moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Marsz w godzinę „W”

Jest w Warszawie miejsce, w którym codziennie o 17.00 w celu upamiętnienia godziny „W” można usłyszeć „Marsz Mokotowa”. Ta powstańcza piosenka powstała podczas walk w stolicy, a jej autorami są żołnierze Armii Krajowej.


Przy ul. Puławskiej 59 stoi Domek Gotycki nazywany też Gołębnikiem, wzniesiony w 1780 r. Jest częścią romantycznego założenia ogrodowego z XVIII w. Dziś ta neogotycka wieża z bramą prowadzi do parku Morskie Oko.

Z wiszącego na wieży Gołębnika zegara z kurantem codziennie o 17.00 na pamiątkę godziny wybuchu Powstania Warszawskiego rozbrzmiewa skomponowana w czasie zrywu piosenka „Marsz Mokotowa”.

Melodia jest wygrywana od 1969 r., czyli od momentu zamontowania zegara. Na budynku znajduje się też tablica informująca o historii marsza, który stał się nieformalnym hymnem dzielnicy Mokotów.


Pieśń powstała podczas Powstania Warszawskiego, 20 sierpnia 1944 r. Jej autorami byli żołnierze z kompanii saperów pułku AK „Baszta”, który walczył na Mokotowie.

Tekst napisał Mirosław Jezierski „Karnisz”, a muzykę skomponował pianista Jan Markowski „Krzysztof”. Muzyk stworzył też inne znane powstańcze piosenki: „Sanitariuszkę Małgorzatkę” i „Małą dziewczynkę z AK”.

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO