moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
I Ty możesz służyć Ojczyźnie

Kursy strzeleckie, pierwszej pomocy, szkolenia taktyczno-poligonowe czy spartakiady – to tylko kilka przykładowych przedsięwzięć, jakie można zgłaszać do konkursu „I Ty możesz służyć Ojczyźnie – szkolenia proobronne”. Jego celem jest m.in. zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej i podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego społeczeństwa. Łączna suma dotacji to 1,5 mln zł. Oferty można zgłaszać do 9 października.

Obóz przysposobienia obronnego „Proobronni pod wodą” ze szkoleniem płetwonurkowym dla uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych. Elementem szkoleń Podwodnika były podstawy ratownictwa wodnego, nurkowego oraz udzielania pierwszej pomocy w wypadkach w wodzie i nad wodą. Fot. Podwodnik

Konkurs ma na celu – jego organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej – zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej m.in. uczniów klas mundurowych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach proobronnych, studentów członków Legii Akademickiej i żołnierzy WOT. Ale MON chce także, by realizowane w ramach konkursu przedsięwzięcia przyczyniły się do podniesienia poziomu wyszkolenia proobronnego całego społeczeństwa. – Zachęcam do składania wniosków. 1,5 mln zł zostanie przeznaczone na m.in. szkolenia, kursy strzeleckie, sprawnościowe, samoobrony i pierwszej pomocy – poinformował szef MON. Ale to nie wszystko. Można też zgłaszać zajęcia o charakterze sportowo-obronnym: mistrzostwa, mityngi, spartakiady oraz obozy i zloty.

W konkursie mogą wziąć udział przede wszystkim organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, fundacje, związki stowarzyszeń czy izby gospodarcze, a także spółdzielnie socjalne oraz spółki akcyjne. Oferty mogą też składać kluby sportowe, o ile nie działają w celach zarobkowych. Warunkiem jest m.in. posiadanie doświadczenia w wykonywaniu zadań o charakterze edukacyjnym lub proobronnym, a także prowadzenie działalności statutowej w danym zakresie. Obowiązkowy jest też wkład własny w wysokości minimum 10 proc. planowanej kwoty dotacji.

REKLAMA

– Planujemy złożenie oferty w konkursie – mówi Zbigniew Skopiński, instruktor i prezes Stowarzyszenia „Podwodnik” Szkoła Ratownictwa i Sportów Wodnych i Obronnych. Od wielu lat współpracuje ono z armią: instruktorzy szkolą weteranów, członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych. – Przygotowujemy ofertę, znajdą się w niej kursy płetwonurkowe i motorowodne, być może też kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi prezes „Podwodnika”.

Na wnioski o dofinansowanie MON czeka do 9 października 2020 r. (należy je złożyć w Biurze Podawczym MON przy al. Niepodległości 218 w Warszawie lub przesłać na adres: Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa). W ofercie muszą się znaleźć szczegółowe informacje, m.in. o miejscu i czasie wykonywanego zadania, grupie docelowej, harmonogramie, a także kosztach realizacji przedsięwzięcia.

Wszystkie złożone w konkursie oferty przejdą najpierw ocenę formalną. Przedstawiciele Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON sprawdzą, czy oferta jest kompletna, złożona w terminie i czy zaproponowane zadanie jest zgodne z treścią konkursu.

Ocenę merytoryczną z kolei przeprowadzą członkowie nieetatowej Komisji ds. Zlecania Zadań Publicznych w Zakresie Obronności. Tu liczyć się będą m.in. przydatność zadania dla resortu obrony narodowej, możliwość jego wykonania i grupa docelowa, a także doświadczenie i kwalifikacje osób zaangażowanych w realizację zadania. W przypadku gdy oferta będzie dotyczyć przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem broni i amunicji (np. kurs strzelecki), dodatkowym kryterium oceny będą zezwolenia na funkcjonowanie strzelnic, a także wyszczególnienie w ofercie planowanej liczby i rodzaju wykonywanych strzelań oraz amunicji.

Zwycięskie oferty poznamy po 30 października. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Oferenci, którzy otrzymają dotację z MON, będą musieli zrealizować zgłoszone przedsięwzięcie w terminie od 14 listopada do 31 grudnia 2020 r.

Szczegóły konkursu są podane na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Podwodnik

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie ustają z pomocą
 
Rozejm dla prowadzenia wojny
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowe wojskowe karetki kupione
„Gepard’ 20” na Mazurach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Charytatywny rekord Buzdygana
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Miasto niezłomne składa broń
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Amunicja z Meska
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Święto sportowców w mundurach
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Pilica – ostateczne odliczanie
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Laserowa artyleria US Army
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Urodzony żołnierz
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON ma koronawirusa
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Włosko-polski czołg?
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Jeszcze więcej OPW
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gotowi na trzynastą zmianę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Among Us, Allies
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nauka pobierania wymazów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
F-16 kończą misję w Estonii
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Coraz więcej chętnych do armii
Brother from Overseas
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze NATO na polskich drogach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO