moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wigilia w Rumunii

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii święta Bożego Narodzenia spędzają setki kilometrów od domu, ale obchodzą je zgodnie z polskim zwyczajem. Była wieczerza wigilijna, pasterka, a nawet… wizyta Świętego Mikołaja, który każdemu podarował drobny upominek. Specjalne życzenia skierował do żołnierzy biskup polowy Józef Guzdek.

24 grudnia ponad dwustu polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w Rumunii, spotkało się przy wigilijnym stole. Na wieczerzę, którą zorganizowano w miejscowym klubie garnizonowym „Cercul Militar”, zostali również zaproszeni m.in. dowódca Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, pułkownik Christian Dan oraz przedstawiciele władz miasta i rumuńskich służb mundurowych. Zgodnie ze zwyczajem, zanim żołnierze usiedli do wigilijnej kolacji, podzielili się opłatkiem. O to, by na stołach znalazły się typowo polskie dania, zadbali wojskowi z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Wśród potraw były zupy: grzybowa i barszcz z uszkami, krokiety, pierogi  kapustą i grzybami oraz kilka rodzajów ryb. Świąteczną atmosferę dopełniało wspólne śpiewanie kolęd i pojawienie się Świętego Mikołaja, który każdemu uczestnikowi kolacji podarował drobny upominek. Nie były to jedyne prezenty, jakie trafiły do rąk żołnierzy służących w Rumunii. Wcześniej dostali upominki 6 grudnia, z okazji mikołajek, oraz 11 grudnia, gdy z Polski przybyły paczki od rodzin. Do dużej ilości prezentów dla misjonarzy swoje dary dołączył także naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu dr Bartosz Kuświk. W poczcie były również kartki świąteczne wykonane przez przedszkolaków z Opola oraz dzieci żołnierzy.

Niestety przy stole zabrakło kilku mundurowych, którzy w tym czasie pełnili służbę w koszarach. Jednak by oni również poczuli wyjątkowy nastrój, wybrała się do nich grupa kolędników. Żołnierze chętnie też odwiedzali kaplicę, w której stanęła piękna szopka wykonana przez ich kolegów z plutonu logistycznego. O świąteczny wygląd kaplicy zadbał kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk, który wcześniej przeprowadził rekolekcje adwentowe. Choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez żołnierzy stanęły między innymi w stołówce, hotelu wojskowym, gdzie zakwaterowana jest część osób oraz w jednym z budynków koszarowych, w którym mieszkają specjaliści logistyki i żołnierze kompanii zmotoryzowanej.

Choć w bazie panuje wyjątkowa atmosfera, wielu żołnierzy myślami wraca do kraju. – To moje czwarte święto Bożego Narodzenia poza granicami Polski – mówi starszy chorąży Włodzimierz Dorociak z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Podoficer przyznaje, że trudno mu było wytłumaczyć synowi, że znów nie wróci do domu na święta. – Pomimo tęsknoty za bliskimi cieszę się, że udało się nam przygotować wigilijną wieczerzę i zebrać się w tej ważnej chwili przy wspólnym stole – zauważa weteran sześciu misji w Afganistanie.

W kontyngencie rozegrano także zawody sportowe, m.in. turnieje w tenisa stołowego, piłkę halową oraz w szachy. W świetlicy przez cały czas można było oglądać polskie kanały telewizyjne.

Polski Kontyngent  Wojskowy w Rumunii liczy ponad 220 żołnierzy, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polski pododdział wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która podlega rumuńskiej 2 Brygadzie Piechoty. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Jan Sierpiński

dodaj komentarz

komentarze


Kpr. Mariusz Mańczak
Pole by choice
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Kawalerzyści na górskich trasach
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Plut. Krzysztof Polusik
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Plut. Włodzimierz Wysocki
Na macie z mistrzem
Sierż. Andrzej Skrajny
Zmiany w ustawie o weteranach
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Afgańska zmiana gotowa do misji
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Stalowa nowoczesność
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Nowy inspektor sił powietrznych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Drugie życie BWR-ów
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Nothing Can Stop Our Tanks
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Broń nie tylko dla mundurowych
Prezydent Duda w Białym Domu
Rząd za kluczowymi zmianami
Our efforts passed muster
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Zmiany w dodatkach służbowych
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Minister zaprasza w szeregi armii
JTAC wie najwięcej
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
St. chor. sztab. Marek Stosio
„Patrol” walczy ze skażeniami
Jastrzębie w Albacete
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Polska Casa nad Irakiem
Więcej pieniędzy dla armii!
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Razem dla bezpieczeństwa
Ratownicy – zawsze na służbie
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Sierż. Janusz Raczy
Optoelektronika dla Leopardów
Kpr. Jakub Tynka
„Bolko” na wodzie
Wyślij paczkę do PKW
Warto być żołnierzem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
The United States of America Have It Their Way
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Reach for More

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO