moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wigilia w Rumunii

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii święta Bożego Narodzenia spędzają setki kilometrów od domu, ale obchodzą je zgodnie z polskim zwyczajem. Była wieczerza wigilijna, pasterka, a nawet… wizyta Świętego Mikołaja, który każdemu podarował drobny upominek. Specjalne życzenia skierował do żołnierzy biskup polowy Józef Guzdek.

24 grudnia ponad dwustu polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w Rumunii, spotkało się przy wigilijnym stole. Na wieczerzę, którą zorganizowano w miejscowym klubie garnizonowym „Cercul Militar”, zostali również zaproszeni m.in. dowódca Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, pułkownik Christian Dan oraz przedstawiciele władz miasta i rumuńskich służb mundurowych. Zgodnie ze zwyczajem, zanim żołnierze usiedli do wigilijnej kolacji, podzielili się opłatkiem. O to, by na stołach znalazły się typowo polskie dania, zadbali wojskowi z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Wśród potraw były zupy: grzybowa i barszcz z uszkami, krokiety, pierogi  kapustą i grzybami oraz kilka rodzajów ryb. Świąteczną atmosferę dopełniało wspólne śpiewanie kolęd i pojawienie się Świętego Mikołaja, który każdemu uczestnikowi kolacji podarował drobny upominek. Nie były to jedyne prezenty, jakie trafiły do rąk żołnierzy służących w Rumunii. Wcześniej dostali upominki 6 grudnia, z okazji mikołajek, oraz 11 grudnia, gdy z Polski przybyły paczki od rodzin. Do dużej ilości prezentów dla misjonarzy swoje dary dołączył także naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu dr Bartosz Kuświk. W poczcie były również kartki świąteczne wykonane przez przedszkolaków z Opola oraz dzieci żołnierzy.

Niestety przy stole zabrakło kilku mundurowych, którzy w tym czasie pełnili służbę w koszarach. Jednak by oni również poczuli wyjątkowy nastrój, wybrała się do nich grupa kolędników. Żołnierze chętnie też odwiedzali kaplicę, w której stanęła piękna szopka wykonana przez ich kolegów z plutonu logistycznego. O świąteczny wygląd kaplicy zadbał kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk, który wcześniej przeprowadził rekolekcje adwentowe. Choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez żołnierzy stanęły między innymi w stołówce, hotelu wojskowym, gdzie zakwaterowana jest część osób oraz w jednym z budynków koszarowych, w którym mieszkają specjaliści logistyki i żołnierze kompanii zmotoryzowanej.

Choć w bazie panuje wyjątkowa atmosfera, wielu żołnierzy myślami wraca do kraju. – To moje czwarte święto Bożego Narodzenia poza granicami Polski – mówi starszy chorąży Włodzimierz Dorociak z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Podoficer przyznaje, że trudno mu było wytłumaczyć synowi, że znów nie wróci do domu na święta. – Pomimo tęsknoty za bliskimi cieszę się, że udało się nam przygotować wigilijną wieczerzę i zebrać się w tej ważnej chwili przy wspólnym stole – zauważa weteran sześciu misji w Afganistanie.

W kontyngencie rozegrano także zawody sportowe, m.in. turnieje w tenisa stołowego, piłkę halową oraz w szachy. W świetlicy przez cały czas można było oglądać polskie kanały telewizyjne.

Polski Kontyngent  Wojskowy w Rumunii liczy ponad 220 żołnierzy, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polski pododdział wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która podlega rumuńskiej 2 Brygadzie Piechoty. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Jan Sierpiński

dodaj komentarz

komentarze


Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Eastern Flank Pillar
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Terytorialsi w urzędach
„Walka czołgów” – kolejne starcie
„Kościuszko” na oceanie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Groty na rynku cywilnym
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Unitarka terytorialsów
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polak znaczy skazaniec
Pancerne starcie w Orzyszu
Wojownicy nad morzem
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Płonący tor przeszkód
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Sojusz jak wspólna pięść
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Polityka fałszywego uśmiechu
Inwestycje w Pionki
Polskie Bryzy nad Afryką
Frontowe miasta Legionów Polskich
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Francja inwestuje w obronność
Sukces Trumpa czy Kima?
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Cel: bezpieczne lotnisko
Spadochroniarze skakali po medale
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO