moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobiłem to, co do mnie należało

Obezwładnił nożownika, udzielił pierwszej pomocy ciężko rannemu, a później kierował ewakuacją widzów z sali kinowej. Do tragedii doszło przed świętami, teraz szer. Tomasz Wolak otrzymał wyróżnienie i nagrodę od dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej. Mówi, że nie czuje się bohaterem, a opanowania i umiejętności ratowniczych nauczył się w swojej jednostce.

Szer. Tomasz Wolak był przed świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia, z pięcioletnią córeczką Zosią w kinie na seansie dla dzieci. Poszedł – bo jak mówi – miał do wyboru lepienie pierogów w domu albo zabranie dziecka do kina. Wolał tę drugą opcję i w ten sposób znalazł się w multipleksie w centrum Szczecina. Chwilę po tym jak zgasły światła, usłyszał krzyki. Ktoś wołał o pomoc. Okazało się, że jakiś mężczyzna wyciągnął nóż i ciężko zranił kilka osób. Wybuchła panika. Rodzice z dziećmi zaczęli krzyczeć i próbowali w ciemnościach wydostać się z sali.

Szer. Wolak zostawił córeczkę pod opieką innej rodziny i ruszył w miejsce, skąd rozlegało się wołanie o pomoc. Zobaczył szamotaninę. Wraz z drugim mężczyzną obezwładnili napastnika, wyrywając mu z ręki nóż, a następnie przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanemu. Odnalazł miejsca zranienia i starał się zatamować upływ krwi. Następnie przystąpił do kierowania ewakuacją widzów z sali kinowej. – Kierowałem ludzi do wyjścia. Po pewnym czasie zjawiła się policja i służby ratunkowe. Wyszedłem z sali i umyłem się, miałem zakrwawione ubranie – opowiada. – Moje dziecko było pod opieką, do dziś nawet nie wie, co się tam tak naprawdę wydarzyło – dodaje.

REKLAMA

Jednostka, w której służy szer. Tomasz Wolak, o jego dzielnym zachowaniu dowiedziała się dopiero niedawno, gdy szeregowy wrócił z urlopu. Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Piotr Trytek postanowił wyróżnić żołnierza. W poniedziałek, podczas uroczystego apelu w Błękitnej Brygadzie, szeregowy otrzymał gratulacje, pochwałę ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki oraz nagrodę pieniężną. Gen. Trytek podkreślił „nieprzeciętną odwagę i profesjonalne wyszkolenie” szer. Tomasza Wolaka. – Proszę przyjąć ode mnie podziękowania za prezentowaną przez pana bohaterską postawę. Podczas zagrożenia życia osób będących w kinie oraz pańskiego, wykazał się pan prawdziwym hartem ducha, odwagą i wysokim poziomem wyszkolenia i wiedzy. Jestem bardzo dumny, iż w swoich szeregach mam żołnierzy, którzy potrafią przedłożyć własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie nad bezinteresowną pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości gen. Trytek.

Szer. Tomasz Wolak skromnie mówi, że za bohatera się nie uważa. – Zrobiłem tylko to, co do mnie należało, pomagając tym, którzy obezwładniali napastnika – zaznacza. – Decyzję, aby ruszyć do akcji podjąłem momentalnie, tak po prostu powinienem postąpić – dodaje. Podkreśla, że umiejętności, którymi wykazał się tamtego dnia, nauczył się w jednostce. – Starałem się akcję prowadzić z opanowaniem. Prosiłem rodziców, żeby zabierali dzieci, a ratownictwa nauczyłem się tutaj, podczas szkoleń, które odbywają się w każdym tygodniu – mówi.

Niestety, obrażenia mężczyzny zaatakowanego przez nożownika były na tyle poważne, że lekarzom nie udało się go uratować.

Szer. Tomasz Wolak w 12 Brygadzie Zmechanizowanej pracuje od dwóch lat, jest kierowcą KTO Rosomak. Ma żonę i córkę. Mówi, że gdyby jeszcze kiedyś znalazł się w podobnej sytuacji, nie zawahałby się z udzieleniem pomocy. 

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierski dar serca
Tarcza przeciwko agresji
Wilno w polskich rękach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Czołgi błota się nie boją
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Kampania wyborcza poza armią
Bliski Wschód. Region bez klucza
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Cel – bezpieczna Europa
Bohater Yoga
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Tryumf w cieniu Jałty
Ducha nie wolno tracić
Szef NATO w Warszawie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Podpułkownik „Sokole Oko”
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Kurier podziemnego państwa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Sophia” z nową zmianą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wodowanie „Artemisa”
Remont „Piasta” na finiszu
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Sukcesy biegających żołnierzy
Region Without a Key
Leopardy w pułapce
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopards in a Trap
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Irackie zapiski gen. Bieńka
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Alarm dla Jastrzębi
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO