moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Polska nie jest tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa, czego dowodzi służba polskich żołnierzy w kontyngentach – mówił minister Mariusz Błaszczak do polskich żołnierzy służących na unijnej misji EUFOR w Bośni i Hercegowinie. Szef MON w Sarajewie podkreślił, że udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych.

– My, Polacy, przyczyniamy się do tego, aby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, a ludzie mieszkający tam mogli żyć w pokojowych warunkach – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Sarajewie podczas spotkania z polskimi żołnierzami. Służą oni w Bośni i Hercegowinie w składzie wielonarodowych sił Unii Europejskiej EUFOR (European Union Force) w operacji ALTHEA. Podczas uroczystego apelu w bazie wojskowej Butmir minister Błaszczak zwrócił uwagę, że to już XVI zmiana polskiego kontyngentu w Bośni i Hercegowinie. – To dowód, jak skomplikowana jest sytuacja w tym kraju i na Bałkanach Zachodnich – dodał minister.

 

Wyraz solidarności

Szef MON, zwracając się do polskich żołnierzy, podkreślił, że ich służba jest niezwykle ważna w kontekście naszej współpracy międzynarodowej, ponieważ dowodzi, że Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa. – Nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, których udziela nam Sojusz Północnoatlantycki, ale też zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom – zaznaczył szef MON. – Udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych. Staramy się udowodnić, że Polska jest aktywna, że jesteśmy solidarni oraz oczekujemy takiej solidarności od naszych partnerów w sytuacji zagrożenia. Ta aktywność i poświęcenie Polski są dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach NATO i Unii Europejskiej – dodał.

Minister Błaszczak podczas pobytu w bazie Butmir spotkał się także z gen. dyw. Martinem Dorferem, dowódcą wielonarodowych sił EUFOR, oraz gen. bryg. Martinem Bisselem, dowódcą sił NATO w tym kraju. – Rozmawialiśmy na temat sytuacji w regionie, współpracy wojskowej oraz zadań, które stoją przed polskim kontyngentem – mówił szef MON. Jak dodał, obaj generałowie bardzo pochlebnie wyrażali się o aktywności polskich żołnierzy. – Czułem się dumny z tego, że są doceniani – podkreślił minister.

Kancelarię Premiera reprezentował jej szef Michał Dworczyk oraz Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego. Minister Dworczyk podczas uroczystego apelu wręczył żołnierzom w imieniu premiera listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale. Natomiast z rąk szefa MON kilku żołnierzy otrzymało medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Na straży bezpieczeństwa

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od blisko ćwierćwiecza. Początkowo braliśmy udział w międzynarodowych siłach IFOR. Natomiast od 2004 roku PKW w ramach sił EUFOR w operacji ALTHEA Polska realizowała zadania stabilizacyjne, a od 2010 roku PKW EUFOR/MTT (Mobile Training Teams) wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze.
Do podstawowych zadań polskich żołnierzy należy pomoc siłom zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowaniu zdolności do działań zgodnych ze standardami obowiązującymi w NATO i Unii Europejskiej, monitorowanie przestrzegania traktatów i porozumień międzynarodowych. Żołnierze udzielają też pomocy humanitarnej.
Obecnie w Bośni i Hercegowinie służy XVI zmiana PKW EUFOR składająca się prawie z 50 żołnierzy, głównie z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dowodzi nimi ppłk Jarosław Bondalski. Stacjonują w Sarajewie, Doboju i Banja Luce. Operacja ALTHEA została uruchomiona w 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Uchylone wrota piekieł
Modernizacja bombowców
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Sprawdzian dla WOT-u
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Zmiany w przepisach mundurowych
Święto specjalsów
Śmigłowiec na „Ślązaku”
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Tu się zadań nie wybiera
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Jihadist Mill
Medale dla uczestników walk w Karbali
Czarna taktyka Agatu
Nano-drony dla specjalsów
Wywiad AK w służbie aliantów
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Jelcze dla Wisły
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Obrady Rady Unii Europejskiej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Pomóżmy bliskim żołnierza
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Żołnierze pomagają powodzianom
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
F-16 wracają do Polski
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Follow Me
15 lat JFTC
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Kampania wyborcza poza armią
„Baltic Protector”
Dołącz do zawodowców
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Ich zadanie – zdobyć informację
Fabryka dżihadystów
Zdążyć przed deszczem
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Modernizacja floty powietrznej
Targi Air Fair 2019
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowy batalion podhalańczyków
Szef NATO w Warszawie
Region Without a Key
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Kierunek: Afganistan

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO