moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON odzyska narzędzia analizy planów operacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej. Wykorzystując doświadczenia zespołu, który przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny, będzie je odbudowywać – zapowiada wiceminister Tomasz Szatkowski, pełnomocnik ministra obrony ds. SPO.


Minister obrony narodowej 10 listopada odznaczył 30 żołnierzy i pracowników wojska, którzy byli zaangażowani w opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów resortu obrony – Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Wiceminister Tomasz Szatkowski spotkał się w piątek z dziennikarzami, by zaprezentować metodologiczne podstawy zakończonego kilka miesięcy temu Strategicznego Przeglądu Obronnego. Raport z SPO to jeden z najważniejszych dokumentów resortu, w którym zawarta jest całościowa ocena systemu obronnego państwa. Zawiera on także szereg wniosków i rekomendacji, które posłużą ministerstwu do kształtowania polityki obronnej – zakupów i modernizacji, rozwiązań instytucjonalnych, projektowania systemu dowodzenia, programów szkolenia itp.

– Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej – dowodził pełnomocnik ministra obrony ds. SPO. Wskazywała na to także Najwyższa Izba Kontroli, która w swoim raporcie stwierdziła, że MON nie ma opracowanych obiektywnych metod tworzenia i weryfikacji planów strategicznych. Zdaniem Tomasza Szatkowskiego, prowadziło to do sytuacji, gdy na najważniejsze, długoterminowe koncepcje resortu obrony zbyt duży wpływ miały osobiste przekonania poszczególnych dowódców.

REKLAMA

Brak możliwości weryfikacji planów prowadził także do osłabienia cywilnej kontroli nad armią. I właśnie jej wzmocnienie jest jednym z podstawowych postulatów płynących ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Ma to przede wszystkim zwiększyć koordynację między polityką obronną prowadzoną przez kierownictwo resortu a planami rozwoju wojska, które opracowywane są przede wszystkim w wojskowych strukturach MON-u. Minister Szatkowski jako przykład dużej rozbieżności między priorytetami rozwoju przywołał sytuację, która miała miejsce we Francji przed II wojną światową. – Wyjątkowo silna pozycja marynarki wojennej zaowocowała dynamicznym rozwojem tego rodzaju sił zbrojnych, kosztem niestety wojsk lądowych. Niemiecka ofensywa w 1940 roku i klęska francuskiej armii dobitnie pokazały, że potrzeby państwa były inne niż koncepcje wojska, zdominowanego przez oficerów marynarki wojennej – mówił wiceminister Szatkowski.

Wiceminister zapowiedział, że kompetencje wypracowane przez zespół ds. przeprowadzenia SPO oraz metodologia, którą eksperci się posługiwali, będą stale stosowane w resorcie obrony. Wzmocniony zostanie Pion Polityki Obronnej MON. Będzie on z jednej strony uzupełnieniem struktur Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dziś głównego organu doradczego ministra obrony i centrum planowania strategicznego, a z drugiej, swego rodzaju konkurencją dla SGWP. Ma to dać kierownictwu MON-u możliwość weryfikacji poszczególnych pomysłów i włączenia nowych środowisk do dyskusji nad nimi.

Tomasz Szatkowski poinformował dziś także, że planuje co roku przeprowadzać „mini SPO”. Bieżące przeglądy miałyby dotyczyć wybranych aspektów polityki obronnej i dawać MON-owi większą kontrolę nad wdrażaniem opracowanych planów, bez konieczności czekania z niezbędnymi modyfikacjami do następnego „dużego” SPO.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety z Mesko w F-35
 
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
„Defender” – pracowity poligon saperów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ochotnicy na ratunek
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Fordy, a nie Nissany
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ogromne zainteresowanie Soną
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Informacja Prasowa
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent Duda jedzie do USA
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Współzawodnictwo rozwija
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie odmładzają F-16
Brawurowe zagony motorowe
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
Testament Polski Walczącej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kolejne Groty dla wojska
16 sekund Liberatora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO