moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dziś polskich żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju w ramach unijnej misji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego wręczył im medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – powiedział również szef MON.

Szef resortu obrony swoją wizytę rozpoczął od Bośni i Hercegowiny. W tym kraju trwa właśnie XV zmiana PKW EUFOR, a polski kontyngent tworzy 39 żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z nimi na apelu. – Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski – mówił w Sarajewie. Kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działają w Bośni i Hercegowinie od 26 lat.

Minister podkreślił, że polscy żołnierze angażują się w misję EUFOR Althea, by wspierać w szkoleniu jedną z brygad armii tego kraju oraz by nieść pomoc jego mieszkańcom. – Poprawiająca się sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest również rezultatem służby, wysiłków i zaangażowania polskich żołnierzy – mówił szef MON. Mariusz Błaszczak spotkał się także z szefem sztabu misji EUFOR Althea gen. Gaborem Horvathem. – Usłyszałem jak najlepszą ocenę waszej służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział po tym spotkaniu polskim żołnierzom.


Film: MON

Po południu szef resortu obrony przyleciał do Kosowa, gdzie Polski Kontyngent Wojskowy tworzy około 250 żołnierzy. Na co dzień współpracują z kosowską policją, patrolując powierzony im rejon. Minister Błaszczak spotkał się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuocim, a następnie wziął udział w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. – Pełnicie razem z policjantami ważną misję i robicie to bardzo profesjonalnie. I za to należą wam się słowa podziękowania. Chcę też powiedzieć, że złożyłem do budżetu wniosek o podwyżki dla żołnierzy – mówił szef MON.

Minister Błaszczak uhonorował żołnierzy służących w Kosowie medalami za wzorową służbę poza granicami kraju oraz złożył im życzenia z okazji zbliżającego się święta. Podczas wizyty spotkał się też z polskimi policjantami, którzy w Kosowie biorą udział w unijnej operacji EULEX.

Celem misji EUFOR Althea jest szkolenie oraz budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR Althea liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Główną siłą PKW jest kompania manewrowa, którą tworzą żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 96 osób. Zadaniem żołnierzy jest patrolowanie powierzonego im rejonu oraz współpraca z miejscową policją. W razie potrzeby wesprą również policjantów, którzy pełnią misję EULEX.

KE /PAP

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Klątwa czarnego złota
Our efforts passed muster
Opłatek u kombatantów
Centrum w zawieszeniu
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wojna zaczyna się w czwartek
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Rząd za kluczowymi zmianami
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Kawalerzyści na górskich trasach
Testament geopolityczny prezydenta
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Ważka. Drugie podejście
Lekkie moździerze dla wojska
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Nothing Can Stop Our Tanks
Okręty NATO w polskich portach
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Polska Casa nad Irakiem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wyślij paczkę do PKW
Not Without My Sister
Cel – bezpieczna Europa
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Curse of the Black Gold
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Świąteczna paczka dla powstańca
Wyjątkowy Vis
Stępka pod „Albatrosa”
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Zmiany w ustawie o weteranach
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
WOT szuka zaginionego
Ocalejemy tylko razem
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Playing the World
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami
Droga do WOT-u przez Internet
Przetrwać na wrogim terenie
Bojowe wyzwania dla lotników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Projekt Afgan w Zabrzu
War Starts on Thursday

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO