moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Rząd za kluczowymi zmianami
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Mastery wylądowały w Krzesinach
The United States of America Have It Their Way
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Dragoni ruszyli do boju
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Mieliśmy oko nad Irakiem
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Pobiegną dla „Czarnego”
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Cisi bohaterowie
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Zmiany w zarządzie PGZ
Gwardziści z USA w Krzesinach
Cios w domu wroga
Prezydent Duda w Białym Domu
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Strzały z Procy
„Sophia”: powrót do domu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Zmiany w dodatkach służbowych
MMA w Sokołowie Podlaskim
Pretorianin
Poligonowy test zwiadowców
Terytorialsi w urzędach
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Zmiany w ustawie o weteranach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Sopka do liftingu
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Szkoła Orląt będzie Akademią
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Trzeci wróg
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Sokoły pola walki
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Bezzałogowce w programie „Orlik”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO