moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

„Slovak Shield ” to największe cykliczne ćwiczenia organizowane na Słowacji i jedne z ważniejszych manewrów, które odbywają się w Europie Środkowej. W tym roku weźmie w nich udział niemal 1500 żołnierzy, m.in. z USA, Czech i Węgier. Polską armię będą reprezentować strzelcy konni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Międzynarodowe ćwiczenia „Slovak Shield ʾ18” rozpoczynają się w najbliższy piątek i potrwają do 28 września. Ich głównym celem jest sprawdzenie przygotowania do działań obronnych słowackiej 2 Brygady Zmechanizowanej. Najważniejsze epizody ćwiczeń będą rozgrywane na terenie ośrodka szkoleniowego Lesť oraz w centrum symulacji Akademii Sił Zbrojnych Słowacji w MR Štefánika w Liptowskim Mikułaszu.

 

Dwa dni w drodze

Polską armię będzie reprezentował wzmocniony pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oprócz czterech drużyn, dysponujących czterema bojowymi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak, w skład pododdziału wejdą także drużyna remontowa z wozem rozpoznania technicznego na podwoziu Rosomaka oraz trzyosobowy zespół medyków z wozem ewakuacji medycznej typu Rosomak. W skład polskiego zgrupowania, którym dowodzi por. Marcin Chodakowski, wejdzie także czteroosobowa drużyna strzelców wyborowych. Specjaliści precyzyjnego strzelania będą wyposażeni w karabinki Sako i karabiny wyborowe Tor kalibru 12,7 mm. Mają oni wspierać zmotoryzowanych. Dowódcy z Wędrzyna, szczególnie podczas misji w Afganistanie przekonali się wielokrotnie, że takie precyzyjne wsparcie w boju przynosi doskonałe rezultaty.

Na Słowację zmotoryzowani wyruszyli w środę rano. Drogę na poligon południowych sąsiadów o długości około 750 km pokonali w dwóch etapach. Pierwszego dnia żołnierze w autokarach, a Rosomaki na przyczepach niskopodwoziowych dotarli do Bielska-Białej. Strzelcy przenocowali w koszarach 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Drugiego dnia przekroczyli granicę i w godzinach popołudniowych zameldowali się na poligonie w Lesť.

Gotowi na wszystko

Pododdział z Polski zostanie włączony w struktury kompanii słowackiego batalionu zmechanizowanego. W pierwszym tygodniu strzelcy konni wezmą udział w zajęciach zgrywających, które mają ich przygotować do części zasadniczej ćwiczeń. – W tym czasie odbędą się jednodniowe zajęcia taktyczne, później ogniowe, podczas których będziemy poznawać procedury obowiązujące w armii sąsiadów – mówi por. Marcin Chodakowski, dowódca polskiego zgrupowania. Ale to nie wszystko. Na pierwszy tydzień zaplanowano również pokazy sprzętu i uzbrojenia, a następnie omówienie jego możliwości. Odbędzie się też demonstracja tego, jak w praktyce sprawdza się przywieziony przez Polaków sprzęt. W tym czasie do batalionu mają zostać włączone także pododdziały innych narodowości.

W drugim tygodniu odbędzie się zasadnicza część „Slovak Shield ʾ18”. Dowódcy i żołnierze polskiego plutonu nie wiedzą, jakie otrzymają zadania. Znają jedynie główny cel działań, którym jest obrona przed agresorem, a następnie wyparcie go z zajętych obszarów poprzez kontratak.

Podczas ćwiczeń polskim plutonem będzie dowodził ppor. Dawid Grobelski. – Działania, które będziemy podejmowali na Słowacji, są kontynuacją szkolenia prowadzonego przez nas każdego dnia na poligonach w kraju – wyjaśnia oficer. Dodaje, że on i jego podwładni wyjazd na międzynarodowe manewry traktują jako sprawdzian tego, co już potrafią.

Strzelcy konni dotąd nie trenowali razem ze Słowakami. Co więcej, będą wykonywali zadania w terenie zupełnie nieznanym. Ćwiczenia w międzynarodowej obsadzie są szczególnie ważne dla żołnierzy, którzy niedawno trafili do plutonu. – Dla nich wszystko tam będzie nowe. Aby sprostać wymaganiom, będą musieli się bardzo starać – zaznacza ppor. Dawid Grobelski.

Polscy żołnierze wrócą do Garnizonu Wędrzyn 29 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef NATO w Warszawie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Wilno w polskich rękach
Żołnierski dar serca
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Panie bez taryfy ulgowej
Kurier podziemnego państwa
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Bohater Yoga
Ducha nie wolno tracić
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Region Without a Key
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Czołgi błota się nie boją
Cel – bezpieczna Europa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Podpułkownik „Sokole Oko”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Sophia” z nową zmianą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Tryumf w cieniu Jałty
Sukcesy biegających żołnierzy
Leopards in a Trap
Wodowanie „Artemisa”
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Irackie zapiski gen. Bieńka
Alarm dla Jastrzębi
Tarcza przeciwko agresji
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Błękitna Armia przybywa do Polski
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Leopardy w pułapce
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kampania wyborcza poza armią
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Bliski Wschód. Region bez klucza

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO