moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON odzyska narzędzia analizy planów operacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej. Wykorzystując doświadczenia zespołu, który przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny, będzie je odbudowywać – zapowiada wiceminister Tomasz Szatkowski, pełnomocnik ministra obrony ds. SPO.


Minister obrony narodowej 10 listopada odznaczył 30 żołnierzy i pracowników wojska, którzy byli zaangażowani w opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów resortu obrony – Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Wiceminister Tomasz Szatkowski spotkał się w piątek z dziennikarzami, by zaprezentować metodologiczne podstawy zakończonego kilka miesięcy temu Strategicznego Przeglądu Obronnego. Raport z SPO to jeden z najważniejszych dokumentów resortu, w którym zawarta jest całościowa ocena systemu obronnego państwa. Zawiera on także szereg wniosków i rekomendacji, które posłużą ministerstwu do kształtowania polityki obronnej – zakupów i modernizacji, rozwiązań instytucjonalnych, projektowania systemu dowodzenia, programów szkolenia itp.

– Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej – dowodził pełnomocnik ministra obrony ds. SPO. Wskazywała na to także Najwyższa Izba Kontroli, która w swoim raporcie stwierdziła, że MON nie ma opracowanych obiektywnych metod tworzenia i weryfikacji planów strategicznych. Zdaniem Tomasza Szatkowskiego, prowadziło to do sytuacji, gdy na najważniejsze, długoterminowe koncepcje resortu obrony zbyt duży wpływ miały osobiste przekonania poszczególnych dowódców.

Brak możliwości weryfikacji planów prowadził także do osłabienia cywilnej kontroli nad armią. I właśnie jej wzmocnienie jest jednym z podstawowych postulatów płynących ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Ma to przede wszystkim zwiększyć koordynację między polityką obronną prowadzoną przez kierownictwo resortu a planami rozwoju wojska, które opracowywane są przede wszystkim w wojskowych strukturach MON-u. Minister Szatkowski jako przykład dużej rozbieżności między priorytetami rozwoju przywołał sytuację, która miała miejsce we Francji przed II wojną światową. – Wyjątkowo silna pozycja marynarki wojennej zaowocowała dynamicznym rozwojem tego rodzaju sił zbrojnych, kosztem niestety wojsk lądowych. Niemiecka ofensywa w 1940 roku i klęska francuskiej armii dobitnie pokazały, że potrzeby państwa były inne niż koncepcje wojska, zdominowanego przez oficerów marynarki wojennej – mówił wiceminister Szatkowski.

Wiceminister zapowiedział, że kompetencje wypracowane przez zespół ds. przeprowadzenia SPO oraz metodologia, którą eksperci się posługiwali, będą stale stosowane w resorcie obrony. Wzmocniony zostanie Pion Polityki Obronnej MON. Będzie on z jednej strony uzupełnieniem struktur Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dziś głównego organu doradczego ministra obrony i centrum planowania strategicznego, a z drugiej, swego rodzaju konkurencją dla SGWP. Ma to dać kierownictwu MON-u możliwość weryfikacji poszczególnych pomysłów i włączenia nowych środowisk do dyskusji nad nimi.

Tomasz Szatkowski poinformował dziś także, że planuje co roku przeprowadzać „mini SPO”. Bieżące przeglądy miałyby dotyczyć wybranych aspektów polityki obronnej i dawać MON-owi większą kontrolę nad wdrażaniem opracowanych planów, bez konieczności czekania z niezbędnymi modyfikacjami do następnego „dużego” SPO.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Bożeny do modyfikacji
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Wypadek saperów
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Niechciany traktat
Fort zagłady
Nowa misja i nowy sprzęt
Gavia na Atlantyku
Ostatni bój wojny obronnej
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rescue Like You Would in a War
68W znaczy ratownik
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Sosnkowski przywrócony
Żołnierze dzieciom
Kolejne Raki dla wojska
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Groty i VIS-y dla armii
Raki strzelały na Bałkanach
Polska nie pozostanie osamotniona
„Albatros” już na wodzie
Niezwyciężeni znowu trenują
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Nowy wiceminister w MON
Lotem przeciw bolszewikom
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Silesian Life Pictures
68W Means Lifesaver
Iranian Chess Game
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Snajper walczy także z wiatrem
Nóż komandosa zdobyty
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rozpoczynamy nową erę
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO