moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Przeciwlotnicy US Army oraz wyrzutnie Patriot zapewniają osłonę powietrzną pododdziałom uczestniczącym w „Saber Strike' 18”. – Zapewniają bezpieczeństwo przed wszelkimi uderzeniami z powietrza – mówi kpt. Grzegorz Piśkiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie manewrów trzy amerykańskie baterie przeciwlotnicze stacjonują w Drawsku Pomorskim.

Amerykanie do Polski na ćwiczenia „Saber Strike' 18” przyjechali już pod koniec maja. Są to przeciwlotnicy z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, czyli jednostki, która na co dzień stacjonuje w niemieckim Baumholder. – W Drawsku Pomorskim jest teraz kilkudziesięciu amerykańskich przeciwlotników. Tworzą oni trzy baterie, przy czym jedna bateria składa się z radaru i pięciu wyrzutni – tłumaczy kpt. Grzegorz Piśkiewicz z pionu szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer uczestniczył niedawno w prezentacji amerykańskiego sprzętu przeciwlotniczego, który na poligonie drawskim poprowadził gen. bryg. Timothy J. Sheriff z Gwardii Narodowej stanu Karoliny Północnej.

System Patriot, wykorzystywany w czasie manewrów „Saber Strike”, tworzą trzy radary MPQ-53 oraz wyrzutnie rakiet PAC-2 i PAC-3, a także satelitarny zestaw łączności oraz stacje zasilające. Stacjonujący obecnie w Drawsku przeciwlotnicy amerykańscy dysponują obecnie 12 rakietami PAC2, które służą do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców czy pocisków manewrujących cruise. Posiadają też 32 rakiety PAC3, które służą do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, np. rakiet Iskander. – W czasie ćwiczenia amerykańskie baterie przeciwlotnicze nie będą przemieszczać swoich pododdziałów, bo zasięg radarów i rakiet Patriot jest tak duży, że spokojnie z jednego miejsca zabezpieczą wszystkie szkolące się tu pododdziały – podkreśla przeciwlotnik z 12 Dywizji. – Ich zadaniem jest osłona wojsk własnych przed wszelkimi uderzeniami z powietrza, czyli stworzenie tzw. parasola przeciwlotniczego. W realnych działaniach chodziłoby o to, by pododdziały lądowe skupiały się jedynie na walce z przeciwnikiem i nie martwiły się o zagrożenie z powietrza – dodaje.

REKLAMA

Scenariusz manewrów „Saber Strike' 18” nie zakłada jednak użycia bojowego rakiet Patriot. Amerykanie skupiają się na wykrywaniu celów, identyfikacji (swój–obcy) i śledzeniu ich w powietrzu. – Z tego powodu sercem systemu jest wykorzystywany w Polsce radar typu ścianowego MPQ-53 – podkreśla por. Błażej Łukaszewski, zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego Drawsko.

Jest to mobilny radar umieszczony na platformie kołowej, sterowany komputerowo, który pracuje w zakresie częstotliwości 4-8 GHz. Może on skanować przestrzeń powietrzną i śledzić bez przerwy maksymalnie ponad sto celów jednocześnie oraz uczestniczyć w naprowadzaniu do dziewięciu pocisków atakujących różne cele.

Zestawy Patriot, w podobnej konfiguracji do tych wykorzystywanych w Drawsku Pomorskim, mają trafić do polskich żołnierzy w 2022 roku. Tak zakłada umowa, jaką w marcu 2018 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kontrakt wart jest 4,75 mld dolarów.

Manewry „Saber Strike' 18” rozpoczęły się 3 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Uczestniczy w nich ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniejsza jest grupa amerykańska – organizatora ćwiczeń. Polskie siły zbrojne stanowią drugą siłę pod względem liczby zaangażowanych żołnierzy. Istotną rolę podczas „Saber Strike' 18” odgrywają także batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance. Sojusznicy działają w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo jest głównym rejonem ćwiczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Marcin Zając

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach powrót do armii?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Bliski Wschód – definicja chaosu
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Wojskowi judocy na tatami
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Polityka fałszywego uśmiechu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Sukces Trumpa czy Kima?
„Tygrys” z radarem
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Starcie pancernych plutonów
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Kierunek – wschodnia flanka
LOT Szkoły Orląt
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polskie skrzydła w Afryce
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Eurosatory – osobiste wymogi
Porady z paragrafem
Scenariusze dla Tygrysów
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory 2018 zakończone
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Załoga Bergepanzera w akcji
Polskie Bryzy nad Afryką
Święto Dowództwa Generalnego
Trening z koktajlami Mołotowa
Legenda polskiej partyzantki
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Puma i Kuguar na Mazurach
Egzamin „Kormorana” na Świnie
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Marsz dla Rafała
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Nowy inspektor marynarki wojennej
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Najszybsza selekcja w Polsce
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Patagonia w zasięgu ręki
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Francja inwestuje w obronność
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Przyjaciele nie tylko w służbie
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO