moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Technologiczna niezależność

Jednym z największych wyzwań jakie stoją przed nami w dziedzinie fotoniki jest uruchomienie produkcji kluczowych podzespołów optoelektroniki. Dziś je sprowadzamy, a w interesie bezpieczeństwa kraju jest to, by wytwarzano te elementy w Polsce – przekonywał Ryszard Kardasz, prezes PCO, podczas otwarcia III Konferencji Optoelektronicznej.

Dwudniowe spotkanie (8–9 listopada) odbywa się w Jachrance pod Warszawą. Zorganizowali je: PCO, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska oraz Polska Platforma Technologiczna Fotoniki. – Kiedy przygotowywaliśmy tę konferencję po raz pierwszy, zastanawiałem się czy ma ona potencjał, aby być wydarzeniem cyklicznym. Dziś, gdy spotykamy się po raz trzeci, jestem już pewien, że naszemu środowisku bardzo potrzebne jest tego typu forum do dyskusji– mówił Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A., otwierając konferencję. Tegoroczna edycja ma tytuł „Optoelektronika ważnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Państwa”. Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji (były przeznaczone na referaty branżowe specjalistów) oraz dwa panele dyskusyjne.

Tematem przewodnim konferencji jest przyszłość rodzimej (ale nie tylko) optoelektroniki oraz oczekiwania jakie wobec niej ma polskie wojsko. Szef PCO przekonywał, że trwająca modernizacja techniczna wojska i zakupy zaawansowanego uzbrojenia powinny być związane z pozyskaniem technologii fotonicznych, których w Polsce nie ma, a których bardzo nam brakuje. – Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami w dziedzinie fotoniki jest uruchomienie produkcji kluczowych podzespołów optoelektroniki, takich jak wzmacniacze obrazu czy detektory podczerwieni. Dziś je sprowadzamy, a w interesie bezpieczeństwa kraju jest, by wytwarzać te elementy w Polsce – argumentował.

REKLAMA

Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Jan Szmidt dodawał, że pozyskanie z zagranicy nowoczesnej technologii nie może oznaczać, że polscy naukowcy przestaną pracować nad autorskimi rozwiązaniami. Profesor przekonywał, że niezbędne jest jednak zwiększenie wydatków na badania i rozwój. – Mamy zdecydowanie za mało naukowców. Nasi sąsiedzi Czesi, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, mają ich dwa razy więcej. W krajach zachodnich, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, ten przelicznik jest dla nas jeszcze bardziej niekorzystny– komentował profesor.

Przedstawiciel resortu obrony, płk Mariusz Kołodziejczyk, zastępca szefa oddziału analiz i programowania Departamentu Polityki Zbrojeniowej, podkreślał, że strategicznym celem MON-u jest kierowanie zdecydowanej większości zamówień obronnych do rodzimej zbrojeniówki. Ta nie może jednak poprzestawać tylko na zleceniach polskiego wojska. – Chcemy, aby przemysł obronny zwiększył swój eksport. Do tego niezbędne są jednak produkty bazujące na krajowej myśli technologicznej – mówił płk Kołodziejczyk.

O dorobku polskiej zbrojeniówki w dziedzinie fotoniki oraz o produktach, nad którymi obecnie pracują inżynierowie z czołowych firm z kraju, można się było dowiedzieć podczas kolejnej sesji referatów. Oprócz gospodarzy spotkania, czyli PCO, o swoich wyrobach opowiadali przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, ZM Tarnów, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz CTW Telesystem Mesko. Pierwszy dzień III Konferencji Optoelektronicznej zakończył panel dyskusyjny.

Drugi dzień konferencji (9 listopada) jest poświęcony dwóm tematom – technologiom kosmicznym oraz cywilnym zastosowaniom systemów optoelektronicznych opracowanym na rzecz wojska. Natomiast panel dyskusyjny dotyczy przyszłości Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, czyli samorządu przemysłu optoelektronicznego w Polsce.

Będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO, główny organizator konferencji, to czołowa polska firma produkująca różnego typu urządzenia optoelektroniczne, począwszy od celowników do broni osobistej, aż po wielosensorowe głowice do pojazdów  i statków powietrznych. Polscy żołnierze posiadają na swoim wyposażeniu wiele produktów sygnowanych przez PCO, chociażby strzeleckie celowniki termowizyjne SCT (RUBIN), gogle noktowizyjne MU-3AM, gogle noktowizyjne MU-3ADM, lornetki noktowizyjne BROM-M oraz noktowizory strzeleckie PCS-5/1.

Polska Zbrojna jest partnerem medialnym III Konferencji Optoelektronicznej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Białym Domu
Mastery wylądowały w Krzesinach
Pretorianin
Szkoła Orląt będzie Akademią
SERE w Bieszczadach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Gwardziści z USA w Krzesinach
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Sokoły pola walki
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
„Sophia”: powrót do domu
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Zmiany w dodatkach służbowych
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Dragoni ruszyli do boju
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Mieliśmy oko nad Irakiem
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Terytorialsi w urzędach
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Rząd za kluczowymi zmianami
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Cios w domu wroga
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Sopka do liftingu
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Wojska lądowe świętują
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
MMA w Sokołowie Podlaskim
Zmiany w ustawie o weteranach
Pobiegną dla „Czarnego”
The United States of America Have It Their Way
Cisi bohaterowie
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Strzały z Procy
Trzeci wróg
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Abramsy i Bradleye w Polsce
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Zmiany w zarządzie PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO