moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięcioboistki wojskowe zmotywowane do pracy

W dobrych humorach wróciły z Ekwadoru reprezentantki zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, które reprezentowały Polskę na 64. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Pięcioboju Wojskowym. Polki najlepiej spisały się w biegu przełajowym, w którym w klasyfikacji drużynowej zajęły trzecie miejsce. Najlepsza spośród nich – szer. Anna Gosk – uzyskała najlepszy czas z 50 zawodniczek startujących w mistrzostwach.

 

W ekwadorskim mieście Salinas wraz z szer. Anną Gosk Polskę reprezentowały jeszcze szeregowe Martyna Adamczyk i Żaneta Bogusz. Wszystkie debiutowały w wojskowych mistrzostwach świata. – Pięciobój wojskowy uprawiają niespełna rok. Do tej dyscypliny trafiły z lekkiej atletyki – mówi sierż. Grzegorz Bułkin, trener pięcioboistek wojskowych z zegrzyńskiego WZS. – W Ekwadorze dziewczyny pobiły wiele rekordów życiowych w poszczególnych konkurencjach. Szer. Żaneta Bogusz ustanowiła też wynikiem 4900 punktów rekord Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym. Udany debiut w mistrzostwach sprawił, że zawodniczki bardzo zmotywowały się do dalszej ciężkiej pracy – dodaje szkoleniowiec.

REKLAMA

Świetny bieg przełajowy i kłopoty na strzelnicy

W Salinas Polki zaskoczyły rywalki na czterokilometrowej trasie biegu przełajowego. Szer. Anna Gosk jako jedyna pokonała dystans poniżej 14 min. Triumfowała z czasem 13 min 43,8 s. Polka o ponad 22 s wyprzedziła Rosjanki Ludmiłę Jegorową i Jewgieniję Aksenową. W pięcioboju wojskowym po każdej z konkurencji przyznawane są medale w klasyfikacji indywidualnej. Szer. Anna Gosk stanęła więc w Salinas na najwyższym podium, a obok niej dwie Rosjanki. W klasyfikacji drużynowej biegu przełajowego triumfowały Rosjanki przed Chinkami i Polkami.

W rywalizacji indywidualnej całego pięcioboju bezkonkurencyjne były Chinki, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Najlepsza z Europejek – szer. Sara Hjalager z Danii – była czwarta. Piątą lokatę wywalczyła czwarta z Chinek, a dwie następne – reprezentantki Korei Północnej. Najlepsza z Polek była szer. Żaneta Bogusz. Zajęła 28. miejsce. – Żaneta z pewnością uplasowałaby się na wyższej pozycji. Niestety, podobnie jak jej dwie koleżanki z reprezentacji, straciła trochę cennych punktów na strzelnicy. Bagaż z kurtkami strzeleckimi nie dotarł do nas na czas i dziewczyny musiały strzelać w pożyczonych kurtkach – przyznaje trener Bułkin. – Postawę strzelecką w specjalistycznym ekwipunku budowaliśmy niemal przez rok. Kurtki strzeleckie są idealnie dopasowane do każdego zawodnika. Strzelanie w pożyczonym ekwipunku naprawdę znacznie wpływa na wyniki – dodaje szkoleniowiec.

Na wyniki uzyskane na strzelnicy zwracała też uwagę Anna Kuzawińska Rüegg, Polka pracująca w Kwaterze Głównej Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire – CISM) w Brukseli. – Szkoda, że bagaż nie dotarł na czas. W pożyczonych kurtkach nasze zawodniczki nie mogły uzyskać optymalnych wyników. Ale i tak jestem pod wrażeniem ich świetnego debiutu w mistrzostwach świata – mówi Anna Kuzawińska Rüegg. – Polki pokazały się w Ekwadorze z jak najlepszej strony. Najważniejsze, że mają serce do walki. W konkurencjach technicznych czeka ich jeszcze wiele pracy, ale przecież trenują od niespełna roku – dodaje przedstawiciel Polski w CISM.

Pięciobój wojskowy

Mistrzostwa w Ekwadorze były rozgrywane pod patronatem CISM. W skład cismowskiego pięcioboju wojskowego wchodzą konkurencje: strzelanie z karabinu, pokonywanie toru lądowego z 20 przeszkodami, pływanie na dystansie 50 metrów z pokonywaniem czterech przeszkód, rzut granatem na celność i odległość oraz bieg przełajowy na dystansie czterech (kobiety) i ośmiu (mężczyźni) kilometrów. Na lądowym torze przeszkód odbywa się też niezwykle widowiskowa rywalizacja sztafet. To w tej konkurencji wśród kobiet największe szanse medalowe na przyszłość upatruje trener Bułkin.

Zawody w pięcioboju wojskowym rozgrywane są też pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy Państw NATO (Interallied Confederation of Reserve Officers – CIOR). W zeszłym roku Polki wygrały mistrzostwa świata CIOR w Madrycie. Na najwyższym podium stanęły: por. Magdalena Wawrzyniak, szer. Angelika Gałązka i szer. Marzena Michalik. Jednak rywalizacja w pięcioboju wojskowym pod patronatem CIOR różni się od tego wprowadzonego do współzawodnictwa przez CISM w 1947 roku. Pięcioboiści w mistrzostwach obu stowarzyszeń pokonują takie same tory przeszkód: wodny i lądowy. Jednak w zawodach pod patronatem CIOR zawodnicy we wszystkich konkurencjach startują w umundurowaniu polowym – wszyscy w takim samym, które noszą żołnierze z armii będącej gospodarzem mistrzostw. Ponadto, w odróżnieniu od zawodów CISM, oba tory pokonywane są zespołowo, a nie indywidualnie. W obu pięciobojach jest też strzelanie z karabinu. Natomiast w CIOR zamiast rzutu granatem jest strzelanie z pistoletu. Wreszcie w rywalizacji CIOR zamiast biegu przełajowego jest długodystansowy bieg na orientację.

Pięcioboje rozgrywane pod patronatem obu federacji łączy to, że rywalizować w nich można jedynie w zawodach wojskowych. To nie ułatwia pozyskiwania zawodników do pięcioboju wojskowego. Obecnie na etatach w wojskowych zespołach sportowych są jedynie trzy zawodniczki. Wszystkie w zegrzyńskim WZS, na terenie którego jest jeden z dwóch wybudowanych w Polsce specjalistycznych torów lądowych (drugi jest w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie). – Docelowo ma być pięć pięcioboistek wojskowych w Zegrzu. Szukamy zawodniczek do zespołu. Zwłaszcza takich, które uprawiają triatlon – mówi sierż. Grzegorz Bułkin. – Musi być zdrowa rywalizacja. Wtedy łatwiej będzie o sukces – dodaje sierżant.

SZUS

autor zdjęć: Anna Kuzawińska Rüegg

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Nowy inspektor marynarki wojennej
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Francja inwestuje w obronność
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Bliski Wschód – definicja chaosu
GROM, jak rodziła się legenda
Eurosatory – osobiste wymogi
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polskie Bryzy nad Afryką
Legenda polskiej partyzantki
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polityka fałszywego uśmiechu
Polskie skrzydła w Afryce
Eurosatory 2018 zakończone
Puma i Kuguar na Mazurach
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Porady z paragrafem
Sukces Trumpa czy Kima?
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Święto Dowództwa Generalnego
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Starcie pancernych plutonów
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Kierunek – wschodnia flanka
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Wojskowi judocy na tatami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Trening z koktajlami Mołotowa
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Scenariusze dla Tygrysów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Przyjaciele nie tylko w służbie
LOT Szkoły Orląt
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO