moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Marsz w godzinę „W”

Jest w Warszawie miejsce, w którym codziennie o 17.00 w celu upamiętnienia godziny „W” można usłyszeć „Marsz Mokotowa”. Ta powstańcza piosenka powstała podczas walk w stolicy, a jej autorami są żołnierze Armii Krajowej.


Przy ul. Puławskiej 59 stoi Domek Gotycki nazywany też Gołębnikiem, wzniesiony w 1780 r. Jest częścią romantycznego założenia ogrodowego z XVIII w. Dziś ta neogotycka wieża z bramą prowadzi do parku Morskie Oko.

Z wiszącego na wieży Gołębnika zegara z kurantem codziennie o 17.00 na pamiątkę godziny wybuchu Powstania Warszawskiego rozbrzmiewa skomponowana w czasie zrywu piosenka „Marsz Mokotowa”.

Melodia jest wygrywana od 1969 r., czyli od momentu zamontowania zegara. Na budynku znajduje się też tablica informująca o historii marsza, który stał się nieformalnym hymnem dzielnicy Mokotów.


Pieśń powstała podczas Powstania Warszawskiego, 20 sierpnia 1944 r. Jej autorami byli żołnierze z kompanii saperów pułku AK „Baszta”, który walczył na Mokotowie.

Tekst napisał Mirosław Jezierski „Karnisz”, a muzykę skomponował pianista Jan Markowski „Krzysztof”. Muzyk stworzył też inne znane powstańcze piosenki: „Sanitariuszkę Małgorzatkę” i „Małą dziewczynkę z AK”.


Niechciany traktat
 
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO