moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wisła – szybciej i taniej

Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostaw – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji w sprawie kupna od Amerykanów systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Szef MON-u zaznaczył, że redukcja kosztów nie oznacza zmniejszenia zdolności bojowych systemu. Umowa może być podpisana do końca marca.

W połowie stycznia minister Mariusz Błaszczak przebywał z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się wówczas w Waszyngtonie m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowy dotyczyły nie tylko obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również programów modernizacyjnych polskiej armii. A dokładnie zakupu od amerykańskiego producenta nowoczesnego uzbrojenia, w tym przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot.

Negocjacje w sprawie zakupu tej broni trwają od kilku lat. Polski rząd skierował do władz amerykańskich tzw. Letter of Request (LOR), czyli zapytanie ofertowe jeszcze we wrześniu 2016 roku. Teraz proces pozyskania systemu Patriot jest w decydującej fazie. W połowie listopada Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja zajmująca się umowami na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła w Kongresie informację (notyfikację) o zamiarze sprzedania Polsce systemów Patriot. Chodzi o dwie baterie, czyli m.in.: cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903 oraz dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Całość miałaby kosztować maksymalnie 10,5 mld zł.

REKLAMA

Ponieważ w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku Kongres nie wyraził sprzeciwu, DSCA otrzymała formalną zgodę na podpisanie umowy i ruszyły negocjacje z Polską dotyczące zapisów kontraktu, w tym ostatecznej konfiguracji zestawów rakietowych, terminu ich dostaw oraz ceny. 

– Dobre wieści w sprawie programu „Wisła”. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak.

Oznacza, to że Polsce udało się wynegocjować nie tylko znacząco niższą (niż wspomniane maksimum kongresowe) cenę oraz wcześniejszy termin dostaw. Jednocześnie uzyskaliśmy oczekiwaną przez wojsko konfigurację techniczną i, co za tym idzie, zdolności bojowe baterii Patriotów. W polskim systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będą nosiły kryptonim Wisła.

MON na razie nie ujawnia żadnych szczegółów odnośnie do ceny i terminarza dostaw, gdyż rozmowy i negocjacje z USA nadal są prowadzone.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757140
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Zmiany w ustawie o weteranach
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Nothing Can Stop Our Tanks
Holendrzy w hołdzie maczkowcom
Gorzki finisz wielkiej wojny
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Konwój dotarł do celu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kolejne Jelcze dla armii
„Ślązak” na morskiej próbie
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
„Anakonda” w Orzyszu
Morskie kły na „Anakondzie”
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
We Build the World of Details
Wolna Polska na gruzach starego świata
Polska Casa nad Irakiem
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Kawalerzyści na górskich trasach
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
He Who Awaken Poles to Arms
Konwój idzie przez Bałtyk
The United States of America Have It Their Way
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Obronne wyzwania fotoniki
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Film Frames from the War Front
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Our efforts passed muster
Wyślij paczkę do PKW
Rakiety Homara
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Wojsko szuka pielęgniarek
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polsko-amerykańskie negocjacje
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Rząd za kluczowymi zmianami
Cel – Fort Trump
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Mistrz sztangi
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Więcej miejsc na studiach wojskowych
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Kto zbiera burzę
Sto lat niepodległości
Sarex na Mazurach
Bezpieczny powrót myśliwców
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Luzowanie na „Anakondzie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO