Badanie psychologiczne dopuszczające do służby wojskowej będzie ważne tylko przez dwanaście miesięcy. Jeśli w tym czasie kandydat na żołnierza nie dostanie się do armii, będzie musiał ponownie stawić się przed psychologiem. Przepisy ograniczające ważność orzeczenia obowiązują od 24 lutego.
Odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, niekaralność, polskie obywatelstwo i ukończone 18 lat – to podstawowe, ale nie jedyne wymagania, jakie stawia się wobec kandydatów na żołnierzy. Każdy, kto chce wstąpić do armii, musi jeszcze przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Na te ostatnie trzeba się zgłosić do wojskowej pracowni psychologicznej. Podczas badania oceniana jest sprawność intelektualna, cechy osobowości, sprawność psychomotoryczna oraz poziom dojrzałości emocjonalnej i społecznej. Na podstawie wyników psycholog wydaje orzeczenie stwierdzające brak lub istnienie przeciwwskazań do służby w armii. Ta procedura nie uległa zmianie, zmienił się natomiast czas ważności zaświadczenia od psychologa.
– Dotychczas przepisy mówiły wyłącznie o możliwości wykonania ponownego badania po upływie roku w przypadku orzeczenia negatywnego. W przypadku orzeczeń o braku przeciwwskazań do służby ważność dokumentu nie była określona – mówi ppłk Agnieszka Gumińska, psycholog wojskowy w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności MON.
W tym tygodniu weszło jednak w życie znowelizowane rozporządzenie MON, zgodnie z którym wszystkie orzeczenia dopuszczające do służby będą ważne tylko przez rok. W praktyce osoba, która przejdzie badania, a w ciągu dwunastu miesięcy nie zostanie powołana do wojska, będzie musiała stanąć przed komisją jeszcze raz. – To zrozumiałe rozwiązanie, bo przecież zdiagnozowane zaburzenia mogą ulec poprawie czy nawet ustąpić, tak samo dobra kondycja psychiczna może w ciągu roku ulec pogorszeniu – tłumaczy ppłk Gumińska.
Kogo obejmą nowe przepisy? – Na przykład kandydatów ubiegających się o przyjęcie do wyższych szkół oficerskich, którzy w danym roku nie dostali się na studia wojskowe. Podczas rekrutacji prowadzonej w następnym roku osoby te zostaną ponownie skierowane na badania psychologiczne – mówi mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.
Znowelizowane przepisy doprecyzowują również sposób postępowania z dokumentacją badań psychologicznych. Chodzi m.in. o skierowania na badania, karty badań psychologicznych oraz orzeczenia i ewentualne odwołania. Wojsko będzie musiało przechowywać je przez 20 lat, licząc od 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Po upływie tego czasu dokumenty zostaną zniszczone przez komisję powołaną przez kierownika pracowni psychologicznej. Protokoły zniszczeń, zawierające m.in. wykaz numerów ewidencyjnych niszczonych kart psychologicznych oraz imiona i nazwiska osób, których karty dotyczyły, będą także przechowywane przez dwie dekady.
autor zdjęć: USMC
komentarze