moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie dowództwo przyszłości

Pod koniec sierpnia na Uniwersytecie w Teksasie rozpoczęło działalność US Army Futures Command, nowe amerykańskie dowództwo. Będzie ono m.in. nadzorować sześć najważniejszych programów modernizacyjnych wojsk lądowych, które dotyczą zakupu nowych systemów artyleryjskich, przeciwlotniczych i dowodzenia, wozów bojowych i śmigłowców oraz ochrony żołnierzy.

Dlaczego US Army znalazła się pod szczególnym „nadzorem”? O ile w zakresie lotnictwa i marynarki wojennej Amerykanie nie mają sobie równych na świecie, to pod względem sprzętu i uzbrojenia wojsk lądowych, nie jest już tak dobrze. Amerykańskie służby kilkanaście miesięcy temu ostrzegły parlamentarzystów w oficjalnych raportach, że w tym przypadku nie można już mówić o dominacji nad Rosją czy Chinami, jak to było 10–15 lat temu. 

Pierwsze sygnały zapowiadające zmiany w US Army pojawiły się rok temu. Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała wówczas Kongres, że chce w najbliższym czasie przebudować system pozyskiwania nowych technologii dla tamtejszej armii, ze szczególnym naciskiem na wojska lądowe.

REKLAMA

Receptą na poprawę sytuacji ma być tzw. Big Six (wielka szóstka), czyli skoncentrowanie wysiłków finansowych i organizacyjnych na sześciu nowych programach modernizacyjnych. Nowe modernizacyjne priorytety wojsk lądowych USA to: amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu (Long Range Precision Fires), wozy bojowe nowej generacji (Next-Generation Combat Vehicles – NGCV), nowe śmigłowce (pionowzloty przyszłości – Future Vertical Lift), obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, bezpieczne sieci dowodzenia oraz opracowanie różnego typu rozwiązań (od pojazdów po kamizelki kuloodporne), które zmniejszą liczbę strat wśród żołnierzy.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślają, że nadanie priorytetu „Big Six” oznacza spore zmiany dla obecnie realizowanych programów badawczo-rozwojowych. – Nie możemy kontynuować finansowania 800 programów, gdy mamy potrzeby o wyższym priorytecie. Będziemy więc ograniczać niektóre programy, przenosząc z nich pieniądze do tych bieżących, zwalniać tempo realizacji innych, a część po prostu likwidować – wyjaśniał Mark Esper, sekretarz armii (wojsk lądowych).

Instytucją, która ma nadzorować realizację programu „Wielkiej Szóstki” jest właśnie nowe dowództwo – US Army Futures Command (AFC). Na jego czele stanął gen. broni John Murray. W nowej strukturze znajdzie się około 500 żołnierzy i cywili. Jednak to ta druga grupa będzie stanowić większość, bo wojskowych ma być zaledwie około 100. W US Army Futures Command mają znaleźć się przede wszystkim pracownicy naukowi – progiem kwalifikacyjnym do zatrudnienia jest doktorat. Właśnie ze względu na wyraźnie naukowy charakter AFC zostało zlokalizowane w Austin, a dokładniej w znajdującym się tam University of Texas, jednej z czołowych amerykańskich uczelni badawczych.

Dowództwo zajmie około 75 tys. mkw. powierzchni w trzech budynkach kampusu. Uroczyste otwarcie nowej siedziby AFC odbyło się pod koniec sierpnia.

US Army Futures Command będzie jednym z kilkunastu najważniejszych amerykańskich dowództw, czyli takich, którymi dowodzą czterogwiazdkowi generałowie (four-star Generals) mowa m.in. o United States Africa Command (USAFRICOM), United States Central Command (USCENTCOM), United States Special Operations Command (USSOCOM).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wyślij paczkę do PKW
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Testament geopolityczny prezydenta
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kompania pełna braci
Stępka pod „Albatrosa”
One step ahead of the enemy
Nominacje generalskie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kawalerzyści na górskich trasach
Curse of the Black Gold
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Cel – bezpieczna Europa
Krew na wagę zwycięstwa
Przetrwać na wrogim terenie
Opłatek u kombatantów
Shows from the backstage
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Centrum w zawieszeniu
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Pokazy od kuchni
Natowska dywizja gotowa do działania
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
WOT szuka zaginionego
Our efforts passed muster
Orliki kupione
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Wojna zaczyna się w czwartek
Polska Casa nad Irakiem
Wyjątkowy Vis
Playing the World
Okręty NATO w polskich portach
Miła sercu epoka Periniego
Klątwa czarnego złota
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Pomoc dla bohaterów
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Fly Eye dla terytorialsów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Zmiany w ustawie o weteranach
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Nothing Can Stop Our Tanks
Rząd za kluczowymi zmianami
Świąteczna paczka dla powstańca
Nagroda dla medyka GROM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO