moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wał przerwany. Wojsko ruszyło na pomoc

Przez półtorej doby 50 żołnierzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i 12 Dywizji Zmechanizowanej zmagało się z przerwanym wałem na rzece Grabowa w pobliżu Darłowa. Wyrwę udało się załatać z użyciem ciężkiego sprzętu i śmigłowca. Zagrożonych zalaniem było kilka miejscowości, w tym Żukowo Morskie. Wojsko wezwał na pomoc wojewoda.

Rzeka wylała w środę. – Na skutek bardzo intensywnych opadów woda gwałtownie wezbrała i zrobiła 15-metrową wyrwę w wale przeciwpowodziowym – tłumaczy Marek Mucha z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Zalany został polder w pobliżu Darłowa. Początkowo z problemem próbował samodzielnie uporać się Zachodniopomorski Zarząd Melioracji. W pierwszych godzinach pracująca na jego zlecenie ekipa ułożyła zaporę z ponad tysiąca standardowych worków z piaskiem oraz 25 wielkogabarytowych worków typu big-bag. Na niewiele to się jednak zdało. – Siła żywiołu jest w tym rejonie ogromna. Wystarczy wspomnieć, że zlewnia rzeki Grabowa zajmuje powierzchnię stu kilometrów kwadratowych. Woda po prostu wymywała worki i przesączała się przez wał – mówi Marek Mucha.

Zagrożonych zalaniem było kilka miejscowości. – Najtrudniejszą sytuację mieliśmy w Żukowie Morskim, gdzie podtopiony został nawet jeden dom. Wstrzymaliśmy się jednak z decyzją o ewakuacji mieszkańców – przyznaje Alicja Zawarta, specjalistka ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy Darłowo. W środę wieczorem wicemarszałek zachodniopomorski doszedł do wniosku, że sytuacji nie uda się opanować bez ciężkiego sprzętu. Zwrócił się do wojewody, by ten na pomoc wezwał wojsko.

W okolice Darłowa, na rozkaz dowódcy operacyjnego, skierowano 50 żołnierzy z 8 Batalionu Saperów w Dziwnowie (wchodzi on w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża) oraz ze szczecińskiej 12 Dywizji Zmechanizowanej. Do dyspozycji mieli dwa PTS-y, czyli pływające transportery samobieżne, samochody ciężarowo-terenowe oraz śmigłowiec, który na wybrzeże został przysłany z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Wypełnianie wyrwy rozpoczęliśmy wczoraj o czwartej rano – informuje kpt. Arkadiusz Drzewiecki z 8 Batalionu Saperów, który dowodził operacją. Najpierw w podłoże należało wbić pale, które następnie zostały owinięte specjalnymi stalowymi siatkami. Kolejnym krokiem było zasypanie konstrukcji piaskiem. – Worki trzeba było przewozić przez wodę, której głębokość wahała się od metra do półtora. Dlatego właśnie transportery okazały się bardzo pomocne – podkreśla kpt. Drzewiecki. Worki były też zrzucane ze śmigłowca.

Prace trwały do wieczora. – Przerwaliśmy je dopiero wówczas, gdy oddalone zostało bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich wsi. Ale dziś rano wróciliśmy nad rzekę – zaznacza kpt. Drzewiecki. Akcja zakończyła się w piątek po południu. – Nic złego nie powinno się już wydarzyć, choć wały nadal są mocno nasiąknięte, a woda z zalanego polderu może schodzić jeszcze kilka tygodni – przyznaje Marek Mucha i dodaje, że pozostaje mieć nadzieję, że tak intensywne opady w najbliższym czasie się nie powtórzą. – W piątek mieliśmy ładną, słoneczną pogodę, ale, niestety, generalnie tegoroczne lato nam nie sprzyja. Deszcze pozalewały sporo pól, straty rolników będą duże – podkreśla przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Przyznaje też, że sytuacja w okolicach Darłowa zaskoczyła specjalistów od melioracji. – W ostatnich latach nie mieliśmy tam większych problemów. Przerwany wał nie był wcześniej zgłaszany do remontu. Po prostu siła żywiołu okazała się nadspodziewanie duża – zaznacza.

Od 11 dni cztery wojskowe grupy zadaniowe pomagają mieszkańcom Pomorza i województwa kujawsko-pomorskiego uporać się ze skutkami nawałnicy, która zniszczyła ogromne połacie lasów i uszkodziła wiele zabudowań. Usuwają połamane drzewa z dróg oraz rzek, rozbierają uszkodzone dachy. Żołnierze pracują między innymi we wsi Rytel, w Chojnicach, a także w okolicach Tucholi i Żnina.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1503677100
Też w tej sprawie się żegnałem .. .
DB-3F-9C-53

Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
 
Kajak idealny dla komandosa
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Serwis AW101 w Łodzi
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
We Are All Darfur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ropą Polska stała
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
They Train Together, They Fight Together
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Beagle dla żołnierzy?
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Mewa” po służbie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Misje na dłużej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Przeciw trzem wrogom
Defense Without Politics
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Rekordowy budżet MON
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Benemerenti 2020
Posłowie o sytuacji w Iraku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Następcy Wstęg poszukiwani
Za wolność naszą i waszą
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowe śmigłowce specjalsów
Kondor wystartował
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Terytorialsi za oceanem
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Nowy wiceminister w MON
Kobieta technikiem pokładowym Casy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO