moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami

Harcerze i żołnierze WOT to jedna rodzina związana wspólnym celem, którym jest służba Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W Pałacu Prezydenckim zawarto porozumienie o współpracy terytorialsów z harcerzami. Żołnierze i harcerze będą się m.in. wspólnie szkolić i działać razem w sytuacjach kryzysowych.

W Dniu Myśli Braterskiej prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem. Podczas tego spotkania dowództwo WOT podpisało porozumienie o współpracy z dwiema największymi organizacjami harcerskimi w Polsce: Związkiem Harcerstwa Polskiego oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dokument podpisali gen. dyw. Wiesław Kukuła, naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad oraz przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik i sekretarz generalny hm. Wiesław Turzański. Porozumienie zostało zawarte z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

– Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie harcerzom wiele dobrego. Że przyniesie także wiele dobrego żołnierzom, gdy harcerze będą ich wspierali w realizacji różnego rodzaju zadań, np. w zadaniach porządkowych – powiedział prezydent Duda. – Ale przede wszystkim przyniesie wiele dobrego ludziom, którym służą żołnierze wojsk obrony terytorialnej i harcerze, bo i tu, i tu jest służba. W jakimś sensie można powiedzieć, że bycie żołnierzem wojsk obrony terytorialnej to przedłużenie harcerstwa w nieco innej już roli, ale też w mundurze i też w służbie dla Rzeczypospolitej i obywateli – dodał zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent przyznał, że dzięki zawartej umowie, harcerze będą mogli korzystać z wojskowego wyposażenia. – Ze sprzętu, do którego pewnie normalnie nie mieliby dostępu. Wojsko jest wyposażane przez państwo, by mogło realizować swoje zadania w zakresie obrony ludzi przed niebezpieczeństwem, nie tylko wojennym, lecz także klęskami żywiołowymi – dodał.

REKLAMA

Dowódca wojsk obrony terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła, zwrócił uwagę, że organizacje harcerskie to źródło kadr dla polskiej armii. Już dziś, jak podkreśla, druhowie i druhny stanowią ok. 7 procent ochotników w szeregach WOT. Gen. Kukuła przypomniał także, że żołnierze WOT kontynuują tradycje Armii Krajowej, której żołnierze mieli harcerskie korzenie. – To spośród harcerzy legendarny cichociemny, harcerz, podpułkownik Wojska Polskiego, Adam Borys „Pług”, wyselekcjonował przyszłych żołnierzy legendarnego batalionu AK Parasol. Harcerstwo stanowiło kiedyś i stanowi dziś doskonałe źródło kadr dla Wojska Polskiego – powiedział dowódca WOT.

Jak będzie wyglądała współpraca terytorialsów z harcerzami? Ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT wyjaśnia, że będzie ona prowadzona lokalnie, na poziomie poszczególnych województw. Brygady OT współpracować będą z odpowiednimi chorągwiami w terenie. – W ramach porozumienia realizowane będą dwa projekty „Braterstwo Munduru” oraz „Zlot pokoleń w mundurach” – wyjaśnia ppłk Pietrzak.

Projekt „Braterstwo Munduru” zakłada, że raz w roku każda z brygad OT organizować będzie szkolenie dla harcerzy. Druhowie uczyć się będą wojskowego abecadła, m.in. poznają podstawy topografii, pracy na mapie, przejdą szkolenia z pierwszej pomocy. Poznają także podstawy taktyki i budowę broni oraz dowiedzą się więcej o zasadach funkcjonowania sił zbrojnych. W planach jest także szkolenie strzeleckie, ale tylko dla pełnoletnich harcerzy.

Natomiast „Zlot pokoleń w mundurach” to projekt, który również będzie prowadzony lokalnie przez brygady OT i chorągwie harcerskie. Jego celem jest upowszechnianie tradycji i historii. – Wspólnie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, dbać o mogiły i miejsca pamięci. Będziemy także razem uczestniczyć w lekcjach historii. Chcemy zaangażować do tego żołnierzy OT, którzy są np. wychowawcami i nauczycielami – mówi ppłk Pietrzak.

Dowództwo WOT planuje, że pierwsze wspólne szkolenia harcerzy i terytorialsów ruszą jeszcze w tym roku. W 2020 roku żołnierze WOT wspierać będą harcerzy także podczas Europejskiego Zlotu Skautów (European Jamboree 2020), który odbędzie się pomiędzy 27 lipca a 6 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

W ubiegłym roku terytorialsi wspierali harcerzy podczas 24 Światowego Zlotu Skautów, który odbył się w USA. Żołnierze WOT, głównie medycy, dołączyli do żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Wirginia Zachodnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Igor Smirnow / KPRP, ZHP

dodaj komentarz

komentarze

~uisar
1582656660
To o czym piszecie to są naprawdę prawdziwe wartości które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom jednak uważam że MON za pomocą WOT-u zrobił sobie monopol na te wartości i w przesadnym tonie używa ich do pijarowych zagrywek. Uważam że porównywanie Żołnierzy WOT do ludzi z AK jest niestosowne ponieważ są jaskrawe różnice w tym jak powstało AK a jak powstaje WOT. AK wyrosło z podziemia i konieczność zmusiła ich do działania w taki sposób natomiast dziś MON próbuje tego puzzla na siłę wcisnąć do nowej układanki i w komfortowych warunkach pokoju buduje i wyposaża rodzaj wojsk który jest do walki partyzanckiej tylko że nie wziął pod uwagę że teatr wojny się zmienił i chciałby przez termowizję czy noktowizje tamten rodzaj walk partyzanckich podszedł bezpowrotnie. W warunkach pokoju z naprawdę grubą kasę buduje się wojska które nie mają nawet zaplecza kołowego co jest niewyobrażalne chociażby z taktycznego punktu widzenia. Dramatem jest grać na najwyższych uczuciach Narodu budować siłę która w razie konfliktu będzie mięsem armatnim powstrzymującym zagrożenie ze wschodu. Mięsem które opóźni tego wroga na terenie Rzeczypospolitej tylko po to żeby dać czas naszym niezawodnym historycznie sojusznikom żeby mogli się zmobilizować na swoim terenie i poczekać aż się wykrwawimy. Później będą mogli sobie z naszymi wrogami usiąść przy stole gdzie nas nie będzie i będą mogli sobie zawierać pokój zostawiając nas na pastwę wroga tak jak np. w 1945 roku to już miało miejsce.
6E-AC-C1-DB

Nissany zastąpią Honkery
 
Koronawirus na wojskowej uczelni
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Studia on-line w Szkole Orląt
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Dowodzę najlepszymi
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Iran uderza w USA
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Miliony ofiar hiszpanki
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Wojskowi medycy w gotowości
USA nie zacznie wojny z Iranem
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Medycy WOT kontra COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
Nabór na wojskowe studia trwa
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Testy radarów dla Wisły
Rakiety w celu
Trzy cele na ścieżce
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Zryw kościuszkowski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Poprady i Pilica z interrogatorami
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Beagle dla Polaków
Saperzy w walce z Covid-19
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Kremlowska gra
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Kwarantanna na WAT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
We Are All Darfur
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Poprad w kolejnej jednostce
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Arsenał Iranu
Więcej wojska do walki z pandemią
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Certyfikacja na „Tarczowni”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO