moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po raz piąty „Combat Alert” wygrała Republika Wschodu

Przez 24 godziny „żołnierze” Republiki Wschodu walczyli z Koalicją Zachodu. Do starcia doszło na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz podczas „Combat Alert 2016” – największych manewrów airsoftowych w Polsce. Otworzył je wicepremier Jarosław Gowin, a szef MON Antoni Macierewicz w liście do uczestników zapewnił, że wspiera takie inicjatywy.


To było już ósme starcie na polu walki Republiki Wschodu i Koalicji Zachodu. W tym roku w zakończonych w niedzielę manewrach walczyło prawie 900 osób. Uczestnicy tej zespołowej gry wykorzystują repliki broni palnej, strzelające plastikowymi kulkami kalibru 6 mm. Manewry przebiegają według scenariusza, który opisuje fikcyjny konflikt na terenie Georgii. Jedna strona konfliktu jest regularną armią, druga – składa się z sił specjalnych i desantowych, i jest wspierana przez grupy partyzantów.

Po raz piąty „Combat Alert” wygrała Republika Wschodu. – Są lepiej zorganizowani, przeważają liczebnie, mają lepszy sprzęt. Musimy wprowadzić zmiany w scenariuszu, aby wyrównać szanse. Koalicja Zachodu musi zostać zreformowana – ocenia Mariusz Sybilski, autor scenariusza, współzałożyciel stowarzyszenia FIA – Wierni w Gotowości pod Bronią. Podczas manewrów towarzyszył on ekipie reporterów BBC, zainteresowanej udziałem organizacji proobronnych w tej imprezie.

Większość jej uczestników to członkowie małych grup airsoftowych oraz organizacji proobronnych. – Udział w tych manewrach to dla nas okazja do sprawdzenia umiejętności oraz możliwość współpracy z wojskiem. Dlatego podjęliśmy decyzję, że przyłączymy się do Fundacji Combat Alert, będziemy jednym z oddziałów terenowych. Chcemy się szkolić, aby w razie potrzeby być gotowi do obrony kraju – mówi Paweł Tuła, dowódca Drużyny Braci. Po raz pierwszy brał udział w „Combat Alert” pięć lat temu. Za pierwszym razem dowodził drużyną, w kolejnych latach prowadził do walki pluton, a obecnie – kompanię. 65 „żołnierzy” Drużyny Braci wchodziło w skład regularnego wojska Republiki Wschodu.


W liście do uczestników manewrów minister obrony narodowej Antoni Macierewicz napisał, że jest to „wydarzenie o wymiarze patriotycznym, kultywujące wartości narodowe i tradycje oręża polskiego, a także inspirujące do podejmowania decyzji związanych z osobistym zaangażowaniem w obronność Polski”. Pogratulował także organizatorom pomysłu i zapewnił, że jego resort wspiera takie inicjatywy.

– Nasze manewry nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim ppłk. Jarosława Wyszeckiego oraz dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk. Jarosława Gromadzińskiego – podkreśla Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”. Wojsko zapewnia sprzęt, wsparcie merytoryczne oraz instruktorów, którzy prowadzą szkolenia.

– „Combat Alert” jest nie tylko rozrywką i sposobem na spędzenie czasu, przyczynia się bowiem także do zaangażowania społeczeństwa w sprawy obronności i rozwija umiejętności wojskowe – podkreśla Marcin Korowaj.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Marcin Korowaj, materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze

~Uczestnik CA w KZ
1468490100
To najlepszy Combat na jakim byłem do tej pory! Scenariusz asymetryczny bardzo mi sie podoba, jest realny do tego typu symulacji okupowanego kraju. Doceniam tez perfekcyjna organizacje, do zobaczenia na zimowej edycji! :)
60-A4-36-E6
~maestrov
1468425120
Nie wierzę że wyrównają siły w KZ. Jak zwykle zrobią z nich mięso armatnie. Byłem przez ostanie dwa lata w KZ i nic się nie zmieniało. Nie chcę się rozczarować ponownie w 2017 na CA i wybiorę inną imprezę. Za sobą pociągnę też kilka osób. Brawo udał się Wam do CA zniechęcić. Powinniście być z siebie dumni.
23-BA-0A-51
~Toro
1468335660
Oby jak najwięcej takich inicjatyw, to dobry kierunek, który przyjął MON. Cywile w sposób naturalny poznają wojsko sami garną się do roboty, trzeba ten potencjał tylko ukierunkować i wspierać.
C3-C0-49-18

Świętuj z żołnierzami
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chemicy do zadań specjalnych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Bon turystyczny także w wojsku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Laserowa artyleria US Army
Strzelnice dla terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Skok na głęboką wodę
Amerykanie znów w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dla odważnych i walecznych
Sprawdzony sojusznik
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ukraiński kurs na Zachód
Trwała odporność terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Tak się zostaje prymusem
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Szarża „Hallerczyka”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Kierunek: misja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Druga kadencja prezydenta Dudy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polsko-amerykańska współpraca
Super Warrior w GROM-ie
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO