Klub HDK PCK Legion, założony w Legionowie przez żołnierzy, stworzył własne odznaczenie, którego najwyższym stopniem jest „Serce Legionu”. Będzie przyznawane za ofiarność członkom i sympatykom organizacji. W Polsce działa ponad 20 wojskowych klubów honorowych dawców krwi. Legion powstał w 2014 roku, a ma już 13 oddziałów, w tym jeden internetowy.
Najbardziej rozbudowany klub HDK Polskiego Czerwonego Krzyża Legion stworzyli żołnierze. Teraz ustanowili wyjątkowe w skali kraju odznaczenie klubowe. – To krwiodawcy i osoby należące do klubu są pomysłodawcami tego odznaczenia, coraz częściej bowiem dopytywali, czy jakieś powstanie. Ponadto cały czas rozszerzamy działalność i chcieliśmy mieć coś, czym możemy wyróżnić osoby czy firmy wspierające nasz klub – tłumaczy plutonowy Robert Kowalewski z zegrzyńskiego Centrum, pomysłodawca i prezes Legionu.
W Polsce istnieją już odznaczenia przyznawane krwiodawcom przez podobne organizacje, jednak to wyróżnia się liczbą stopni – jest ich aż pięć. – Początkowo planowaliśmy trzy stopnie odznaczenia, ale doszliśmy do wniosku, że warto zrobić coś wyjątkowego i wprowadzić więcej możliwości nagradzania krwiodawców oraz naszych partnerów – mówi plut. Kowalewski.
Są zatem trzy klasyczne medale: brązowy, srebrny i złoty. Ale powstały też najniższa stopniem metalowa przypinka (pinsa) oraz najwyższe odznaczenie – szklane serce z kroplą nazwane „Sercem Legionu”. – Medale oraz Serce mogą otrzymać krwiodawcy i członkowie klubu, którzy mają staż członkowski od roku do nawet 20 lat. Kolejnym kryterium jest ilość oddanej krwi. Odznaczenie możemy przyznać także za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia na rzecz rozwoju krwiodawstwa oraz za wsparcie naszego klubu, które przyczynia się do jego sprawnego funkcjonowania – wylicza plutonowy.
Uroczysta gala, podczas której odbędzie się inauguracja odznaczenia, odbędzie się 20 stycznia 2017 roku w Warszawie. „Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym. Organizatorzy zapraszają do udziału w uroczystości – wszelkie informacje na temat gali można znaleźć w internecie.
Film: Legion Klub HDK PCK
Idea krwiodawstwa jest mocno zakorzeniona w wojsku i stale się rozwija. Prezes Legionu, weteran poszkodowany w misjach poza granicami kraju (służył w misji UNIFIL – Tymczasowych Siłach Zbrojnych ONZ w Libanie oraz w Afganistanie – VIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego), od dawna pomaga ludziom. Pierwszy raz honorowo oddał krew w wieku 17 lat za zgodą rodziców. – Od małego widziałem, jak ojciec oddawał krew. Pewnego dnia więc oznajmiłem, że idę z nim. I tak się zaczęło – wspomina. Do dziś oddał 35 litrów tego płynu ratującego życie.
W styczniu 2014 roku powstał Klub HDK PCK Legion. Założyli go obecni i byli żołnierze z Zegrza, którzy w tym miejscu po raz pierwszy oddali swoją krew. Dziś Legion ma już 13 oddziałów – powstały w strukturach większości służb mundurowych (cztery działają w jednostkach wojskowych), a jeden oddział jest internetowy i zrzesza krwiodawców z całej Polski. Członkowie Legionu organizują zbiórki terenowe i stacjonarne, szerzą ideę krwiodawstwa, wspierają krwiodawców, wraz z innymi klubami pracują nad ogólnopolskim systemem zniżek dla nich – „Razem dla Dawców”, znajdują kolejne firmy oferujące rabaty. Razem z popularną marką odzieży patriotycznej stworzyli też dekalog honorowego dawcy krwi wskazujący, jaką drogą powinien podążać dawca.
W Polsce działa ponad 20 wojskowych klubów HDK. Żołnierze pragną też powołania wojskowej rady krwiodawstwa. – Chcielibyśmy, aby w wojskowych strukturach powstał organ opiniodawczo-doradczy, który wspierałby działalność klubów i dowódców jednostek, dając im możliwość wyróżniania czy kreowania idei honorowego krwiodawstwa. Rada miałaby się także zająć promocją wojska i wartości związanych z krwiodawstwem. W jej skład weszliby przedstawiciele wojskowych klubów oraz jednostek, w których organizuje się akcje poboru krwi – roztacza wizję plut. Kowalewski.
autor zdjęć: Artur Orzechowski
komentarze