moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wał przerwany. Wojsko ruszyło na pomoc

Przez półtorej doby 50 żołnierzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i 12 Dywizji Zmechanizowanej zmagało się z przerwanym wałem na rzece Grabowa w pobliżu Darłowa. Wyrwę udało się załatać z użyciem ciężkiego sprzętu i śmigłowca. Zagrożonych zalaniem było kilka miejscowości, w tym Żukowo Morskie. Wojsko wezwał na pomoc wojewoda.

Rzeka wylała w środę. – Na skutek bardzo intensywnych opadów woda gwałtownie wezbrała i zrobiła 15-metrową wyrwę w wale przeciwpowodziowym – tłumaczy Marek Mucha z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Zalany został polder w pobliżu Darłowa. Początkowo z problemem próbował samodzielnie uporać się Zachodniopomorski Zarząd Melioracji. W pierwszych godzinach pracująca na jego zlecenie ekipa ułożyła zaporę z ponad tysiąca standardowych worków z piaskiem oraz 25 wielkogabarytowych worków typu big-bag. Na niewiele to się jednak zdało. – Siła żywiołu jest w tym rejonie ogromna. Wystarczy wspomnieć, że zlewnia rzeki Grabowa zajmuje powierzchnię stu kilometrów kwadratowych. Woda po prostu wymywała worki i przesączała się przez wał – mówi Marek Mucha.

Zagrożonych zalaniem było kilka miejscowości. – Najtrudniejszą sytuację mieliśmy w Żukowie Morskim, gdzie podtopiony został nawet jeden dom. Wstrzymaliśmy się jednak z decyzją o ewakuacji mieszkańców – przyznaje Alicja Zawarta, specjalistka ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy Darłowo. W środę wieczorem wicemarszałek zachodniopomorski doszedł do wniosku, że sytuacji nie uda się opanować bez ciężkiego sprzętu. Zwrócił się do wojewody, by ten na pomoc wezwał wojsko.

W okolice Darłowa, na rozkaz dowódcy operacyjnego, skierowano 50 żołnierzy z 8 Batalionu Saperów w Dziwnowie (wchodzi on w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża) oraz ze szczecińskiej 12 Dywizji Zmechanizowanej. Do dyspozycji mieli dwa PTS-y, czyli pływające transportery samobieżne, samochody ciężarowo-terenowe oraz śmigłowiec, który na wybrzeże został przysłany z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Wypełnianie wyrwy rozpoczęliśmy wczoraj o czwartej rano – informuje kpt. Arkadiusz Drzewiecki z 8 Batalionu Saperów, który dowodził operacją. Najpierw w podłoże należało wbić pale, które następnie zostały owinięte specjalnymi stalowymi siatkami. Kolejnym krokiem było zasypanie konstrukcji piaskiem. – Worki trzeba było przewozić przez wodę, której głębokość wahała się od metra do półtora. Dlatego właśnie transportery okazały się bardzo pomocne – podkreśla kpt. Drzewiecki. Worki były też zrzucane ze śmigłowca.

Prace trwały do wieczora. – Przerwaliśmy je dopiero wówczas, gdy oddalone zostało bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich wsi. Ale dziś rano wróciliśmy nad rzekę – zaznacza kpt. Drzewiecki. Akcja zakończyła się w piątek po południu. – Nic złego nie powinno się już wydarzyć, choć wały nadal są mocno nasiąknięte, a woda z zalanego polderu może schodzić jeszcze kilka tygodni – przyznaje Marek Mucha i dodaje, że pozostaje mieć nadzieję, że tak intensywne opady w najbliższym czasie się nie powtórzą. – W piątek mieliśmy ładną, słoneczną pogodę, ale, niestety, generalnie tegoroczne lato nam nie sprzyja. Deszcze pozalewały sporo pól, straty rolników będą duże – podkreśla przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Przyznaje też, że sytuacja w okolicach Darłowa zaskoczyła specjalistów od melioracji. – W ostatnich latach nie mieliśmy tam większych problemów. Przerwany wał nie był wcześniej zgłaszany do remontu. Po prostu siła żywiołu okazała się nadspodziewanie duża – zaznacza.

Od 11 dni cztery wojskowe grupy zadaniowe pomagają mieszkańcom Pomorza i województwa kujawsko-pomorskiego uporać się ze skutkami nawałnicy, która zniszczyła ogromne połacie lasów i uszkodziła wiele zabudowań. Usuwają połamane drzewa z dróg oraz rzek, rozbierają uszkodzone dachy. Żołnierze pracują między innymi we wsi Rytel, w Chojnicach, a także w okolicach Tucholi i Żnina.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1503677100
Też w tej sprawie się żegnałem .. .
DB-3F-9C-53

„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
 
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cienka niebieska linia
Warszawa walczy, wracamy
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Wave of Alliances
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Preselekcja u komandosów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Amerykańska przyszłość WZL
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rivalry on Closed Sea
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Torn Subcontinent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Od sojusznika do kata
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śladami Pierwszej Pancernej
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Irańskie szachy
Wojna wywiadów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO