moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Temat misji wojskowych zdominował drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Podczas telekonferencji sojusznicy poparli próby pokojowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie, omówili też sytuację panującą w Iraku. – Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.


Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podsumował drugi dzień obrad ministrów obrony państw członkowskich sojuszu podczas konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania była sytuacja panująca w Afganistanie. Stoltenberg podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego państwa. Odniósł się także do negocjacji między władzami Afganistanu i talibami, jakie we wrześniu rozpoczęły się w Doha. – To największą szansa na pokój. Afgańczycy powinni skorzystać z tej okazji – powiedział. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w kraju stacjonowało ponad sto tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii, teraz jest ich 12 tysięcy. To, jak będzie wyglądało zaangażowanie w przyszłości, ma być uzależnione od lokalnej sytuacji, a także od ustaleń z jego władzami. – Podejmiemy decyzje razem i razem wyjdziemy z Afganistanu, kiedy przyjdzie na to czas – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „talibowie muszą utorować drogę do zawieszenia broni i zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, aby Afganistan już nigdy nie służył jako baza do ataków terrorystycznych”. Trzeba też zadbać, by to, co udało się wypracować przez dwie ostatnie dekady, nie zostało zaprzepaszczone. – To bardzo ważne, aby pokój był korzystny dla każdego Afgańczyka – podkreślił.

Szef NATO poinformował, że sojusznicy rozmawiali także o sytuacji w Iraku. Jak mówił, jest ona „trudna, a liczba ataków na siły koalicji wzrasta”. – Ministrowie zlecili dowódcom wojskowym rozszerzenie misji w Iraku – powiedział. Dodał, że wszystkie działania zostaną skonsultowane z przedstawicielami międzynarodowej koalicji, a także władz Iraku. – NATO jest zdecydowane zwiększyć swoje wsparcie. Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem, zapobiec odrodzeniu się ISIS i ustabilizować sytuację w kraju – zaznaczył.

Sojusznicy odnotowali także 20. rocznicę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Dokument, który jako pierwszy poruszał kwestię „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety” oraz podkreślał „potrzeby pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” został uchwalony 31 października 2000 roku. Stoltenberg powiedział, że NATO uwzględnia te postulaty, a także perspektywę płci we wszystkich swoich działaniach. – Musimy to kontynuować. Nie odniesiemy sukcesu, jeśli nie wykorzystamy potencjału wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreślił.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze sportowcy nadają ton
 
Armia kupuje wozy dla strażaków
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Podwodniacy na spluwaczkach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Od roku z pomocą i w gotowości
Trudny rok na misjach
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Gotowi na ratunek
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Pierwszy skok do kraju
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Awanse generalskie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Krwawa Olszynka
W kazamatach Informacji Wojskowej
Opiniowanie po nowemu
Jakie zmiany w mundurówce?
Machina „Irini”
„Orzeł” na Bałtyku
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Rozpoznanie na medal
Topaz w ASzWoj-u
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pamiętajmy o Wyklętych
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Misje na zdalnej lekcji
Maskowanie to nie wszystko
Nurek z wiązką
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Antena Nura wypatruje F-16
Kuźnie oficerskich kadr
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
F-35 wylądują w Łasku
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Obrady ministrów obrony NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Na pomoc Libańczykom
Złoty biatlon żołnierzy
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Ostatnia wola bohatera
Jak to jest z awansami bez limitu?
Czołgista pod wodą
Medalowe „oczko” żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO