Na plac wjechał rycerz Zawisza Czarny, oddał honor dowódcy i pododdziałom brygady. Później Zawiszacy dali pokaz musztry paradnej, przedefilowali przez miasto, a 200 żołnierzy starło się w walce wręcz. Od kilku dni 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana organizuje z okazji swojego święta pikniki dla mieszkańców Warmii i Mazur. Dziś odbyły się główne uroczystości.
„Zawsze gotowi” to motto 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, czyli największej jednostki na wschodzie Polski. W Brygadzie, która stacjonuje na Warmii i Mazurach służy ponad 3 tys. żołnierzy. Od kwietnia tego roku tworzą oni wraz z Amerykanami, Brytyjczykami i Rumunami Batalionową Grupę Bojową NATO. Jej zadaniem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Sama 15 Brygada powstała 23 lata temu. W 1995 roku przyjęła imię Zawiszy Czarnego oraz dziedzictwo pułków istniejących w dwudziestoleciu międzywojennym. Święto obchodzi 15 lipca, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, w której brał udział jej patron. – Dla naszej jednostki jest to najważniejsze wydarzenie w roku – mówi dowódca gen. bryg. Jarosław Gromadziński.
Dziś odbyły się główne uroczystości. Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą byłemu dowódcy 15 Brygady – gen. bryg. Witoldowi Poluchowiczowi. A jego imieniem nazwano Ośrodek Szkolenia w Giżycku, gdzie znajduje się system szkolno-treningowy Śnieżnik. Z kolei w klubie 15 GBZ została otwarta nowa sala tradycji oraz sala historii współczesnej poświęcona pamięci żołnierzy AK oraz żołnierzy wyklętych. – Tę salę dedykujemy ministrowi Aleksandrowi Szczygle, który pochodził z Warmii i Mazur – mówi gen. Gromadziński.
Zawiszaków uhonorowały władze samorządowe. Dziś imieniem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej nazwano rondo naprzeciwko jednostki. – Giżycko żyje wojskiem, a wojsko jest ważne dla miasta – zauważył generał Gromadziński.
W giżyckim kościele pod wezwaniem św. Ducha Pocieszyciela, żołnierze i pracownicy cywilni 15 Brygady uczestniczyli we mszy św. odprawionej w ich intencji. Później złożyli wieńce i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą sierż. Mariusza Deptułę, który zginął na misji w Afganistanie.
Na piątek zaplanowano główne, oficjalne uroczystości, jednak pikniki dla żołnierzy i ich rodzin oraz mieszkańców Warmii i Mazur odbywają się od kilku dni. Na przykład w amfiteatrze twierdzy Boyen został zorganizowany koncert zespołu disco polo Weekend. – Brygada sportem stoi, dlatego świętujemy także na sportowo – dodaje mjr Jacek Szczesny szef Wychowania Fizycznego i Sportu 15 GBZ. Zawiszacy mogli popłynąć kajakami rzeką Krutynią, zanurkować w jeziorze Kisajno oraz zmierzyć się w meczu piłki nożnej z drużyną wystawioną przez samorządowców z Giżycka (Zawiszacy wygrali 4:2).
Imprezy związane ze świętem Brygady odbędą się także w sobotę. 15 lipca na pola bitwy pod Grunwaldem dotrą żołnierze, którzy biorą udział w rajdzie rowerowym szlakiem zamków gotyckich. Ośmioosobowa drużyna, która z Giżycka wyruszyła 9 lipca, ma do pokonania 560 km, a po drodze do zwiedzenia 15 zamków, m.in. w Malborku, Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy, Sztumie czy Gniewie. – Najdłuższy etap wynosił 140 kilometrów, a większość tej trasy przejechaliśmy w deszczu. Pogoda nam nie sprzyja: albo pada, albo jedziemy pod wiatr, jednak nikt nie wymięka, zmierzamy do celu zgodnie z planem – mówi st. szer. Damian Wójcik. W rocznicę bitwy uczestnicy rajdu rowerowego spotkają się pod Grunwaldem z członkami biegu sztafetowego, którzy poprzedniego dnia wieczorem wyruszą z Giżycka. Wspólnie zapalą znicze pod Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego.
15 lipca w Giżycku odbędzie się impreza upamiętniająca 210. rocznicę wkroczenia do miasta wojsk polskich dowodzonych przez gen. Jarosława Dąbrowskiego oraz gen. Józefa Zajączka. Poza rekonstrukcją walk z 1807 roku zostanie zaprezentowany sprzęt oraz odbędzie się pokaz wyszkolenia Zawiszaków i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wspólną inicjatywą 15 Brygady oraz miasta Orzysz będzie piknik militarny „Zawsze Gotowi – Walka Czołgów”. Ale walczyć będą nie tylko czołgi, także ochotnicze szwadrony kawalerii polskiej.
autor zdjęć: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
komentarze