moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Samoobrona Kobiet – runda druga

Jak powstrzymać dusiciela? Czy można wyjść cało ze starcia z nożownikiem? To tylko niektóre tematy zajęć z samoobrony kobiet, jakie po raz drugi organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Treningi w całym kraju rozpoczną się 2 grudnia. Nabór na szkolenie trwa.

– Pierwsza edycja kursu „Samoobrona kobiet” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować szkolenie po raz kolejny – mówi ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zależy nam na tym, aby zachęcić panie do aktywnego spędzania czasu, a także umożliwić zdobycie przydatnej wiedzy od najlepszych wojskowych instruktorów sztuk walki – dodaje.

Druga edycja programu „Samoobrona kobiet” rozpocznie się 2 grudnia. Do tej pory chęć udziału w zajęciach wyraziło prawie tysiąc pań. – Oficjalna rekrutacja zakończyła się 10 listopada, ale w związku z dużym zainteresowaniem zdecydowaliśmy się przedłużyć nabór – mówi ppłk Mateusz Łysek, szef Wydziału Kultury Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. – Na zajęcia można zapisywać się do 30 listopada – dodaje.

Podczas drugiej edycji kursy z samoobrony odbędą się aż w 46 ośrodkach w całym kraju (w pierwszej prowadzono je w 30 miastach), głównie w jednostkach wojskowych i uczelniach wyższych. Szkolenie zostanie zorganizowane zarówno w dużych miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Bydgoszczy, jak i w mniejszych miejscowościach, takich jak Zegrze czy Mrzeżyno.

Zajęcia są bezpłatne. W całym cyklu zaplanowano dziesięć 90-minutowych treningów, ostatni zakończy się w kwietniu 2018 roku. Konkretne terminy szkoleń zostaną ustalone z uczestniczkami podczas pierwszego spotkania. Program obejmuje obronę przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem i atakiem niebezpiecznymi narzędziami. Wszystkie zajęcia poprowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz. Na przykład w Świętoszowie będą to specjaliści od krav magi i kick-boxingu, a w Warszawie swoim doświadczeniem będzie się dzielił między innymi ppor. Jacek Fafiński – zapaśnik, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Jak zapewniają instruktorzy, program został tak opracowany, aby mogły w nim barć udział panie o różnej kondycji fizycznej. – Zajęcia na pewno rozpoczniemy od sprawdzenia formy uczestniczek, a elementy samoobrony będziemy wprowadzać stopniowo – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej z Opola. – Podczas poprzedniej edycji szkoliliśmy panie w różnym wieku i naprawdę wszystkie świetnie sobie radziły. W tym roku poprowadzimy kurs w podobny sposób – dodaje mjr Sławomir Wąs, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Aby wziąć udział w „Samoobronie kobiet” trzeba jednak mieć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. W szkoleniu mogą uczestniczyć tylko osoby posiadające polskie obywatelstwo.

Zapisać się na zajęcia można wysyłając e-mail do Wojskowej Komendy Uzupełnień lub Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (pobierz plik z kontaktami). Oprócz swoich danych, należy wskazać miejsce, w którym chciałoby się odbywać treningi. Decyzję o zakwalifikowaniu kandydatek do konkretnych grup szkoleniowych podejmie dowódca garnizonu.

Organizatorem zajęć „Samoobrona kobiet” jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza edycja szkolenia rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Zainteresowanie zajęciami było tak duże, że wojsko zdecydowało się utworzyć dodatkowe grupy. W rezultacie w treningach w całym kraju brało udział 1300 pań, a tysiąc z nich ukończyło szkolenie. Każda otrzymała certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Nowe laboratorium WAT
Z archiwum „Szarego”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kto zostawia ślady w sieci
Volhynian Lion Hearts
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Paczki dla kresowiaków
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wrocław czeka na Amerykanów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Trudna droga
Los Polski naszym losem
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Ludzie niebezpiecznej profesji
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Klucz do dobrych relacji
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Unwanted Treaty
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowe maszyny w LAW
Gorące obrady NATO w Londynie
Ostre strzelanie artylerzystów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Leopardy na Podkarpaciu
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dołącz do zawodowców
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO