moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Prawie 10 milionów złotych rocznie – tyle MON planuje wydać na podwyżki dodatków dla części żołnierzy. Ministerstwo chce zwiększyć wynagrodzenia m.in. żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM oraz wojskowych informatyków. Projekt zmieniający rozporządzenie dotyczące dodatków wejdzie w życie prawdopodobnie na początku 2018 roku.

Nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Zmiany będą dotyczyły kilku grup wojskowych, w sumie niespełna 900 osób plus, jak zaznaczono w projekcie, żołnierzy oddelegowanych do służby w wywiadzie.

W sumie na podwyżki dodatków MON wyda 9,5 mln zł rocznie. Kwota ta, jak wyjaśniają w uzasadnieniu autorzy projektu, została zagwarantowana w budżecie resortu od 1 stycznia 2018 r. O ile wzrosną dodatki dla żołnierzy?

REKLAMA

Najlepsze zarobki w GROM-ie

Najbardziej wzrośnie dodatek służbowy dla żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM. Do tej pory specjalsi otrzymywali 450 zł, po wejściu w życie nowych przepisów kwota ta wyniesie 1350 zł. Według autorów projektu ma to być ostatnia zmiana dotycząca systemu wynagrodzenia żołnierzy wojsk specjalnych. Przypomnijmy: od 1 listopada podwyższone dodatki za walkę z terroryzmem – operacje bojowe oraz szkolenia – otrzymują żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Formozy. Podwyżek nie dostaną żołnierze Jednostki Wojskowej Agat oraz Nil. Jak wyjaśniają autorzy projektu takie rozwiązania pozwolą na „zachowanie hierarchicznej struktury ważności jednostek wojsk specjalnych. Najważniejsza pozostanie Jednostka Wojskowa GROM, natomiast naturalnym źródłem naboru do tej jednostki są żołnierze pozostałych jednostek wojsk specjalnych”. W myśl projektu zarobki, jakie będzie oferować JW GROM mają być atrakcyjne dla nowych żołnierzy, również tych, którzy mają przejść tu z innych jednostek WS. Podwyżki dla GROM-u będą kosztowały Ministerstwo Obrony Narodowej ok. 8,10 mln zł rocznie.

Więcej dla wywiadu i informatyków

Zmienią się również zarobki żołnierzy oddelegowanych do wykonywania zadań w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego. Dziś maksymalna kwota dodatku specjalnego (wypłacanego co miesiąc) wynosi 3750 zł, minimalna – 60 zł. Jeśli projekt wejdzie w życie, żołnierz wykonujący zadania na rzecz wymienionych służb otrzyma dodatek w wysokości od 60 do 5250 zł.

Więcej zarobią także wojskowi informatycy – chodzi wyłącznie o żołnierzy zawodowych, a nie pracowników cywilnych. Zmiany obejmą jednak tylko około 80 żołnierzy, którzy od dnia 1 stycznia 2018 roku będą pełnić służbę w Inspektoracie Informatyki (obecnie Inspektoracie Systemów Informacyjnych) oraz w Centrum Projektów Informatycznych (obecnie Resortowym Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi). Autorzy projektu zauważają, że wynagrodzenie informatyków na rynku cywilnym jest atrakcyjniejsze niż to, które oferuje armia i należy to zmienić. Kwoty dodatków wzrosną w zależności od stopnia wojskowego. W sumie MON wyda na podwyżki dla tej grupy 1,30 mln zł.

Projekt reguluje również kwestię dodatków dla żołnierzy, którzy służą w patrolach rozminowania. Dotychczas pobierali oni stały dodatek oraz, gdy brali udział w działaniach ratowniczych  (za takie uważa się na przykład usuwanie niewybuchów na terenie zurbanizowanym), dodatek czasowy.  „Dochodzi do zbiegu uprawnień do dodatku stałego i niestałego. W ostatnim okresie obserwuje się tendencję do występowania żołnierzy o wypłatę dwóch tych dodatków” – czytamy w uzasadnieniu. W związku z tym od 1 stycznia 2018 roku w takich sytuacjach przysługiwać ma tylko jeden, wyższy dodatek. 

Dodatki służbowe otrzymają też szefowie sekcji w wydziale techniki morskiej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni, w wydziale techniki lotniczej w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie, a także szefowie zaopatrzenia  w bazach lotniczych. Wyniosą one miesięcznie nie więcej niż 375 zł. Do tej pory takich dodatków nie otrzymywali.

Projekt zmian czeka na podpis ministra obrony narodowej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~saper
1513009920
Małe sprostowanie dotyczące artykułu o dodatkach . Żołnierze patrolu rozminowania otrzymują jeden i tylko jeden dodatek do uposażenia zasadniczego za niebezpieczny charakter pracy, czyli za niemal codzienne narażanie życia przy usuwaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Za akcje ratownicze pomimo prób unormowania zagadnienia - niestety nie. O dodatku czasowym nawet nie słyszałem i z chęcią się dowiem jakie rozporządzenie go normuje. Zaznaczę, że patrole utrzymują gotowości do podjęcia działań 24h/dobę. Pozdrawiam
2F-A4-69-57

Amerykanie odmładzają F-16
 
Powstaną kolejne strzelnice
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ogromne zainteresowanie Soną
Kraby w Bolesławcu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Fordy, a nie Nissany
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rakiety z Mesko w F-35
Groty z granatnikiem
Prezydent Duda jedzie do USA
Terytorialsi nie stracą dodatku
F-16 kończą misję w Estonii
Zbiegowie z innego świata
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Testament Polski Walczącej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ochotnicy na ratunek
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kolejne Groty dla wojska
Informacja Prasowa
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Współzawodnictwo rozwija
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
16 sekund Liberatora
Polskie porty bardziej otwarte
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO