moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowy na IFF i Jarzębinę-S

Samoloty MiG-29 zostaną wyposażone w najnowsze urządzenia do identyfikacji bojowej „swój– obcy” (IFF), które opracowali inżynierowie z Bydgoszczy. Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł dziś kontrakt o wartości 67 mln zł na ich dostawę i montaż. Armia zleciła też WITU, Belmie i MindMade opracowanie systemu min przeciwpiechotnych Jarzębina-S. Kontrakt opiewa na sumę 15 mln zł.

W Ministerstwie Obrony Narodowej, w obecności odpowiedzialnego za zakupy nowego uzbrojenia wiceministra Bartosza Kownackiego, zostały podpisane dwie ważne dla polskiej armii umowy modernizacyjne. Pierwsza to kontrakt na dostawę i montaż w samolotach MiG-29 najnowszych – pracujących w standardzie Mark XII mod 5 – systemów identyfikacji bojowej „swój–obcy” (IFF –Identification Friend or Foe). Trzyletni kontrakt wart jest około 67 mln zł.

Urządzenia opracowane przez specjalistów z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 z Bydgoszczy trafią do maszyn użytkowanych przez 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dostawy rozpoczną się już za kilka miesięcy. – Zgodnie z zapisami umowy pierwszy MiG-29 wyposażony w nowy system IFF zostanie przekazany do testów i badań w 2018 roku. Ostatnia maszyna ma zostać zmodernizowana w 2020 roku – wyjaśnia Leszek Walczak, prezes WZL nr 2. Podkreśla przy tym, że wszystkie samoloty muszą być wyposażone w system IFF mod 5.

REKLAMA

– Modernizacji sprzętu wymaga od nas NATO. Ustalono bowiem, że od 2020 roku wszystkie statki powietrzne Sojuszu muszą być wyposażone w IFF w standardzie XII mod 5. Bez niego samoloty czy śmigłowce nie będą mogły brać udziału w wielonarodowych ćwiczeniach – wyjaśnia Walczak. Oficer dodaje, że we wszystkich polskich F-16 zainstalowano już taki system. Nie ma go zaś ani w naszych MiG-29, ani Su-22, które dysponują starszą wersją urządzeń do identyfikacji „swój–obcy”.


Film: MON

Drugą umową, którą dziś podpisano, był kontrakt na opracowanie przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” oraz spółka MindMade, produkcyjnej wersji systemu sterowanych ładunków wybuchowych (SSWŁ) Jarzębina-S, czyli nowoczesnego systemu min przeciwpiechotnych. Dwuletnia umowa jest warta 15 mln zł. Mariusz Bednarski, prezes BZE „Belma”, podkreśla, że Jarzębina-S spełni wszystkie wymagania ujęte w konwencji ottawskiej, która w ogromnym uproszczeniu zabrania używania przeciwpiechotnych min kontaktowych (np. z zapalnikami naciskowymi) oraz takich, których nie można bezpiecznie rozbroić. – SSŁW Jarzębina-S będzie wyposażony w systemy ostrzegania o zagrożeniu minowym, odstraszania intruzów, informowania obsługi o wejściu w strefę rażenia oraz rażenia ze znacznej odległości – tłumaczy prezes Bednarski.

Minister Bartosz Kownacki przy okazji podpisania kontraktów stwierdził, że modernizacja armii to nie tylko duże, wielomiliardowe umowy, lecz także zlecenia może o mniejszej wartości, ale równie istotne dla polskiej armii oraz krajowej zbrojeniówki. – Cieszę się z kontraktów zdobywanych przez bydgoskie firmy, które zaliczają się do jednych z najlepszych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Bydgoska Belma słusznie wiąże przyszłość z nowoczesnymi systemami minowymi. Dziś kontrakt na Jarzębinę, w przyszłym zaś roku liczę na to, że może uda się podpisać umowę na dostawę równie nowoczesnych przeciwpancernych min Tulipan – podkreślał minister Kownacki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WITI

dodaj komentarz

komentarze


Cios w domu wroga
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w zarządzie PGZ
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Su-22 znowu w powietrzu
Szkoła Orląt będzie Akademią
PW Inka z WITU
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zmiany w dodatkach służbowych
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Rząd za kluczowymi zmianami
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Mieliśmy oko nad Irakiem
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Pobiegną dla „Czarnego”
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
MMA w Sokołowie Podlaskim
Dragoni ruszyli do boju
Pretorianin
Sokoły pola walki
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Tu liczył się zgrany team i autorytet
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Zamknięte niebo nad Warszawą
Sopka do liftingu
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Zmiany w ustawie o weteranach
Abramsy i Bradleye w Polsce
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
„Sophia”: powrót do domu
The United States of America Have It Their Way
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Terytorialsi w urzędach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Cisi bohaterowie
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Poligonowy test zwiadowców
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Strzały z Procy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO