moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Militaria na Zamku Królewskim

Unikatowy rapier czy jedyne na świecie pistolety skałkowe z Królewskiej Manufaktury Broni Palnej można od dziś oglądać na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. To pierwsza, od momentu odbudowy Zamku po II wojnie, stała ekspozycja prezentująca kolekcje militariów. Na razie ekspozycja liczy 28 zabytków. Będzie jednak sukcesywnie rozbudowywana.

– Broń to szczególny obiekt kultury, ponieważ od początku ludzkości najwięcej kunsztu i umiejętności poświęcano właśnie tworzeniu obiektów sakralnych oraz przedmiotów służących do walki – mówił Paweł Lewandowski, wiceminister kultury, podczas otwarcia ekspozycji militariów na Zamku Królewskim w Warszawie. – Dziś dawną broń możemy podziwiać przede wszystkim jako dzieła sztuki, które wskazują na naszą bogatą i długą historię – dodał. Lewandowski odczytał też list ministra kultury Piotra Glińskiego. – Zamek, będąc z samej definicji budowlą o charakterze obronnym, jest doskonałym miejscem do opowieści o historii oręża – napisał minister. Podkreślił też, że zamkowa kolekcja militariów nie jest zbiorem zamkniętym. Zapewne już wkrótce zostanie wzbogacona o kolejne zabytki swoją klasą odpowiadające godności siedziby królów Rzeczpospolitej.

REKLAMA

Decyzję o urządzeniu stałej ekspozycji militariów, pierwszej od momentu odbudowy Zamku, podjął jego dyrektor, prof. Wojciech Fałkowski. – Zamek jako instytucja warowna kojarzy się z funkcją obronną, a wystawa militariów związana jest z potrzebą wzbogacenia naszej kolekcji i pokazania nie tylko sztuki wojennej, ale też kultury staropolskiej z okresu XVII i XVIII wieku – tłumaczył prof. Fałkowski.

Z kolei Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A., któraż to spółka jest mecenasem Zamku, zaznaczył, że cieszy go, iż spółka może wspierać Zamek w nowych inicjatywach, takich jak otwarcie wystawy związanej z polską bronią.

Na zaprezentowaną na Zamku ekspozycję militariów składa się broń biała, palna i uzbrojenie ochronne z XVII i XVIII stulecia. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych.

Wśród zabytków można zobaczyć m.in. unikatowy pojedynkowy rapier, czyli białą broń o długiej, prostej obusiecznej klindze z motywem orła w koronie z I połowy XVII wieku czy pierwszą parę pistoletów skałkowych wykonanych w 1788 roku w Królewskiej Manufakturze Broni Palnej w Kozienicach. Są to jedyne na świecie egzemplarze pistoletów z tej wytwórni. Podziwiać też można karacenę, czyli lekką zbroję polską oraz szable husarskie. Także utkaną ze stalowych kółek kolczugę z przełomu XVII i XVIII wieku czy strzelbę z zamkiem skałkowym składaną przez rusznikarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na razie ekspozycja liczy 28 zabytków, będzie jednak sukcesywnie rozbudowywana o kolejne eksponaty. – Zajmie to kilka lat, ponieważ poszukujemy na aukcjach czy wyprzedażach kolekcji antykwarycznych wyłącznie najcenniejszych zabytków – tłumaczył twórca wystawy dr Tomasz Mleczek, bronioznawca i historyk wojskowości, pracownik Gabinetu Heraldyczno-Genealogicznego Zamku.

Prof. Fałkowski dodał, że kolekcja na Zamku będzie się koncentrowała na eksponatach z XVI, XVII i XVIII stulecia. – Późniejsze obiekty będą trafiały do znajdującego się u podnóża Zamku Pałacu pod Blachą, żeby tam stworzyć kolekcje broni osiemnastowiecznej i z czasów Księstwa Warszawskiego – mówił dyrektor.

Ekspozycję militariów można od dziś oglądać w Wieży Grodzkiej Zamku Królewskiego. Czynna jest w godzinach otwarcia Zamku. Więcej informacji m.in. o biletach czy wydarzeniach towarzyszących wystawie: lekcjach muzealnych oraz wykładach dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, znajdziemy na stronie Zamku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
 
Testy radarów dla Wisły
Sukcesy sportowców w mundurach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Dowodzę najlepszymi
Defense Without Politics
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Trzy cele na ścieżce
Beagle dla Polaków
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Medycy WOT kontra COVID-19
Iran uderza w USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zryw kościuszkowski
Cichociemny patronem 14 BOT
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Nissany zastąpią Honkery
Więcej wojska do walki z pandemią
Arsenał Iranu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Kwarantanna na WAT
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Kremlowska gra
Poprad w kolejnej jednostce
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Miliony ofiar hiszpanki
Koronawirus na wojskowej uczelni
Rakiety w celu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Saperzy w walce z Covid-19
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Studia on-line w Szkole Orląt
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Wojskowi medycy w gotowości
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Obradowała Rada Gabinetowa
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Rozkaz – „rozładować” więzienia
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nabór na wojskowe studia trwa
Poprady i Pilica z interrogatorami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO