moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugie życie Challengerów

Waży nieco ponad 62 tony, jest uzbrojony w gwintowaną 120-milimetrową armatę L30A1, a w połowie lat 90. był uważany za najlepiej opancerzony czołg świata. Dziś używany przez brytyjską armię czołg podstawowy Challenger 2 pilnie potrzebuje modernizacji. Jeśli ją przejdzie, pozostanie w służbie aż do 2035 roku.

Brytyjskie siły zbrojne dysponują około 400 czołgami Challenger 2. Maszyny weszły do służby w 1994 roku. Sławę zyskały dzięki innowacyjnemu, warstwowemu pancerzowi Chobham/Dorchester level 2. Składa się on z kilkunastu warstw stali pancernej, płytek ceramicznych oraz płyt ze stopów lekkich, które – połączone razem – zapewniają odporność około 2,5 razy większą niż jednolity pancerz stalowy.

Obecnie Challengery 2 jednak mocno odstają zarówno od najnowszych wersji niemieckich Leopardów 2A7, amerykańskich Abramsów Sep V3, jak i rosyjskich czołgów T-90, T-72B3 i T-14 Armata. Najbardziej zestarzała się ich elektronika, w tym systemy optoelektroniczne i dowodzenia oraz kierowania walką. Pancerz również nie jest już tak wyjątkowy (na tle konkurencji), a i działo nie dotrzymuje kroku najnowszym armatom czołgowym, np. modelom 120 i 130 mm, nad którym pracuje Rheinmetall.

REKLAMA

Właśnie dlatego dwa lata temu dowództwo brytyjskiej armii ogłosiło przetarg na modernizację Challengerów, które zyskały kryptonim „Life Extension Project – LEP”. Do walki o warte kilka miliardów funtów zlecenie stanęły największe koncerny zbrojeniowe na świecie. W ubiegłym roku Brytyjczycy poinformowali, że do finałowej fazy postępowania awansowały dwa konsorcja. Liderem pierwszego jest firma BAE System (czyli producent Challengerów 2), którą wspierają General Dynamics (zarówno oddział w UK, jak i w USA), Leonardo-Finmeccanica, Moog, QinetiQ i Safran. Drugiemu konsorcjum przewodzi Rheinmetall, którego wspiera niemiecki sojusznik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz brytyjskie Thales UK, Supacat i BMT.

Ostatecznie decyzja, komu zostanie powierzona modernizacja brytyjskich Challengerów (i ile ich zostanie unowocześnionych), zapadnie dopiero za dwa lata. Przez ten czas konsorcja na zlecenie rządu będą pracować nad wybranymi podzespołami (ich lista jest niejawna). Media branżowe spekulują, że być może zostanie zlecona budowa prototypu „nowego” Challengera.

W sferze spekulacji pozostaje również zakres oczekiwanej przez brytyjską armię modernizacji. Thomas Pfister, industrial engineer z firmy Rheinmetall, przekonuje, że jego firma jest gotowa opracować wersję obejmującą znaczne zmiany, np. wymianę armaty na działo nowego typu. – Pracujemy obecnie nad nową, 130-milimetrową armatą czołgową o długości 51 kalibrów oraz nad nowymi wersjami znanych już, z czołgów Leopard 2, dział 120 mm. Opracowujemy także nowego typu pociski. Dzięki tym rozwiązaniom możliwości bojowe czołgów zostaną znacząco podniesione – mówi dla polski-zbrojnej.pl niemiecki inżynier.

BAE System swoją koncepcję Challengera 2 LEP zaprezentowało na zakończonych niedawno targach zbrojeniowych w Londynie (Defence Systems and Equipment International). – Czołg zostanie wyposażony w najnowsze i najlepsze czujniki, system kierowania ogniem oraz stanowiska pracy załogi – zapowiada Simon Jackson, szef projektu „Team Challenger 2” w koncernie BAE Systems. Podkreśla, że brytyjska firma chce zbudować pojazd, który będzie można łatwo i tanio w przyszłości ulepszać, tak by – zgodnie z oczekiwaniami brytyjskiego resortu – służył do 2035 roku.

Eksperci zastanawiają się, w jakim stopniu wyjątkowy i innowacyjny będzie musiał być nowy Challenger 2, aby przetrwał w służbie aż piętnaście lat. I czy jakość owych ulepszeń spowoduje, że będziemy o nim mogli powiedzieć, iż to pierwszy natowski czołg czwartej generacji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marcin Lasoń

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1508507580
"industrial engineer" Piszcie po polsku, ze to inżynier przemysłowy.
89-DC-C8-67
~ja
1508175240
Czas pomyśleć o modernizacji naszych T72. Propozycja ZMBŁ http://www.altair.com.pl/magazines/htmlissue?issue_id=898&ref=issue#page/10 Przez 15 lat, co najmniej, nie będzie nowego polskiego czołgu więc należy wykorzystać to co jest tylko... żadnych kompromisów. Wybierać wszystko co najlepsze.
B8-1C-96-C9

Programy NATO dla ukraińskich saperów
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Poszukiwana Harpia
Testament geopolityczny prezydenta
„Sophia” do końca marca
Cel – bezpieczna Europa
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
See You On The Mat
Polskie święta na misjach
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Komandosi z Agatu na Kaukazie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
ORP „Drużno” po nowemu
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pożegnanie generała Surawskiego
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Curse of the Black Gold
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
W Brukseli o bezpieczeństwie
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Poszli nasi w bój bez broni”
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pilot z precyzją chirurga
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Klątwa czarnego złota
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Widzimy się na macie
13 Desperadoes
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Playing the World
Zrobiłem to, co do mnie należało
Album na urodziny „Łuka”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Granice są po to, by je przekraczać
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Centrum w zawieszeniu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Czarter samolotów dla VIP-ów
Ogień przez 48 godzin
Powrót lekkich czołgów w US Army
Morze niezgody
Formowanie Żelaznej Dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Proobronna „Anakonda”
Wojownik w Kłodzku
Militaria z morskiego dna
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Antoś, symbol Lwowa
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Cybernetyczna foka lustruje dno
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO