moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saper w rozpoznaniu


Hubert to profesjonalista w pełnym tego słowa znaczeniu. On po prostu lubi to, co robi, i to widać.


Starszy sierżant Hubert Grzelak podczas VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie służy na stanowisku dowódcy sekcji w zespole rozpoznawczym grupy rozpoznawczej. Wraz z kolegami stacjonuje w bazie Ghazni. Misja w Afganistanie nie jest jego pierwszą misją, wcześniej był w Bośni i Hercegowinie oraz w Iraku.
Hubert wraz ze swoją drużyną niemal codziennie opuszcza bazę Ghazni i uczestniczy w patrolach lub operacjach. Niejednokrotnie są to operacje kilku- lub kilkunastodniowe realizowane w różnych częściach prowincji Ghazni. „Byliśmy już praktycznie wszędzie, w całej prowincji. Współpracowaliśmy z kolegami z Qarabaghu, Giro i Warriora. Wszędzie staramy się pomagać”, mówi Hubert. Często wykonują zadania w nocy z wykorzystaniem urządzeń termo- i noktowizyjnych. Hubert uczestniczył także w kilku desantach śmigłowcowych. Akcje, w czasie których następuje szybkie przemieszczenie żołnierzy przy wykorzystaniu śmigłowców, pozwalają na skuteczne wykorzystanie elementu zaskoczenia. „Podczas wyjazdów najczęściej dowodzę kołowym transporterem opancerzonym Rosomak. W czasie operacji pojazd daje mi i mojej sekcji osłonę i ochronę, a w czasie dłuższych wyjazdów staje się naszym domem. W nim realizujemy zadania, ale również odpoczywamy. Każdy, kto był w <>, wie, że miejsca jest tu naprawdę niewiele”, tłumaczy z uśmiechem.
sierz_grzelak2Hubert jest dowódcą sekcji liczącej 9 żołnierzy. Wraz z nimi wykonuje różne zadania – od „zwykłego” patrolowania i sprawdzania drogi, aż do przeszukiwania i sprawdzania wiosek. „Jesteśmy zawsze w gotowości do działania. Jeśli tylko jest zadanie i potrzeba, natychmiast ruszamy. Taka specyfika rozpoznania. To po prostu trzeba to lubić”, wyjaśnia.
Żołnierze rozpoznania, wśród których był również Hubert, zyskali dodatkowe uznanie u pozostałych żołnierzy PKW, kiedy przebyli trudną, nieuczęszczaną drogę z bazy Giro do Ghazni. „Współpracowaliśmy z kolegami z Giro, realizując różne zadania. Po kilku tygodniach, gdy nadszedł czas powrotu, niestety pogoda się załamała. Z powodu dużych opadów śniegu i wysokiego poziomu wód droga, którą tam przybyliśmy wcześniej, okazała się nieprzejezdna. Postanowiliśmy wracać niewykorzystywaną dotychczas drogą, wytyczoną w górach, pomiędzy skalami. Droga, którą jechaliśmy, nieraz stawała się tak wąska, że wydawało się, że nasze Rosomaki nie przejdą. Innym razem znów jechaliśmy bardzo pochyłym zboczem. Udało nam się dojechać do Ghazni”, opisuje Hubert.
sierz_grzelak3Zdaniem przełożonych Hubert to doskonały żołnierz i dowódca, a jednocześnie oddany kolega. Wszyscy podkreślają też jego radosne usposobienie. „Cieszę się, że mam takich podwładnych. Gdy rozpoczynałem służbę wojskową, marzyłem, by dowodzić żołnierzami profesjonalistami i to marzenie tu na misji się spełnia. Hubert to profesjonalista w pełnym tego słowa znaczeniu. On po prostu lubi to, co robi, i to widać”, mówi porucznik Maciej Paul, dowódca 2 zespołu rozpoznawczego.
W wolnym czasie Hubert uprawia sport, lubi zmęczyć się na siłowni lub biegając wokół bazy. Podkreśla, że wolnego czasu jest bardzo niewiele. Nie zapomina również o odpoczynku. „Aby dobrze wykonywać zadania, w wolniejszych chwilach musimy porządnie odpocząć i zregenerować siły. To jest naprawdę bardzo ważne”, tłumaczy.
W Polsce służy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Stargardzie Szczecińskim na stanowisku zastępcy dowódcy patrolu rozminowania w kompanii saperów. Mieszka w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od jego jednostki Szczecinie.
Hubert uwielbia wspólne rodzinne wycieczki rowerowe. „Jeździmy wokół Szczecina całą rodziną. To są naprawdę piękne tereny. Jeżdżę z moim czteroletnim synkiem Kordianem, on oczywiście w siedzisku, oraz moją kochaną żoną Agnieszką”, opowiada. Hubert podkreśla, że najważniejsza jest dla niego jego rodzina – ukochana żona Agnieszka i synek Kordian, za którymi bardzo tęskni i oczekuje spotkania z nimi.

Fot.: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze


Nowe plecaki dla żołnierzy
 
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Modernizacja bombowców
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Trudny sojusz partyzantów
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Poprady w Gołdapi
Kierunek: Afganistan
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Gumowy czołg, realny front
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
A Half-Open Gate to Hell
Rydwany dżihadu
Likwidacja komendanta Junka
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant poza strefę komfortu
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Następcy Herculesów
Stulecie wojskowej Akademii
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
F-16 wracają do Polski
Zmiany w przepisach mundurowych
Miroslawiec Up
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Działalność firm na rzecz obronności
Polski wkład w operację „Overlord”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Tu się zadań nie wybiera
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Flota przyszłości
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Rozbicie więzienia w Końskich
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Jihadist Mill
Pamięć dodaje skrzydeł
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Ślązak” przeszedł kolejny test
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Logistycy na poligonie w Drawsku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO