moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” rusza na poligony

Jednostki wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej – około 5 tys. żołnierzy i kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego – wezmą udział w manewrach „Anakonda ‘20”. Podczas tegorocznych ćwiczeń szczególna rola przypadła marynarce wojennej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Z powodu pandemii nie uczestniczą w nich jednak żołnierze wojsk sojuszniczych.

O rozpoczęciu manewrów dziś rano w mediach społecznościowych poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. „Mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń, nie rezygnujemy z ćwiczeń. Żołnierze Wojska Polskiego muszą cały czas się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być w gotowości do działania” – napisał szef MON.

To już ósma edycja manewrów organizowanych przez Dowództwo Operacyjne RSZ. Ich głównym celem jest zgranie sił podporządkowanych dowódcy operacyjnemu RSZ i przeznaczonych do działań obronnych i osłonowych. – Scenariusz ćwiczeń zakłada realizację przez Siły Zbrojne RP zadań wpisujących się w działania powyżej progu wojny. W tym czasie SZRP stanowią istotne narzędzie odstraszające potencjalnego agresora – mówi ppłk Adriana Wołyńska, rzecznik prasowy DORSZ.

W tym roku w ćwiczeniach uczestniczyć będzie prawie 5 tysięcy żołnierzy z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych. To o ponad połowę mniej, niż zakładano jeszcze na początku roku, przed wybuchem pandemii. Żołnierze będą korzystać z kilkuset jednostek sprzętu wojskowego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, bojowych wozów BWP-1, armatohaubic Krab, w manewrach wezmą udział także myśliwce F-16 i MiG-29 oraz okręty marynarki wojennej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie i zagrożenie koronawirusem ćwiczenia odbędą się w zmodyfikowanej formule. Nie będą w nich uczestniczyć wojska sojusznicze ani przedstawiciele układu pozamilitarnego, choć pierwotnie planowano udział żołnierzy z Łotwy, Estonii, Szwecji, Czech, Słowacji, Włoch, Węgier, Litwy, Turcji, Niemiec, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. – W tym roku w ramach ćwiczeń szczególnie widoczne będą działania marynarki wojennej, doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego – informuje ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowa Dowództwa Operacyjnego RSZ. W czasie manewrów zaplanowano m.in. strzelania artylerzystów do celów nawodnych oraz powietrznych, przećwiczone zostanie poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych. Odbędzie się też szereg ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego.

Zmagania żołnierzy prowadzone będą na wodach Morza Bałtyckiego, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz w Orzyszu i Nowej Dębie. Na tych dwóch ostatnich poligonach szkolić się będą przede wszystkim żołnierze wojsk lądowych. Główne siły do „Anakondy” deleguje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Poza dowództwem dywizji ćwiczyć będą dwie brygady: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w ramach ćwiczeń „Gepard ‘20” oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej podczas ćwiczeń „Karakal ‘20”. Manewry potrwają prawie trzy tygodnie.

„Anakonda” odbywa się od 2006 roku co dwa lata. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale uczestniczą w nich także jednostki podległe Dowództwu Generalnemu RSZ. Dotychczas największe manewry z cyklu „Anakonda” odbyły się w 2016 roku i były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 roku. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, kmdr ppor. Radosław Pioch, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Groty dla wojska
 
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Brawurowe zagony motorowe
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
16 sekund Liberatora
F-16 kończą misję w Estonii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Groty z granatnikiem
Zbiegowie z innego świata
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Ochotnicy na ratunek
Rakiety z Mesko w F-35
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Duda jedzie do USA
Testament Polski Walczącej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Fordy, a nie Nissany
Most do współpracy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Informacja Prasowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO