moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze mobilniejsze NATO

NATO będzie miało dwa nowe dowództwa oraz Centrum Operacji Cybernetycznych – to najważniejsze decyzje, jakie zapadły podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, który trwa w Brukseli. Jutro szefowie resortów obrony omówią sytuację panującą w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Supprot”.

– To było bardzo owocne spotkanie – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podsumowując pierwszy dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Kluczową kwestią, którą omówiliśmy była reforma struktury dowodzenia NATO – zaznaczył.

Ministrowie obrony zadecydowali dziś, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, które umożliwią sprawne przemieszczanie sprzętu i żołnierzy NATO na terenie Europy, a także wzmocnią bezpieczeństwo na szlaku komunikacyjnym między Ameryką Północną a Europą. Dowódcy wojskowi rozpoczną teraz prace nad szczegółami tej koncepcji, a efekty ich prac poznamy w lutym przyszłego roku.

– Adaptacja struktury dowodzenia NATO do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa wzmocni naszą zdolność szybkiego i skutecznego wspierania sojuszników – mówił Stoltenberg. Sekretarz generalny przypomniał, że utworzenie dowództw to kolejny etap procesu, który został rozpoczęty w 2014 roku. Od tego czasu udało się m.in. znieść wiele biurokratycznych przeszkód w systemach prawnych państw członkowskich, które utrudniały ruch wojsk wewnątrz NATO. Jak ocenił Stoltenberg, nadal w tym zakresie jest wiele do zrobienia i zaapelował o kontynuowanie prac legislacyjnych, które ułatwią żołnierzom przekraczanie granic. Zaznaczył przy tym, że krajowe przepisy to nie jedyny problem. NATO powinno zadbać o odpowiedni poziom infrastruktury transportowej i dostosować do potrzeb wojskowej logistyki mosty, drogi i konieczna jest współpraca z Unią Europejską, rządami poszczególnych państw, a także z instytucjami z sektora prywatnego.

Ministrowie obrony podjęli dziś także decyzję o utworzeniu Centrum Operacji Cybernetycznych. – Musimy być równie skuteczni w cyberprzestrzeni, jak na lądzie, morzu i w powietrzu – mówił Stoltenberg. – Uzgodniliśmy, że zintegrujemy zdolności cybernetyczne poszczególnych państw, aby wykorzystywać narodowe struktury podczas misji NATO. Będzie to funkcjonowało na takiej zasadzie, na jakiej poszczególne państwa wydzielają swoje samoloty czy okręty na potrzeby wspólnych misji – dodał.

Dziś odbyło się także spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę oraz członków batalionowej grupy bojowej stacjonującej na Łotwie. Podczas wszystkich obrad polski resort obrony reprezentował podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Natomiast w jutrzejszej naradzie weźmie udział minister Antoni Macierewicz.

Debata, która odbędzie się jutro będzie poświęcona sytuacji w Afganistanie oraz walce z terroryzmem. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych w misję „Resolute Support” oraz działających w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jens Stoltenberg podkreślił, że sytuacja w Afganistanie nadal jest niestabilna, ale lokalne siły bezpieczeństwa stają się coraz bardziej skuteczne, więc NATO nie zmieni charakteru misji „Resolute Supprot” na operację bojową. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił Stoltenberg. – W przyszłym roku zwiększymy zaangażowanie instruktorów NATO z 13 do 16 tysięcy i skoncentrujemy się na szkoleniu sił specjalnych, powietrznych oraz poprawie edukacji w Afganistanie – zapowiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne NUR-y do modernizacji
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie obchody wojskowego święta
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant z transportowca-giganta
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Wave of Alliances
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Czarny odchodzi do cywila
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Piknik ze smakiem
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Śladami Pierwszej Pancernej
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przysięga śląskich terytorialsów
Zielonka dla Patriotów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozpoczynamy nową erę
Warszawa walczy, wracamy
Rozdarty subkontynent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO