moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata

Kolumbijskie miasto Cali okazało się szczęśliwe dla st. szer. Radosława Zawrotniaka. Szpadzista z Krakowa, reprezentujący zegrzyński Wojskowy Zespół Sportowy, wywalczył drugie miejsce w Pucharze Świata Grand Prix. Turniej był pierwszym, na którym można było zdobywać punkty zaliczane do kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.


Radosław Zawrotniak i Diego Confalonieri rywalizują podczas zawodów drużynowych mężczyzn na World Fencing Championships w Kijowie 14.04.2012 r.

Szpadzista z zegrzyńskiego WZS aż 11 lat czekał na walkę w finale indywidualnego turnieju o Puchar Świata. Ze zwycięstwa cieszył się w 2008 roku w Katarze. Natomiast w Kolumbii przegrał finałową walkę z Japończykiem Kazuyasu Minobe. W drodze do finału Polak najpierw w turnieju głównym pokonał 15:8 Szwajcara Alexandre Pitteta. Następnie wygrał 15:7 z Ukraińcem Bogdanem Nikiszynem. W kolejnej rundzie pokonał 15:14 Kolumbijczyka Johna Edisona Rodrigueza. W ćwierćfinale Zawrotniak wygrał 15:12 z Chińczykiem Zije Wangiem, a w półfinale 15:12 z Włochem Marco Ficherą.

Walka o zwycięstwo w turnieju w pierwszej rundzie nie przyniosła kibicom zbyt wielu emocji. Polak i Japończyk nie kwapili się do akcji ofensywnych. Po pierwszej minucie, w której żaden z nich nie punktował, arbiter zwrócił im uwagę na pasywne podejście do walki. Po drugiej minucie sytuacja powtórzyła się. Zawodnicy zostali ukarani kartkami, ale przy okazji otrzymali solidarnie po punkcie. Dopiero 28 sekund przed końcem pierwszej trzyminutowej rundy pierwszy punkt za trafienie rywala otrzymał Polak. Sześć sekund później oczko wywalczył Japończyk. Do końca rundy zawodnicy już nie punktowali i pierwsze starcie zakończyło się remisem 2:2.

REKLAMA

W drugiej rundzie pierwszy punktował Zawrotniak i objął prowadzenie 3:2. Pierwszą minutę drugiej rundy zawodnicy zakończyli obustronnym trafieniem. Następnie trzy punkty z rzędu zdobył Japończyk. Zawrotniak dzielnie odrabiał straty jednak po drugiej rundzie Minobe prowadził 8:7. Ostatnie starcie lepiej rozpoczął Japończyk, któremu zaliczono dwa trafienia z rzędu. Następnie, po obustronnych trafieniach, na tablicy wyświetlił się wynik 11:8. Po kolejnej udanej akcji Japończyk miał już przewagę czterech oczek. Minutę i 25 sekund przed końcem trzeciej rundy Polak zmniejszył straty do rywala do dwóch oczek – Minobe prowadził 12:10. Jednak Zawrotniakowi nie udało się już odebrać Japończykowi zwycięstwa. Ostatecznie 57 s przed upływem regulaminowych 3 min walka została przerwana, gdyż Minobe zdobył 15. punkt. Natomiast Polak zakończył starcie z dorobkiem 12 oczek.

Na podium obok Polaka i Japończyka stanęli zdobywcy brązowych medali: Włoch Marco Fichera i Holender Tristan Tulen, który w półfinale uległ Japończykowi Minobe 10:15.

Po udanym starcie w Cali st. szer. Radosław Zawrotniak podziękował swojej koleżance klubowej z AZS AWF Kraków Aleksandrze Zamachowskiej za pomoc podczas turnieju. To ona udzielała mu podpowiedzi w przerwach pomiędzy rundami w turniejowych walkach. W mediach społecznościowych podziękował również za pomoc w realizacji swoich celów Wojsku Polskiemu oraz żonie. – To dzięki jej decyzji i namowie, w sytuacji dla nas trudnej, znalazłem się na Pucharze Świata, odbywającym się o tysiące mil od domu – napisał sportowiec. Szpadzista podkreślił również, że dzięki dobremu startowi w Kolumbii otworzyła się dla niego nowa droga olimpijska. Zaznaczył jednak, że jest ona długa i trudna.

SZUS

autor zdjęć: REUTERS / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Jelcze dla Wisły
F-16 wracają do Polski
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szef NATO w Warszawie
Modernizacja bombowców
Jihadist Mill
Region Without a Key
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wywiad AK w służbie aliantów
Ich zadanie – zdobyć informację
Targi Air Fair 2019
Być krok przed Bielikiem
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Fabryka dżihadystów
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Pomóżmy bliskim żołnierza
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
15 lat JFTC
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Kierunek: Afganistan
Medale dla uczestników walk w Karbali
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Modernizacja floty powietrznej
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Baltic Protector”
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Uchylone wrota piekieł
Tu się zadań nie wybiera
Kampania wyborcza poza armią
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Nowy batalion podhalańczyków
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Czarna taktyka Agatu
Święto specjalsów
Zmiana warty na Mazurach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Dołącz do zawodowców
Nano-drony dla specjalsów
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO