moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
16 sierpnia 1944

„Niemcy wpadli na pomysł efektownego hasła, którym – zdawało się im – zelektryzują Polaków: >>Powtórzy się cud nad Wisłą<< [...] Warszawa istotnie dała się zelektryzować... Tylko nie w tym kierunku, jakiego by sobie życzyli Niemcy... I cud się istotnie powtórzył!”
„Cud nad Wisłą”, „Gazeta Polska”, Jerozolima

Patrol żołnierzy skręcający w Bracką, dalej po lewej część barykady na Widok. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stare Miasto po raz pierwszy ostrzeliwane jest najcięższymi pociskami średnicy 600 mm oraz nękane ogniem miotaczy min, tzw. krów, moździerzy i bombami lotniczymi.

Wojska niemieckie kontynuują szturm na pozycje powstańcze na Starym Mieście. Atakowana i bombardowana jest Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Także południowe reduty powstańców w okolicach placu Zamkowego odpierają silne uderzenia nieprzyjaciela.

W nocy dociera z Kampinosu do Warszawy 700-osobowy oddział pod dowództwem ppłk. Ludwika Wiktora Konarskiego „Victora”. Żołnierze dochodzą do Powązek, ale rezygnują z planowanego przebijania się do Starego Miasta i wycofują na Żoliborz. Wieczorem naprzeciw odsieczy ruszają bataliony „Zośka” i „Czata 49”. Brak koordynacji powoduje, że po kilkugodzinnych walkach w ruinach getta atak zostaje odparty na wysokości ulicy Stawki.

Okręgowy delegat rządu na kraj wydaje zarządzenie w sprawie rekwizycji. W rozplakatowanym dokumencie można przeczytać, jakie instytucje i na jakie cele mają prawo przejmować mienie cywilne. Mieszkańcy pouczeni zostali także, że wszelkie rekwizycje będą prowadzone za pokwitowaniem, a jakiekolwiek samowolne działania skutkować oddaniem pod Wojskowy Sąd Specjalny.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO