moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włącz myślenie!

Aby przekonać żołnierzy, jak kończy się jazda na podwójnym gazie, żandarmi proponują im prosty test – założenie alkogogli i slalom pomiędzy pachołkami.

Jedno piwko, co to szkodzi! Takie myślenie często kończy się tragedią – przestrzegają żołnierzy żandarmi podczas prowadzonych we wszystkich jednostkach wojskowych spotkań prewencyjnych.  Stróże prawa omawiają nie tylko konsekwencje picia alkoholu przed lub po służbie, ale ostrzegają również przed siadaniem za kierownicą po wypiciu nawet niewielkich ilości piwa czy wina.

Alkogogle z wyglądu przypominają zwykłe okulary ochronne. Działają jednak inaczej.  – Specjalne szkła oszukują błędnik, przez co nosząca je osoba odnosi wrażenie, że jest pod wpływem alkoholu – wyjaśnia chorąży Jarosław Jażdżerski z bydgoskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, dodając, że gogle symulują 1 promil alkoholu we krwi.

U żołnierzy alkogogle na początku wzbudzają śmiech, który znika, gdy je zakładają.  Wykonanie nawet najprostszych czynności nie jest bowiem łatwe. – Widać to najlepiej podczas prostego testu, kiedy z założonymi okularami próbujemy wykonać slalom pomiędzy pachołkami – wyjaśnia chorąży Jażdżerski.

Aby przekonać żołnierzy, czym może zakończyć się jazda na podwójnym gazie, poza alkogoglami żandarmi dysponują urządzeniem symulującym siły oddziałujące na kierującego podczas zderzenia z innym pojazdem. – To co prawda tylko symulacja zderzenia przy prędkości do 10 km/h, ale daje spore pojęcie o tym jak silne jest działanie pasów bezpieczeństwa przy wyższych prędkościach – komentował chorąży Jażdżerski, który prezentował symulator w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Podczas spotkania, które odbyło się w CSAiU w Toruniu 9 maja, poza prewencyjną „pogadanką”, żołnierze Centrum oraz szkolący się tam kandydaci do NSR mogli zapoznać się z przyrządami używanymi podczas badań psychologicznych kierowców. - Są to między innymi urządzenia do badania sprawności widzenia przestrzennego, oraz przyrządy weryfikujące koordynację wzrokowo-słuchową i sprawność psychomotoryczną – tłumaczył Franciszek Potracki, kierownik Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Bydgoszczy.

W 2011 roku Żandarmeria Wojskowa prowadziła trzy programy dotyczące bezpieczeństwa na drogach, przeciwdziałania narkomanii i problemom alkoholowym. Zorganizowali 2722 spotkania związane z zapobieganiem alkoholizmowi, 3118  zapobiegających narkomanii i 2812 dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. W swojej działalności wykorzystują sprzęt, na przykład symulatory zderzeń i alkogogle. Do działań antynarkotykowych angażują też wojskowe psy. Żołnierze odwiedzają nie tylko jednostki, ale również przedszkola i szkoły, w których swoją wiedzę przekazują dzieciom i młodzieży.

Żandarmi zaangażowali się również w kampanie rządowe i społeczne: „Razem bezpieczniej”, „Bezpieczny przejazd” i „ILCAD 2011”.  Współpracują między innymi z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Biurem Przeciwdziałania Narkomanii, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i  Szefostwem Transportu i Ruchu Wojsk.
Działalność profilaktyczna jest dla ŻW priorytetowa. Żołnierze podkreślają, że ich zadaniem jest pomoc dowódcom jednostek i instytucji wojskowych w umacnianiu dyscypliny i porządku.

REKLAMA


autor zdjęć: kpt. Marek Serocki, kpr. Marcin Hering

dodaj komentarz

komentarze


Kraby w Bolesławcu
 
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Żołnierze w sztafecie pomocy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnicy na ratunek
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dogrywka „Defendera”
Prezydent Duda jedzie do USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Weterani znów staną na macie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ułańska szarża
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mały Katyń pod Augustowem
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kolejne Groty dla wojska
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Odznaka dla ratowników pola walki
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Emisariusz heroiczny
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Oficer jak biała karta...
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Krwawy Wołyń
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO