moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

12 Dywizja przećwiczy dowodzenie operacją obronną

To ma wyglądać jak prawdziwa wojna. Mobilne stanowiska dowodzenia wyjadą z jednostek wojskowych i będą przemieszczały się z miejsca na miejsce, by uniknąć ognia nieprzyjaciela. Będą manewrować nie po poligonie, a w cywilnym otoczeniu. Żołnierze mogą pojawić się na osiedlu, na przyfabrycznym parkingu, na miejskim skwerku.

Tak wyglądać będzie ćwiczenie sztabowe 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Od niedzieli przez tydzień żołnierze tej jednostki będą trenowali organizację systemu dowodzenia operacją w warunkach wojennych. Ich zadaniem będzie tak zaplanować rozmieszczenie mobilnych stanowisk dowodzenia, by wypełniły one swoje zadanie, a jednocześnie uniknęły zniszczenia przez nieprzyjaciela. Dla zwiększenia realizmu ćwiczeń żołnierze wyjadą z poligonów i będą trenować w cywilnym otoczeniu. Podobno na wieść o zamierzeniach swojego dowódcy, oficerowie ze sztabu 12 DZ odpowiedzieli: Wodzu, to niemożliwe. – No to robimy! – usłyszeli od gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka, dowódcy szczecińskiej dywizji.

– Liczę na sprawność myślenia, przemieszczania się, prędkość adaptacji i decyzji, na inicjatywę podwładnych – wylicza gen. Andrzejczak. – Będę zwracał uwagę na przywództwo na każdym szczeblu, a także pozytywne podejście do ludności cywilnej, z którą zetkniemy się w tym ćwiczeniu.

Scenariusz ćwiczenia zakłada wybuch konfliktu między dwoma sąsiadującymi państwami. Powodem napięcia jest chęć przejęcia części Wislandii przez agresywnie nastawioną Barię. Na spornym terytorium odkryto bowiem złoża surowców naturalnych – ropy i gazu ziemnego. Na terenie Wislandii dochodzi do inspirowanych z zewnątrz aktów terroryzmu i ataków cybernetycznych. W tej sytuacji prezydent kraju zarządza wprowadzenie stanu wojennego w zagrożonej agresją części państwa. W stan gotowości postawione zostają siły zbrojne Wislandii. Do akcji wkraczają oddziały, które mają zorganizować dowodzenie operacją obronną. To właśnie zadanie dla żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej.

– Ma to wyglądać jak w sytuacji realnego konfliktu. Nasze mobilne stanowiska dowodzenia wyjadą z miejsca stacjonowania i przez cały czas ćwiczenia, w zależności od rozwoju sytuacji, będą przemieszczały się z miejsca na miejsce – mówi gen. Rajmund Andrzejczak. W ćwiczeniu weźmie udział kilkuset żołnierzy i około dwieście pojazdów, w tym transportery opancerzone Rosomak. Jednocześnie podobne ćwiczenie w terenie przeprowadzą dowództwa jednostek podległych 12 Dywizji – m.in. 12 Brygady Zmechanizowanej i 2 Brygady Zmechanizowanej.

– Będziemy działać nie w znanym, „bezpiecznym” terenie, jakim dla wojska jest poligon, ale w normalnej, cywilnej infrastrukturze – podkreśla gen. Andrzejczak. – Żołnierze pojawiać się będą w wioskach, miasteczkach, na drogach. Wymagać będę od nich dobrej współpracy z napotkanymi cywilami, a także służbami, które w tę operację zostaną zaangażowane – dodaje.

Terenem działania wojska objęte będzie całe województwo zachodniopomorskie. Żołnierze w trakcie ćwiczeń będą współpracować z lokalną policją, służbami sztabu kryzysowego wojewody i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz żandarmerią wojskową.

Ćwiczenie dowództwa szczecińskiej dywizji potrwa cały tydzień. Jest ono elementem przygotowań do największego w tym roku sprawdzianu Wojska Polskiego, czyli manewrów „Dragon-17”. Choć ich scenariusz dopiero powstaje, wiadomo, że przemieszczanie i działanie stanowisk dowodzenia będzie integralną częścią ćwiczeń.

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
LOT Szkoły Orląt
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
„Bękarty wojny” w Dachau
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Kierunek – wschodnia flanka
GROM, jak rodziła się legenda
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Trening z koktajlami Mołotowa
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Żandarmeria świętuje
Bliski Wschód – definicja chaosu
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Sukces Trumpa czy Kima?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Wojskowi judocy na tatami
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Legenda polskiej partyzantki
Na jakich zasadach powrót do armii?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wyjątkowa misja
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polskie skrzydła w Afryce
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Francja inwestuje w obronność
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Starcie pancernych plutonów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Polityka fałszywego uśmiechu
Porady z paragrafem
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Puma i Kuguar na Mazurach
Eurosatory 2018 zakończone
Porządki w programach śmigłowcowych
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO