Symulator szkoleń dla załóg Rosomaków oraz zastosowanie łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających – temu poświęcone były prace nagrodzone w pierwszej edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”. Wczoraj podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie nagrodzono laureatów.
Konkurs na najlepsze innowacyjne rozwiązanie technologiczne w dziedzinie obronności został ogłoszony w sierpniu ubiegłego roku. Jego ideą jest poszukiwanie nowoczesnych i ciekawych rozwiązań, produktów oraz technologii, które mogą mieć zastosowanie w siłach zbrojnych.
Laureaci nagrodzeni
W kategorii indywidualnej zwyciężył mgr inż. Andrzej Lewandowski za pracę poświęconą „Wykorzystaniu łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających”. Za najlepszy projekt zespołowy uznano „Kompleksowy symulator szkoleń załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik”, opracowany przez firmę ROSOMAK S.A.
Inicjatorem i organizatorem konkursu był Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej. – To była pierwsze edycja, nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. W sumie wpłynęło do nas 45 prac, jedną ze względów formalnych musieliśmy odrzucić. Swoje pomysły zgłaszały firmy, ośrodki naukowe i badawcze, a także osoby prywatne – mówi ppłk Maciej Sławiński z Inspektoratu.
Zakres tematyczny nadsyłanych prac i projektów był bardzo różnorodny. – Były takie, które dotyczyły łączności pokładowej, radiostacji, bezzałogowych statków powietrznych. Najmłodszy uczestnik, uczeń technikum, zgłosił opracowany przez siebie nowoczesny model granatu – dodaje ppłk Sławiński.
MON wspiera innowacyjne rozwiązania
Podsumowaniem pierwszej edycji konkursu była zorganizowana w środę w Centrum Konferencyjnym MON uroczysta gala. – Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera inicjatywy tworzące mocne fundamenty, na których opierać możemy bezpieczeństwo naszego kraju – powiedziała obecna na uroczystości Beata Oczkowicz, podsekretarz stanu w MON.
W trakcie gali wiceminister Oczkowicz odczytała list szefa MON Tomasza Siemoniaka skierowany do organizatorów i laureatów. Podkreślił w nim, że zainteresowanie udziałem w konkursie pokazuje, jak ogromny mamy w Polsce potencjał – nie tylko w dużych korporacjach, ale również w ośrodkach naukowych oraz w małych, rodzinnych firmach. – Dzięki takim inicjatywom jak ten konkurs modernizacja polskich sił zbrojnych może być skuteczna, dobrze przeprowadzona i postawić nas jak równych partnerów w jednym szeregu z najnowocześniejszymi armiami Europy i świata – podkreślał minister Siemoniak.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. „Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Laureaci kategorii indywidualnej:
1. Mgr inż. Andrzej Lewandowski – „Wykorzystanie łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających”
2. Dr inż. Roman Bogucki – „Warunki zgrzewania tarciowego metodą Friction Stir Welding blach z niespawalnych i trudnospawalnych stopów aluminium serii 5000 i 7000 o grubości od 20 do 30 mm do systemów bezpieczeństwa”
3. Mgr inż. Mirosław Szymkowiak – „Konstrukcja nowego typu silnika z wahaczowym mechanizmem korbowo-tłokowym”.
Laureaci kategorii zespołowej:
1. Firma ROSOMAK S.A. – „Kompleksowy symulator szkoleń załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik”
2. Firma Metal-Master Sylwia Ładzińska – „Propozycja budowy potencjału odstraszania w oparciu o system załogowych i bezzałogowych samolotów FLARIS”
3. Firma WB Electronics S.A. – „Szerokopasmowe radio indywidualne PERAD 4010”.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON
komentarze