moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włącz myślenie!

Aby przekonać żołnierzy, jak kończy się jazda na podwójnym gazie, żandarmi proponują im prosty test – założenie alkogogli i slalom pomiędzy pachołkami.

Jedno piwko, co to szkodzi! Takie myślenie często kończy się tragedią – przestrzegają żołnierzy żandarmi podczas prowadzonych we wszystkich jednostkach wojskowych spotkań prewencyjnych.  Stróże prawa omawiają nie tylko konsekwencje picia alkoholu przed lub po służbie, ale ostrzegają również przed siadaniem za kierownicą po wypiciu nawet niewielkich ilości piwa czy wina.

Alkogogle z wyglądu przypominają zwykłe okulary ochronne. Działają jednak inaczej.  – Specjalne szkła oszukują błędnik, przez co nosząca je osoba odnosi wrażenie, że jest pod wpływem alkoholu – wyjaśnia chorąży Jarosław Jażdżerski z bydgoskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, dodając, że gogle symulują 1 promil alkoholu we krwi.

U żołnierzy alkogogle na początku wzbudzają śmiech, który znika, gdy je zakładają.  Wykonanie nawet najprostszych czynności nie jest bowiem łatwe. – Widać to najlepiej podczas prostego testu, kiedy z założonymi okularami próbujemy wykonać slalom pomiędzy pachołkami – wyjaśnia chorąży Jażdżerski.

Aby przekonać żołnierzy, czym może zakończyć się jazda na podwójnym gazie, poza alkogoglami żandarmi dysponują urządzeniem symulującym siły oddziałujące na kierującego podczas zderzenia z innym pojazdem. – To co prawda tylko symulacja zderzenia przy prędkości do 10 km/h, ale daje spore pojęcie o tym jak silne jest działanie pasów bezpieczeństwa przy wyższych prędkościach – komentował chorąży Jażdżerski, który prezentował symulator w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Podczas spotkania, które odbyło się w CSAiU w Toruniu 9 maja, poza prewencyjną „pogadanką”, żołnierze Centrum oraz szkolący się tam kandydaci do NSR mogli zapoznać się z przyrządami używanymi podczas badań psychologicznych kierowców. - Są to między innymi urządzenia do badania sprawności widzenia przestrzennego, oraz przyrządy weryfikujące koordynację wzrokowo-słuchową i sprawność psychomotoryczną – tłumaczył Franciszek Potracki, kierownik Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Bydgoszczy.

W 2011 roku Żandarmeria Wojskowa prowadziła trzy programy dotyczące bezpieczeństwa na drogach, przeciwdziałania narkomanii i problemom alkoholowym. Zorganizowali 2722 spotkania związane z zapobieganiem alkoholizmowi, 3118  zapobiegających narkomanii i 2812 dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. W swojej działalności wykorzystują sprzęt, na przykład symulatory zderzeń i alkogogle. Do działań antynarkotykowych angażują też wojskowe psy. Żołnierze odwiedzają nie tylko jednostki, ale również przedszkola i szkoły, w których swoją wiedzę przekazują dzieciom i młodzieży.

Żandarmi zaangażowali się również w kampanie rządowe i społeczne: „Razem bezpieczniej”, „Bezpieczny przejazd” i „ILCAD 2011”.  Współpracują między innymi z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Biurem Przeciwdziałania Narkomanii, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i  Szefostwem Transportu i Ruchu Wojsk.
Działalność profilaktyczna jest dla ŻW priorytetowa. Żołnierze podkreślają, że ich zadaniem jest pomoc dowódcom jednostek i instytucji wojskowych w umacnianiu dyscypliny i porządku.


autor zdjęć: kpt. Marek Serocki, kpr. Marcin Hering

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
 
Polski wkład w operację „Overlord”
Memory Gives Us Wings
Logistyka dla Leopardów
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Tu się zadań nie wybiera
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Kontroler na bojowo
Obrady Rady Unii Europejskiej
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
„Air Force One” na Cytadeli
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
F-16 wracają do Polski
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Mapa z głębin morza
Likwidacja komendanta Junka
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ekonowinki na poligonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Fleet of the Future
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Kolejna szabla AFN zdobyta
Flota przyszłości
Jak zginął „Ponury”
Chemicy w akcji
Medale dla uczestników walk w Karbali
Miroslawiec Up
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Curious about Poland
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Marynarze pomogli prokuraturze
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Rusza cyberkomponent WOT-u
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
„Dragon” na Bałtyku
Następcy Herculesów
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
A Half-Open Gate to Hell
Kierunek: Afganistan
Zmiany w przepisach mundurowych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Działalność firm na rzecz obronności
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Trudny sojusz partyzantów
„Puma” naciera
The Chariots of Jihad
Pierwszy krok do „Mewy”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rydwany dżihadu
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO