moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Samoobrona Kobiet – runda druga

Jak powstrzymać dusiciela? Czy można wyjść cało ze starcia z nożownikiem? To tylko niektóre tematy zajęć z samoobrony kobiet, jakie po raz drugi organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Treningi w całym kraju rozpoczną się 2 grudnia. Nabór na szkolenie trwa.

– Pierwsza edycja kursu „Samoobrona kobiet” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować szkolenie po raz kolejny – mówi ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zależy nam na tym, aby zachęcić panie do aktywnego spędzania czasu, a także umożliwić zdobycie przydatnej wiedzy od najlepszych wojskowych instruktorów sztuk walki – dodaje.

Druga edycja programu „Samoobrona kobiet” rozpocznie się 2 grudnia. Do tej pory chęć udziału w zajęciach wyraziło prawie tysiąc pań. – Oficjalna rekrutacja zakończyła się 10 listopada, ale w związku z dużym zainteresowaniem zdecydowaliśmy się przedłużyć nabór – mówi ppłk Mateusz Łysek, szef Wydziału Kultury Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. – Na zajęcia można zapisywać się do 30 listopada – dodaje.

Podczas drugiej edycji kursy z samoobrony odbędą się aż w 46 ośrodkach w całym kraju (w pierwszej prowadzono je w 30 miastach), głównie w jednostkach wojskowych i uczelniach wyższych. Szkolenie zostanie zorganizowane zarówno w dużych miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Bydgoszczy, jak i w mniejszych miejscowościach, takich jak Zegrze czy Mrzeżyno.

Zajęcia są bezpłatne. W całym cyklu zaplanowano dziesięć 90-minutowych treningów, ostatni zakończy się w kwietniu 2018 roku. Konkretne terminy szkoleń zostaną ustalone z uczestniczkami podczas pierwszego spotkania. Program obejmuje obronę przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem i atakiem niebezpiecznymi narzędziami. Wszystkie zajęcia poprowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz. Na przykład w Świętoszowie będą to specjaliści od krav magi i kick-boxingu, a w Warszawie swoim doświadczeniem będzie się dzielił między innymi ppor. Jacek Fafiński – zapaśnik, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Jak zapewniają instruktorzy, program został tak opracowany, aby mogły w nim barć udział panie o różnej kondycji fizycznej. – Zajęcia na pewno rozpoczniemy od sprawdzenia formy uczestniczek, a elementy samoobrony będziemy wprowadzać stopniowo – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej z Opola. – Podczas poprzedniej edycji szkoliliśmy panie w różnym wieku i naprawdę wszystkie świetnie sobie radziły. W tym roku poprowadzimy kurs w podobny sposób – dodaje mjr Sławomir Wąs, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Aby wziąć udział w „Samoobronie kobiet” trzeba jednak mieć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. W szkoleniu mogą uczestniczyć tylko osoby posiadające polskie obywatelstwo.

Zapisać się na zajęcia można wysyłając e-mail do Wojskowej Komendy Uzupełnień lub Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (pobierz plik z kontaktami). Oprócz swoich danych, należy wskazać miejsce, w którym chciałoby się odbywać treningi. Decyzję o zakwalifikowaniu kandydatek do konkretnych grup szkoleniowych podejmie dowódca garnizonu.

Organizatorem zajęć „Samoobrona kobiet” jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza edycja szkolenia rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Zainteresowanie zajęciami było tak duże, że wojsko zdecydowało się utworzyć dodatkowe grupy. W rezultacie w treningach w całym kraju brało udział 1300 pań, a tysiąc z nich ukończyło szkolenie. Każda otrzymała certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Sprawdzony sojusznik
Kierunek: misja
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ukraiński kurs na Zachód
Trwała odporność terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Szarża „Hallerczyka”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bon turystyczny także w wojsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Super Warrior w GROM-ie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Tak się zostaje prymusem
Druga kadencja prezydenta Dudy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dla odważnych i walecznych
Wojsko przeciw wirusowi
Świętuj z żołnierzami
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chemicy do zadań specjalnych
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie znów w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Skok na głęboką wodę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO