moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włącz myślenie!

Aby przekonać żołnierzy, jak kończy się jazda na podwójnym gazie, żandarmi proponują im prosty test – założenie alkogogli i slalom pomiędzy pachołkami.

Jedno piwko, co to szkodzi! Takie myślenie często kończy się tragedią – przestrzegają żołnierzy żandarmi podczas prowadzonych we wszystkich jednostkach wojskowych spotkań prewencyjnych.  Stróże prawa omawiają nie tylko konsekwencje picia alkoholu przed lub po służbie, ale ostrzegają również przed siadaniem za kierownicą po wypiciu nawet niewielkich ilości piwa czy wina.

Alkogogle z wyglądu przypominają zwykłe okulary ochronne. Działają jednak inaczej.  – Specjalne szkła oszukują błędnik, przez co nosząca je osoba odnosi wrażenie, że jest pod wpływem alkoholu – wyjaśnia chorąży Jarosław Jażdżerski z bydgoskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, dodając, że gogle symulują 1 promil alkoholu we krwi.

U żołnierzy alkogogle na początku wzbudzają śmiech, który znika, gdy je zakładają.  Wykonanie nawet najprostszych czynności nie jest bowiem łatwe. – Widać to najlepiej podczas prostego testu, kiedy z założonymi okularami próbujemy wykonać slalom pomiędzy pachołkami – wyjaśnia chorąży Jażdżerski.

Aby przekonać żołnierzy, czym może zakończyć się jazda na podwójnym gazie, poza alkogoglami żandarmi dysponują urządzeniem symulującym siły oddziałujące na kierującego podczas zderzenia z innym pojazdem. – To co prawda tylko symulacja zderzenia przy prędkości do 10 km/h, ale daje spore pojęcie o tym jak silne jest działanie pasów bezpieczeństwa przy wyższych prędkościach – komentował chorąży Jażdżerski, który prezentował symulator w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Podczas spotkania, które odbyło się w CSAiU w Toruniu 9 maja, poza prewencyjną „pogadanką”, żołnierze Centrum oraz szkolący się tam kandydaci do NSR mogli zapoznać się z przyrządami używanymi podczas badań psychologicznych kierowców. - Są to między innymi urządzenia do badania sprawności widzenia przestrzennego, oraz przyrządy weryfikujące koordynację wzrokowo-słuchową i sprawność psychomotoryczną – tłumaczył Franciszek Potracki, kierownik Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Bydgoszczy.

W 2011 roku Żandarmeria Wojskowa prowadziła trzy programy dotyczące bezpieczeństwa na drogach, przeciwdziałania narkomanii i problemom alkoholowym. Zorganizowali 2722 spotkania związane z zapobieganiem alkoholizmowi, 3118  zapobiegających narkomanii i 2812 dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. W swojej działalności wykorzystują sprzęt, na przykład symulatory zderzeń i alkogogle. Do działań antynarkotykowych angażują też wojskowe psy. Żołnierze odwiedzają nie tylko jednostki, ale również przedszkola i szkoły, w których swoją wiedzę przekazują dzieciom i młodzieży.

Żandarmi zaangażowali się również w kampanie rządowe i społeczne: „Razem bezpieczniej”, „Bezpieczny przejazd” i „ILCAD 2011”.  Współpracują między innymi z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Biurem Przeciwdziałania Narkomanii, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i  Szefostwem Transportu i Ruchu Wojsk.
Działalność profilaktyczna jest dla ŻW priorytetowa. Żołnierze podkreślają, że ich zadaniem jest pomoc dowódcom jednostek i instytucji wojskowych w umacnianiu dyscypliny i porządku.


autor zdjęć: kpt. Marek Serocki, kpr. Marcin Hering

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
High Confidence Operations
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Cienka niebieska linia
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Strzelać nauczyłem się sam
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przez krew zdobyty Śląsk
Czarny odchodzi do cywila
A Torn Subcontinent
Wozy amunicyjne do Raków
Warszawa walczy, wracamy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Preselekcja u komandosów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zielonka dla Patriotów
Desant z transportowca-giganta
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO