moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej za kilka tygodni ruszą do Kanady, by spróbować swoich sił w wojskowych zawodach „Iceman Challenge”. Miejsce w reprezentacji polskiej armii wywalczyli w czasie eliminacji w Bielsku-Białej. O wyjazd do Kanady ze spadochroniarzami rywalizowali żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Zawody „Iceman Challenge” odbywają się w Kanadzie od 2016 roku. Gospodarzem zimowych zmagań jest 5 Zmechanizowana Grupa Bojowa. Do udziału w rywalizacji Kanadyjczycy zaprosili w tym roku m.in. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Albanii, Czech, Włoch, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii oraz Polski.

Do Kanady swoich żołnierzy chciały wysłać 6 Brygada Powietrznodesantowa i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, bo to właśnie te jednostki najczęściej współpracują z Kanadyjczykami. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zdecydowało więc, że za ocean pojadą żołnierze, którzy wygrają krajowe eliminacje. Zorganizowano je w Bielsku-Białej.

Na zawody przyjechało w sumie 20 spadochroniarzy i kawalerzystów. Żołnierze musieli wykazać się dobrą kondycją podczas dwóch konkurencji. Najpierw w jak najkrótszym czasie trzeba było pokonać 8 km na nartach skiturowych, a następnie z 15-kilogramowym obciążeniem biec na dystansie 5 km. – Te konkurencje nie były przypadkowe. Między innymi z takim wyzwaniem zmierzą się żołnierze podczas „Iceman Challenge” – mówi mjr Piotr Rachoń, szef sekcji wychowania fizycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej i kierownik eliminacji.

– Stawka była wysoka, więc rywalizacja zaciekła. Każdy dał z siebie wszystko, bo przecież chcieliśmy wypaść jak najlepiej – opowiada st. szer. Kamil Murzyn z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady. Żołnierz ukończył eliminacje z pierwszą lokatą. – Na co dzień uprawiam sport, w lecie biegam, zimą przerzucam się na narty zjazdowe lub skiturowe, a mimo to było mi ciężko. Szczególnie dał mi się we znaki bieg w śniegu z plecakiem – przyznaje. Szeregowy tłumaczy, że podczas kwalifikacji ważna była nie tylko siła mięśni. – W czasie biegu liczyła się przede wszystkim wydolność, z kolei szybkie poruszanie się na nartach wymaga dobrej techniki – uzupełnia.

Żołnierze przyznają, że do eliminacji nie mieli czasu się przygotowywać. Niektórzy o kwalifikacjach dowiedzieli się zaledwie kilka dni wcześniej. – Po raz pierwszy polscy żołnierze wezmą udział w kanadyjskich zawodach. Jesteśmy dobrej myśli, bo przez ostatnie trzy lata startowaliśmy w organizowanych w Polsce zawodach „Ski Patrol” – przyznaje st. szer. Murzyn.

Spadochroniarze wygrali rywalizację w Bielsku-Białej, zajmując czołowe miejsca. Oznacza to, że to właśnie czwórka szturmanów 6 Brygady Powietrznodesantowej weźmie udział w zimowych zmaganiach w Kanadzie. – W zawodach wystartujemy po raz pierwszy, ale mam nadzieję że wrócimy z sukcesami. Nasi żołnierze są dobrze przygotowani, na pewno dadzą z siebie wszystko – dodaje mjr Rachoń.

Zawody „Iceman Challenge” odbędą się 28 lutego. W ubiegłym roku do rywalizacji stanęło ponad 900 żołnierzy z 24 krajów. Zgodnie z regulaminem zawodnicy będą musieli zmierzyć się w czterech konkurencjach. Będą maszerować z obciążeniem 15 kg na dystansie 5 km, pokonają ponad 5 km na rakietach śnieżnych i 8 km w nartach skiturowych. Będą także biec na czas z bronią przez 5 km. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
 
Trudny sojusz partyzantów
Następcy Herculesów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiany w przepisach mundurowych
Rusza cyberkomponent WOT-u
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Kolejna szabla AFN zdobyta
Logistyka dla Leopardów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Logistycy na poligonie w Drawsku
A Half-Open Gate to Hell
Rydwany dżihadu
Nowe plecaki dla żołnierzy
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jak zginął „Ponury”
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
The Chariots of Jihad
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Medale dla uczestników walk w Karbali
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Trałowanie pod osłoną
Flota przyszłości
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Miroslawiec Up
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
„Dragon” na Wiśle
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Poprady w Gołdapi
F-16 wracają do Polski
Działalność firm na rzecz obronności
Polski wkład w operację „Overlord”
Terytorialsi oddają krew
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Likwidacja komendanta Junka
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Fleet of the Future
Kierunek: Afganistan
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Tu się zadań nie wybiera
Ekonowinki na poligonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO