z powietrza, Starego Miasta. Na dzielnicę spadają setki ton bomb i pocisków. Płoną m.in.: katedra św. Jana, najstarszy w Warszawie kościół Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście, Ratusz przy placu Teatralnym. W gruzy zamieniają się domy przy ulicy Konwiktorskiej i Franciszkańskiej, przy Świętojerskiej i Długiej. Wojska niemieckie atakują pozycje powstańcze w Śródmieściu i na Mokotowie.

Polskie Radio nadaje pierwszą audycję, którą można odebrać w Londynie.

Na murach zostaje rozplakatowane zarządzenie okręgowego delegata rządu RP na m.st. Warszawę, nakazujące ludności cywilnej tworzenie domowych komitetów samoobrony. Do ich zadań należy prowadzenie akcji przeciwpożarowych, utrzymywanie porządku w obrębie zamieszkiwanych budynków i schronów, organizowanie samopomocy społecznej i opieka nad uchodźcami.

Na łamach powstańczego „Kuriera Stołecznego” ukazują się słowa napisanej przez pchor. Józefa Szczepańskiego „Ziutka” piosenki „Pałacyk Michla”. Jej wersy szybko zyskują popularność.

„Pałacyk Michla, Żytnia, Wola
Bronią się chłopcy od >>Parasola<<,
Choć na >>tygrysy<< mają visy –
To warszawiaki fajne urwisy – są!"

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Course on Diplomacy
 
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO