moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”

Przeciwlotnicy US Army oraz wyrzutnie Patriot zapewniają osłonę powietrzną pododdziałom uczestniczącym w „Saber Strike' 18”. – Zapewniają bezpieczeństwo przed wszelkimi uderzeniami z powietrza – mówi kpt. Grzegorz Piśkiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie manewrów trzy amerykańskie baterie przeciwlotnicze stacjonują w Drawsku Pomorskim.

Amerykanie do Polski na ćwiczenia „Saber Strike' 18” przyjechali już pod koniec maja. Są to przeciwlotnicy z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, czyli jednostki, która na co dzień stacjonuje w niemieckim Baumholder. – W Drawsku Pomorskim jest teraz kilkudziesięciu amerykańskich przeciwlotników. Tworzą oni trzy baterie, przy czym jedna bateria składa się z radaru i pięciu wyrzutni – tłumaczy kpt. Grzegorz Piśkiewicz z pionu szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer uczestniczył niedawno w prezentacji amerykańskiego sprzętu przeciwlotniczego, który na poligonie drawskim poprowadził gen. bryg. Timothy J. Sheriff z Gwardii Narodowej stanu Karoliny Północnej.

System Patriot, wykorzystywany w czasie manewrów „Saber Strike”, tworzą trzy radary MPQ-53 oraz wyrzutnie rakiet PAC-2 i PAC-3, a także satelitarny zestaw łączności oraz stacje zasilające. Stacjonujący obecnie w Drawsku przeciwlotnicy amerykańscy dysponują obecnie 12 rakietami PAC2, które służą do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców czy pocisków manewrujących cruise. Posiadają też 32 rakiety PAC3, które służą do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, np. rakiet Iskander. – W czasie ćwiczenia amerykańskie baterie przeciwlotnicze nie będą przemieszczać swoich pododdziałów, bo zasięg radarów i rakiet Patriot jest tak duży, że spokojnie z jednego miejsca zabezpieczą wszystkie szkolące się tu pododdziały – podkreśla przeciwlotnik z 12 Dywizji. – Ich zadaniem jest osłona wojsk własnych przed wszelkimi uderzeniami z powietrza, czyli stworzenie tzw. parasola przeciwlotniczego. W realnych działaniach chodziłoby o to, by pododdziały lądowe skupiały się jedynie na walce z przeciwnikiem i nie martwiły się o zagrożenie z powietrza – dodaje.

REKLAMA

Scenariusz manewrów „Saber Strike' 18” nie zakłada jednak użycia bojowego rakiet Patriot. Amerykanie skupiają się na wykrywaniu celów, identyfikacji (swój–obcy) i śledzeniu ich w powietrzu. – Z tego powodu sercem systemu jest wykorzystywany w Polsce radar typu ścianowego MPQ-53 – podkreśla por. Błażej Łukaszewski, zastępca szefa Centrum Prasowo-Informacyjnego Drawsko.

Jest to mobilny radar umieszczony na platformie kołowej, sterowany komputerowo, który pracuje w zakresie częstotliwości 4-8 GHz. Może on skanować przestrzeń powietrzną i śledzić bez przerwy maksymalnie ponad sto celów jednocześnie oraz uczestniczyć w naprowadzaniu do dziewięciu pocisków atakujących różne cele.

Zestawy Patriot, w podobnej konfiguracji do tych wykorzystywanych w Drawsku Pomorskim, mają trafić do polskich żołnierzy w 2022 roku. Tak zakłada umowa, jaką w marcu 2018 roku podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kontrakt wart jest 4,75 mld dolarów.

Manewry „Saber Strike' 18” rozpoczęły się 3 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Uczestniczy w nich ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniejsza jest grupa amerykańska – organizatora ćwiczeń. Polskie siły zbrojne stanowią drugą siłę pod względem liczby zaangażowanych żołnierzy. Istotną rolę podczas „Saber Strike' 18” odgrywają także batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance. Sojusznicy działają w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo jest głównym rejonem ćwiczeń.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Marcin Zając

dodaj komentarz

komentarze


Czarter samolotów dla VIP-ów
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Curse of the Black Gold
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Widzimy się na macie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
See You On The Mat
Zrobiłem to, co do mnie należało
Militaria z morskiego dna
Poszukiwana Harpia
„Sophia” do końca marca
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Cybernetyczna foka lustruje dno
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Granice są po to, by je przekraczać
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
ORP „Drużno” po nowemu
Antoś, symbol Lwowa
Technologiczne inwestycje HSW
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Programy NATO dla ukraińskich saperów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Panie bez taryfy ulgowej
Polscy generałowie w strukturach NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
13 Desperadoes
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Playing the World
„Snipy” to oczy...
Testament geopolityczny prezydenta
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Powrót lekkich czołgów w US Army
Morze niezgody
Pilot z precyzją chirurga
Klątwa czarnego złota
Album na urodziny „Łuka”
Bal na rzecz weteranów
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polskie święta na misjach
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Lekcja zimowego przetrwania
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Cel – bezpieczna Europa
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Proobronna „Anakonda”
Centrum w zawieszeniu
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO