moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobiłem to, co do mnie należało

Obezwładnił nożownika, udzielił pierwszej pomocy ciężko rannemu, a później kierował ewakuacją widzów z sali kinowej. Do tragedii doszło przed świętami, teraz szer. Tomasz Wolak otrzymał wyróżnienie i nagrodę od dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej. Mówi, że nie czuje się bohaterem, a opanowania i umiejętności ratowniczych nauczył się w swojej jednostce.

Szer. Tomasz Wolak był przed świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia, z pięcioletnią córeczką Zosią w kinie na seansie dla dzieci. Poszedł – bo jak mówi – miał do wyboru lepienie pierogów w domu albo zabranie dziecka do kina. Wolał tę drugą opcję i w ten sposób znalazł się w multipleksie w centrum Szczecina. Chwilę po tym jak zgasły światła, usłyszał krzyki. Ktoś wołał o pomoc. Okazało się, że jakiś mężczyzna wyciągnął nóż i ciężko zranił kilka osób. Wybuchła panika. Rodzice z dziećmi zaczęli krzyczeć i próbowali w ciemnościach wydostać się z sali.

Szer. Wolak zostawił córeczkę pod opieką innej rodziny i ruszył w miejsce, skąd rozlegało się wołanie o pomoc. Zobaczył szamotaninę. Wraz z drugim mężczyzną obezwładnili napastnika, wyrywając mu z ręki nóż, a następnie przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanemu. Odnalazł miejsca zranienia i starał się zatamować upływ krwi. Następnie przystąpił do kierowania ewakuacją widzów z sali kinowej. – Kierowałem ludzi do wyjścia. Po pewnym czasie zjawiła się policja i służby ratunkowe. Wyszedłem z sali i umyłem się, miałem zakrwawione ubranie – opowiada. – Moje dziecko było pod opieką, do dziś nawet nie wie, co się tam tak naprawdę wydarzyło – dodaje.

Jednostka, w której służy szer. Tomasz Wolak, o jego dzielnym zachowaniu dowiedziała się dopiero niedawno, gdy szeregowy wrócił z urlopu. Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Piotr Trytek postanowił wyróżnić żołnierza. W poniedziałek, podczas uroczystego apelu w Błękitnej Brygadzie, szeregowy otrzymał gratulacje, pochwałę ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki oraz nagrodę pieniężną. Gen. Trytek podkreślił „nieprzeciętną odwagę i profesjonalne wyszkolenie” szer. Tomasza Wolaka. – Proszę przyjąć ode mnie podziękowania za prezentowaną przez pana bohaterską postawę. Podczas zagrożenia życia osób będących w kinie oraz pańskiego, wykazał się pan prawdziwym hartem ducha, odwagą i wysokim poziomem wyszkolenia i wiedzy. Jestem bardzo dumny, iż w swoich szeregach mam żołnierzy, którzy potrafią przedłożyć własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie nad bezinteresowną pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości gen. Trytek.

Szer. Tomasz Wolak skromnie mówi, że za bohatera się nie uważa. – Zrobiłem tylko to, co do mnie należało, pomagając tym, którzy obezwładniali napastnika – zaznacza. – Decyzję, aby ruszyć do akcji podjąłem momentalnie, tak po prostu powinienem postąpić – dodaje. Podkreśla, że umiejętności, którymi wykazał się tamtego dnia, nauczył się w jednostce. – Starałem się akcję prowadzić z opanowaniem. Prosiłem rodziców, żeby zabierali dzieci, a ratownictwa nauczyłem się tutaj, podczas szkoleń, które odbywają się w każdym tygodniu – mówi.

Niestety, obrażenia mężczyzny zaatakowanego przez nożownika były na tyle poważne, że lekarzom nie udało się go uratować.

Szer. Tomasz Wolak w 12 Brygadzie Zmechanizowanej pracuje od dwóch lat, jest kierowcą KTO Rosomak. Ma żonę i córkę. Mówi, że gdyby jeszcze kiedyś znalazł się w podobnej sytuacji, nie zawahałby się z udzieleniem pomocy. 

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przysięga śląskich terytorialsów
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Cienka niebieska linia
Warszawa walczy, wracamy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Od sojusznika do kata
Zielonka dla Patriotów
Strzelać nauczyłem się sam
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Amerykańska przyszłość WZL
Sprawdzają Brutusa
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rivalry on Closed Sea
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO