moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Wigry” ćwiczył z niemieckimi marynarzami

Braunia chce włączyć w swoje granice część terytorium, które należy do sąsiedniego państwa Ginger. Powód? Zamieszkują tam jej mniejszości narodowe. Wojna wisi na włosku, a NATO wysyła w sporny rejon siły stabilizacyjne. Wśród nich znalazł się polski trałowiec ORP „Wigry”.

Tak przedstawiał się scenariusz ćwiczeń „Squadex ‘17”, które zostały przeprowadzone na Zatoce Kilońskiej i w Cieśninach Duńskich. Organizowała je niemiecka marynarka wojenna, gospodarze zaprosili jednak do udziału również okręty ze Szwecji i Polski. Biało-czerwoną banderę reprezentował trałowiec 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – ORP „Wigry”. W weekend powrócił on do portu w macierzystej Gdyni. – Ćwiczenia były dla nas ciekawym sprawdzianem: zarówno ze względu na zadania, jak i miejsce, w którym się odbywały – przyznaje kpt. mar. Michał Narłowski, dowódca ORP „Wigry”.

Przez pierwsze dni okręty ćwiczyły na niemieckich wodach Bałtyku: manewrowały w szykach, trenowały walkę z symulowanym pożarem czy przebiciem kadłuba, a także przeładunek z pokładu jednostki logistycznej należącej do Deutsche Marine. Załogi przećwiczyły też strzelanie do celów powietrznych. – Była to tak zwana faza zgrywająca. Miała ona przygotować siły do zasadniczej części ćwiczeń, która wiązała się z prowadzeniem operacji przeciwminowej – wyjaśnia kpt. mar. Narłowski. Potem okręty na krótko zawinęły do Kilonii, skąd wyruszyły na poligony należące do Danii. – Aby się tam dostać, musieliśmy przejść przez Mały Bełt – wspomina dowódca ORP „Wigry”. To najwęższa z Cieśnin Duńskich. Jej szerokość waha się o 800 metrów do 28 kilometrów. Przerzucone zostały nad nią dwa mosty, które łączą Półwysep Jutlandzki z Fionią. Głębokość Małego Bełtu wynosi od 10 do 75 metrów, a jego długość 50 kilometrów. – Jednostki, które kierują się na Morze Północne, z reguły opływają Fionię od drugiej strony, korzystając z Wielkiego Bełtu. My musieliśmy pokonać trasę trudniejszą, w dodatku robiliśmy to w nocy – opowiada kpt. mar. Narłowski. – Od strony nawigacyjnej okazało się to sporym wyzwaniem – przyznaje.

Na północ od duńskich wysp okręty rozpoczęły działania przeciwminowe. Każda z jednostek otrzymała do przeczesania wybrany rejon. Polski trałowiec ściśle współpracował z okrętami z Niemiec. – Min ćwiczebnych poszukiwaliśmy z wykorzystaniem stacji hydrolokacyjnej. Kiedy na jakąś trafiliśmy, informacja wędrowała do Niemców, a oni identyfikowali znalezisko za pomocą pojazdów podwodnych – tłumaczy dowódca ORP „Wigry”. W tej części ćwiczeń marynarze z większości okrętów również przeszli trening strzelecki. Tyle że tym razem korzystali z wielkokalibrowych karabinów maszynowych oraz osobistej broni marynarzy, celem zaś były drony stanowiące własność niemieckiej marynarki. Jedne z nich unosiły się w powietrzu, inne natomiast poruszały się po morzu holując tarcze.

Dla ORP „Wigry” wyjście na północ miało też wymiar dyplomatyczny. W trakcie ćwiczeń okręt złożył wizytę w Kopenhadze, a załoga spotkała się też z przedstawicielami polskiej ambasady w Danii.

– Ćwiczenia „Squadex” mają długą tradycję, zawsze odbywają się w międzynarodowym składzie. Polscy marynarze biorą w nich udział po raz kolejny – informuje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Okrętów. ORP „Wigry”, który w tym roku dołączył do zagranicznych jednostek, wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców. – To okręt małomagnetyczny, którego kadłub skonstruowany został nie ze stali, lecz z laminatu poliestrowo-szklanego – tłumaczy kmdr ppor. Kwiatkowski. Tego typu jednostki marynarze nazywają potocznie „plastikami”. – Okręt wszedł do służby w 1993 roku – dodaje rzecznik.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 13 DTr

dodaj komentarz

komentarze


Polityka fałszywego uśmiechu
Porady z paragrafem
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Bękarty wojny” w Dachau
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
LOT Szkoły Orląt
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Żandarmeria świętuje
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
GROM, jak rodziła się legenda
Legenda polskiej partyzantki
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Wyjątkowa misja
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Bliski Wschód – definicja chaosu
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Francja inwestuje w obronność
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Puma i Kuguar na Mazurach
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Trening z koktajlami Mołotowa
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Na jakich zasadach powrót do armii?
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Starcie pancernych plutonów
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Wojskowi judocy na tatami
Eurosatory 2018 zakończone
Polskie skrzydła w Afryce
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Kierunek – wschodnia flanka
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Sukces Trumpa czy Kima?
Porządki w programach śmigłowcowych
Egzamin „Kormorana” na Świnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO