moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zrobiłem to, co do mnie należało

Obezwładnił nożownika, udzielił pierwszej pomocy ciężko rannemu, a później kierował ewakuacją widzów z sali kinowej. Do tragedii doszło przed świętami, teraz szer. Tomasz Wolak otrzymał wyróżnienie i nagrodę od dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej. Mówi, że nie czuje się bohaterem, a opanowania i umiejętności ratowniczych nauczył się w swojej jednostce.

Szer. Tomasz Wolak był przed świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia, z pięcioletnią córeczką Zosią w kinie na seansie dla dzieci. Poszedł – bo jak mówi – miał do wyboru lepienie pierogów w domu albo zabranie dziecka do kina. Wolał tę drugą opcję i w ten sposób znalazł się w multipleksie w centrum Szczecina. Chwilę po tym jak zgasły światła, usłyszał krzyki. Ktoś wołał o pomoc. Okazało się, że jakiś mężczyzna wyciągnął nóż i ciężko zranił kilka osób. Wybuchła panika. Rodzice z dziećmi zaczęli krzyczeć i próbowali w ciemnościach wydostać się z sali.

Szer. Wolak zostawił córeczkę pod opieką innej rodziny i ruszył w miejsce, skąd rozlegało się wołanie o pomoc. Zobaczył szamotaninę. Wraz z drugim mężczyzną obezwładnili napastnika, wyrywając mu z ręki nóż, a następnie przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanemu. Odnalazł miejsca zranienia i starał się zatamować upływ krwi. Następnie przystąpił do kierowania ewakuacją widzów z sali kinowej. – Kierowałem ludzi do wyjścia. Po pewnym czasie zjawiła się policja i służby ratunkowe. Wyszedłem z sali i umyłem się, miałem zakrwawione ubranie – opowiada. – Moje dziecko było pod opieką, do dziś nawet nie wie, co się tam tak naprawdę wydarzyło – dodaje.

REKLAMA

Jednostka, w której służy szer. Tomasz Wolak, o jego dzielnym zachowaniu dowiedziała się dopiero niedawno, gdy szeregowy wrócił z urlopu. Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Piotr Trytek postanowił wyróżnić żołnierza. W poniedziałek, podczas uroczystego apelu w Błękitnej Brygadzie, szeregowy otrzymał gratulacje, pochwałę ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki oraz nagrodę pieniężną. Gen. Trytek podkreślił „nieprzeciętną odwagę i profesjonalne wyszkolenie” szer. Tomasza Wolaka. – Proszę przyjąć ode mnie podziękowania za prezentowaną przez pana bohaterską postawę. Podczas zagrożenia życia osób będących w kinie oraz pańskiego, wykazał się pan prawdziwym hartem ducha, odwagą i wysokim poziomem wyszkolenia i wiedzy. Jestem bardzo dumny, iż w swoich szeregach mam żołnierzy, którzy potrafią przedłożyć własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie nad bezinteresowną pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości gen. Trytek.

Szer. Tomasz Wolak skromnie mówi, że za bohatera się nie uważa. – Zrobiłem tylko to, co do mnie należało, pomagając tym, którzy obezwładniali napastnika – zaznacza. – Decyzję, aby ruszyć do akcji podjąłem momentalnie, tak po prostu powinienem postąpić – dodaje. Podkreśla, że umiejętności, którymi wykazał się tamtego dnia, nauczył się w jednostce. – Starałem się akcję prowadzić z opanowaniem. Prosiłem rodziców, żeby zabierali dzieci, a ratownictwa nauczyłem się tutaj, podczas szkoleń, które odbywają się w każdym tygodniu – mówi.

Niestety, obrażenia mężczyzny zaatakowanego przez nożownika były na tyle poważne, że lekarzom nie udało się go uratować.

Szer. Tomasz Wolak w 12 Brygadzie Zmechanizowanej pracuje od dwóch lat, jest kierowcą KTO Rosomak. Ma żonę i córkę. Mówi, że gdyby jeszcze kiedyś znalazł się w podobnej sytuacji, nie zawahałby się z udzieleniem pomocy. 

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


The holy mission
Neptuny wchodzą do służby
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Na wyciągnięcie ręki
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Ramię w ramię z pogranicznikami
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Boeing walczy o Harpię
Breakdown? Do not panic
Peaceful Pretexts of Putin
Zwiadowcy w głębokim śniegu
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Obrady NATO w Brukseli
Panie bez taryfy ulgowej
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
WOT na szklanym ekranie
Wypływamy na prostą
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
W Brukseli o bezpieczeństwie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Podwójne zamrożenie
Zwiad w miejskiej dżungli
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Podchorążowie na zimowym survivalu
O honor Polski walczącej
Pokonać strach przed ogniem
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Diabły po Żelaznych Koniach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Deputowani z USA murem za NATO
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Interoperacyjność Jaśmina
Cel – bezpieczna Europa
Więcej Polski w Eurokorpusie
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
HIMARS: broń dalekiego zasięgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO