Wyjątkowe środki ochrony wprowadziło wojsko podczas Światowych Dni Młodzieży. W powietrze do 1 sierpnia nie mogą wzbić się m.in. drony, motolotnie, szybowce czy balony. Zakaz obowiązuje m.in. w promieniu 100 kilometrów od Krakowa i 50 km od Częstochowy. Dowództwo Operacyjne nie wydaje zgody na filmowanie z dronów uroczystości takich jak śluby.
– Ograniczenia w ruchu lotniczym wprowadzono po to, żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa papieżowi Franciszkowi oraz pielgrzymom, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży – podkreśla płk Robert Stachurski, szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
Tych, którzy złamią zakaz, spotkają surowe kary. Grozi im grzywna, a nawet kara do pięciu lat pozbawienia wolności. – Jest to złamanie prawa lotniczego. Jeśli do tego dojdzie, przekażemy tę informację organom ścigania – mówi płk Stachurski. – Podobne ograniczenia obowiązywały podczas szczytu NATO w Warszawie – dodaje.
Przypomnijmy więc: zakaz poruszania się w powietrzu dotyczy lotnictwa sportowego, aeroklubowego i rekreacyjnego. Obowiązuje od 25 lipca do 1 sierpnia. Ograniczone są loty w promieniu 100 kilometrów od Krakowa, 50 km od Częstochowy oraz 5 km od Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia. Aby ustalić, gdzie dokładnie obowiązuje zakaz lotów, wystarczy sprawdzić na mapach, na przykład internetowych, odległość w linii prostej od danej miejscowości.
Pułkownik Stachurski apeluje, aby do 1 sierpnia nie planować używania dronów podczas uroczystości takich jak śluby czy wesela. Zabronione jest również filmowanie za pomocą bezzałogowych statków pielgrzymów przebywających na Światowych Dniach Młodzieży.
Tak jak podczas szczytu NATO, tak i teraz zostanie uruchomiony system obezwładniania bezzałogowców klasy mini i mikro, które wbrew zakazom wzbiją się w powietrze. Systemy takie zakłócają łączność operatora drona z maszyną i co za tym idzie – uniemożliwiają sterowanie nią.
W obszarach objętych zakazem będą mogły latać wyłącznie samoloty oraz śmigłowce wojska, policji, straży pożarnej i granicznej oraz pogotowia ratunkowego i TOPR-u. Będą one mogły wykonywać loty HEAD, czyli z Ojcem Świętym, członkami delegacji watykańskiej lub najważniejszymi osobami w państwie na pokładzie. Ponadto odbywały się będą loty poszukiwawcze i ratownicze (czyli o statusie HOSP i SAR) oraz związane z przywracaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego (zatem o statusie STATE i GARDA).
Na małopolskim niebie pojawią się również dodatkowe wojskowe śmigłowce, które będą patrolowały przestrzeń powietrzną 24 godziny na dobę. Kontrole wesprze natowski system ostrzegania i kontroli – AWACS (skrót od ang. Airborne Warning and Control System). Służy on do wczesnego wykrywania statków powietrznych i może być mobilnym centrum zarządzania prowadzonymi operacjami.
Ponieważ papież Franciszek będzie korzystał z wojskowej części lotniska w Balicach, loty rejsowe z lotniska cywilnego nie zostały wstrzymane, choć kontrole są znacznie wzmocnione.
autor zdjęć: chor. Jacek Grześkowiak
komentarze