moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Polska nie jest tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa, czego dowodzi służba polskich żołnierzy w kontyngentach – mówił minister Mariusz Błaszczak do polskich żołnierzy służących na unijnej misji EUFOR w Bośni i Hercegowinie. Szef MON w Sarajewie podkreślił, że udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych.

– My, Polacy, przyczyniamy się do tego, aby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, a ludzie mieszkający tam mogli żyć w pokojowych warunkach – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Sarajewie podczas spotkania z polskimi żołnierzami. Służą oni w Bośni i Hercegowinie w składzie wielonarodowych sił Unii Europejskiej EUFOR (European Union Force) w operacji ALTHEA. Podczas uroczystego apelu w bazie wojskowej Butmir minister Błaszczak zwrócił uwagę, że to już XVI zmiana polskiego kontyngentu w Bośni i Hercegowinie. – To dowód, jak skomplikowana jest sytuacja w tym kraju i na Bałkanach Zachodnich – dodał minister.

 

REKLAMA

Wyraz solidarności

Szef MON, zwracając się do polskich żołnierzy, podkreślił, że ich służba jest niezwykle ważna w kontekście naszej współpracy międzynarodowej, ponieważ dowodzi, że Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa. – Nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, których udziela nam Sojusz Północnoatlantycki, ale też zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom – zaznaczył szef MON. – Udział Polski w EUFOR jest ważnym świadectwem solidarności i krokiem w stronę wzmacniania relacji międzynarodowych. Staramy się udowodnić, że Polska jest aktywna, że jesteśmy solidarni oraz oczekujemy takiej solidarności od naszych partnerów w sytuacji zagrożenia. Ta aktywność i poświęcenie Polski są dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach NATO i Unii Europejskiej – dodał.

Minister Błaszczak podczas pobytu w bazie Butmir spotkał się także z gen. dyw. Martinem Dorferem, dowódcą wielonarodowych sił EUFOR, oraz gen. bryg. Martinem Bisselem, dowódcą sił NATO w tym kraju. – Rozmawialiśmy na temat sytuacji w regionie, współpracy wojskowej oraz zadań, które stoją przed polskim kontyngentem – mówił szef MON. Jak dodał, obaj generałowie bardzo pochlebnie wyrażali się o aktywności polskich żołnierzy. – Czułem się dumny z tego, że są doceniani – podkreślił minister.

Kancelarię Premiera reprezentował jej szef Michał Dworczyk oraz Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego. Minister Dworczyk podczas uroczystego apelu wręczył żołnierzom w imieniu premiera listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale. Natomiast z rąk szefa MON kilku żołnierzy otrzymało medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Na straży bezpieczeństwa

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od blisko ćwierćwiecza. Początkowo braliśmy udział w międzynarodowych siłach IFOR. Natomiast od 2004 roku PKW w ramach sił EUFOR w operacji ALTHEA Polska realizowała zadania stabilizacyjne, a od 2010 roku PKW EUFOR/MTT (Mobile Training Teams) wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze.
Do podstawowych zadań polskich żołnierzy należy pomoc siłom zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowaniu zdolności do działań zgodnych ze standardami obowiązującymi w NATO i Unii Europejskiej, monitorowanie przestrzegania traktatów i porozumień międzynarodowych. Żołnierze udzielają też pomocy humanitarnej.
Obecnie w Bośni i Hercegowinie służy XVI zmiana PKW EUFOR składająca się prawie z 50 żołnierzy, głównie z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dowodzi nimi ppłk Jarosław Bondalski. Stacjonują w Sarajewie, Doboju i Banja Luce. Operacja ALTHEA została uruchomiona w 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Generała Andersa akces do NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Drugie życie Wilczego Szańca
Rok intensywnych ćwiczeń
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Szef NATO w Warszawie
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
A Biting and Tracking Commando
Cel – bezpieczna Europa
Kraby na służbie w Sulechowie
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Pancerna walka w mieście
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Jastrzębie widzą w ciemności
Pogromcy czołgów poszukiwani
To był realny plan odbudowy Polski
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Podwyżki dla pracowników wojska
General Anders Joins NATO
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Step ahead in a different world
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Trzecia Setka Komandosa
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Spędź sobotę w WAT
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
US Army od kuchni
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
75 lat od wielkiej ucieczki
Trening na wieżowcu i nad wodą
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Premier odwiedził GROM
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Kampania wyborcza poza armią
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Panie bez taryfy ulgowej
Wizja marszałka prysła w Rydze
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
201 maratonów w 201 krajach
„Zoom na proobronność”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podniebny trening transportowców
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO