moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Przeciwlotnicy US Army oraz wyrzutnie Patriot zapewniają osłonę powietrzną pododdziałom uczestniczącym w „Saber Strike' 18”. – Zapewniają bezpieczeństwo przed wszelkimi uderzeniami z powietrza – mówi kpt. Grzegorz Piśkiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie manewrów trzy amerykańskie baterie przeciwlotnicze stacjonują w Drawsku Pomorskim.

Amerykanie do Polski na ćwiczenia „Saber Strike' 18” przyjechali już pod koniec maja. Są to przeciwlotnicy z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, czyli jednostki, która na co dzień stacjonuje w niemieckim Baumholder. – W Drawsku Pomorskim jest teraz kilkudziesięciu amerykańskich przeciwlotników. Tworzą oni trzy baterie, przy czym jedna bateria składa się z radaru i pięciu wyrzutni – tłumaczy kpt. Grzegorz Piśkiewicz z pionu szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer uczestniczył niedawno w prezentacji amerykańskiego sprzętu przeciwlotniczego, który na poligonie drawskim poprowadził gen. bryg. Timothy J. Sheriff z Gwardii Narodowej stanu Karoliny Północnej.

System Patriot, wykorzystywany w czasie manewrów „Saber Strike”, tworzą trzy radary MPQ-53 oraz wyrzutnie rakiet PAC-2 i PAC-3, a także satelitarny zestaw łączności oraz stacje zasilające. Stacjonujący obecnie w Drawsku przeciwlotnicy amerykańscy dysponują obecnie 12 rakietami PAC2, które służą do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców czy pocisków manewrujących cruise. Posiadają też 32 rakiety PAC3, które służą do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, np. rakiet Iskander. – W czasie ćwiczenia amerykańskie baterie przeciwlotnicze nie będą przemieszczać swoich pododdziałów, bo zasięg radarów i rakiet Patriot jest tak duży, że spokojnie z jednego miejsca zabezpieczą wszystkie szkolące się tu pododdziały – podkreśla przeciwlotnik z 12 Dywizji. – Ich zadaniem jest osłona wojsk własnych przed wszelkimi uderzeniami z powietrza, czyli stworzenie tzw. parasola przeciwlotniczego. W realnych działaniach chodziłoby o to, by pododdziały lądowe skupiały się jedynie na walce z przeciwnikiem i nie martwiły się o zagrożenie z powietrza – dodaje.

Scenariusz manewrów „Saber Strike' 18” nie zakłada jednak użycia bojowego rakiet Patriot. Amerykanie skupiają się na wykrywaniu celów, identyfikacji (swój–obcy) i śledzeniu ich w powietrzu. – Z tego powodu sercem systemu jest wykorzystywany w Polsce radar typu ścianowego MPQ-53 – podkreśla por. Błażej Łukaszewski, zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego Drawsko.

Jest to mobilny radar umieszczony na platformie kołowej, sterowany komputerowo, który pracuje w zakresie częstotliwości 4-8 GHz. Może on skanować przestrzeń powietrzną i śledzić bez przerwy maksymalnie ponad sto celów jednocześnie oraz uczestniczyć w naprowadzaniu do dziewięciu pocisków atakujących różne cele.

Zestawy Patriot, w podobnej konfiguracji do tych wykorzystywanych w Drawsku Pomorskim, mają trafić do polskich żołnierzy w 2022 roku. Tak zakłada umowa, jaką w marcu 2018 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kontrakt wart jest 4,75 mld dolarów.

Manewry „Saber Strike' 18” rozpoczęły się 3 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Uczestniczy w nich ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniejsza jest grupa amerykańska – organizatora ćwiczeń. Polskie siły zbrojne stanowią drugą siłę pod względem liczby zaangażowanych żołnierzy. Istotną rolę podczas „Saber Strike' 18” odgrywają także batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance. Sojusznicy działają w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo jest głównym rejonem ćwiczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Marcin Zając

dodaj komentarz

komentarze


Odliczanie do majowej defilady
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Bliski Wschód. Region bez klucza
Szef NATO w Warszawie
Kolejka dostawców niszczycieli
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Panie bez taryfy ulgowej
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wodowanie „Artemisa”
Leopards in a Trap
Katyńskie pamiątki
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Wilno w polskich rękach
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
NATO i kosowska łamigłówka
Święto stołecznego garnizonu
Tarcza przeciwko agresji
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Irackie zapiski gen. Bieńka
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sukcesy biegających żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą
Więcej wojska w Łomży
Wojna w świętym mieście, epilog
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Remont „Piasta” na finiszu
Kampania wyborcza poza armią
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Life Enchanted in Museum Display Case
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Cel – bezpieczna Europa
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Alarm dla Jastrzębi
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Życie zaklęte w gablotach
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Leopardy w pułapce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO