moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższy dodatek za staż

Żołnierze, którzy służą w armii co najmniej od 15 lat, będą co roku dostawać podwyżkę dodatku stażowego. Zmiany wczoraj weszły w życie i dotyczą około 30 procent wojskowych. Dzięki nim np. kapitan z 18-letnią wysługą otrzyma dodatek wyższy o ponad 120 zł brutto. Nowe przepisy wprowadzają też korzystniejsze zasady przyznawania dodatków za klasy specjalistów wojskowych.


Zmiany w przepisach zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. Dotychczas dodatek dla żołnierza z 15-letnim stażem w armii wynosił 15 proc. pensji zasadniczej i wzrastał co pięć lat o kolejne 5 procent. W rezultacie po 30 latach służby żołnierz mógł liczyć na dodatkowe 30 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Rozporządzenie ministra obrony wprowadza korzystniejsze rozwiązanie.

Zakłada ono, że dodatek dla mundurowych z co najmniej 15-letnim stażem będzie podwyższany co roku o 1 proc. uposażenia zasadniczego. Dzięki temu po 35 latach służby dodatek wyniesie maksymalnie 35 proc. – Żołnierze cieszą się z tej zmiany. Zwłaszcza, że czekali na nią już od 2011 roku – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Po pierwsze – motywacja

Na nowych regulacjach skorzysta większość żołnierzy zawodowych z wysługą od 16 do 35 lat służby. W sumie to około 30 tysięcy wojskowych. Dla przykładu kapitan z 18-letnią wysługą otrzyma dodatek wyższy o ponad 120 zł brutto, zaś chorąży z 29-letnim stażem dostanie miesięcznie o ok. 150 zł więcej. „Motywacja finansowa pozwoli na zatrzymanie w wojsku specjalistów o wszechstronnym doświadczeniu i wiedzy, nierzadko dysponujących specjalistycznym wykształceniem i umiejętnościami zdobytymi podczas misji zagranicznych, kursów i studiów” – uzasadnia resort obrony. Również płk Babuśka podkreśla, że nowe rozwiązania zmotywują żołnierzy do dłuższej służby.

Mniej lotów – na dodatek

Nowe przepisy wprowadzają też korzystniejsze zasady przyznawania dodatków za klasy specjalistów wojskowych. Teraz do otrzymania pieniędzy wystarczy, by posiadacze klas – podoficerowie i szeregowi zawodowi zostali dobrze ocenieni na opiniowaniu służbowym. Wcześniej konieczna była piątka.

Na zmianach finansowo skorzysta też 136 instruktorów pilotów służących w dowództwach i sztabach różnych szczebli dowodzenia. Obowiązujące przepisy znoszą bowiem wymóg wykonania przez nich co roku 30–40 godzin lotu jako warunku otrzymywania za to specjalnego dodatku. Autorzy zmian uzasadniają, że dotychczasowy wymóg utrudniał instruktorom pilotom wykonywanie codziennych obowiązków. Od teraz więc liczba godzin lotów dla takich żołnierzy – mniejsza niż dotychczas – będzie ustalana każdego roku w planie szkolenia lotniczego.

Wprowadzone zmiany mają kosztować resort obrony 39 mln złotych rocznie. Pieniądze zostały uzyskane m.in. dzięki zmniejszeniu w wojsku liczby stanowisk oficerskich.

PG

autor zdjęć: Bartosz Bera / www.rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~slużbista
1417813680
co z tego jak znów trwają prace nad zmianami dotyczącymi z ekwiwalentem mieszkaniowym ,"12" pensjami w chwili odejścia do cywila, "13" i mundurówką podejrzewam że wielu moich kolegów tak i ja będziemy musieli podjąć decyzję czy zostać by służyć czy zabrać co nam się dziś jeszcze należy i szukać pracy w cywilu
6B-DC-24-81
~Szwej....
1417808340
niech dbają o podoficerów i oficerów, za dwa lata będą tworzyli trzon Polskiej armii. Gdyż szeregowi za jakiś czas będzie garstka. a pan Chorąży martwi się że dostanie 180zł brutto. bo przecież ma mature. A szeregowy Magister niech szuka roboty po 12 latach . Pozdrawiam serdecznie ludzi trzymających władzę za logiczne myślenie i trwonienie pieniążków. Z poważaniem szer. Kierowca KTO rosomak
03-85-DD-C2
~Katol
1417792800
~edciech - w cywilu dostaniesz więcej.Połóż papiery i chodź .
F0-63-08-27
~edciech
1417779300
A ile dostanie podwyżki major z 25 letnim stażem? Podpowiedź - 0 zł. Taka to podwyżka.
D2-82-D4-77
~ppp
1417777560
oficerowie zwiększone dodatki a pieniędzy na szeregowych nie ma i po 12 latach specjalistów w korpusie szeregowych wypie... do cywila. Od nasza wspaniała "profesjonalna" i zawodowa armia.
22-5C-5F-A1
~szeregowy :( (LUZNY)
1417774800
Dobra podoficerowie i oficerowie robią sobie tzw podwyżki żeby dłużej zostali w wojsku kuszą ich lepszymi zarobkami a co z korpusem szeregowych przecież to również jest korpus z wykwalifikowanymi żołnierzami a nie dają nam dorobić do najniższej emerytury. A jak przychodzi co do czego to szeregowy jest na pierwszej lini.
7F-8D-F6-88
~NCO
1417771800
Wprowadzenie dodatku "kroczącego" jest bardzo dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek dodatkowy próg 35% spowoduje, że tzw. "wysokiej klasy specjaliści" zostaną na swoich stanowiskach, blokując możliwość awansu dla młodych, zdolnych i kreatywnych, tak samo oficerów jak i podoficerów. I oto właśnie w taki sposób polska armia się postarzeje.
E2-4B-24-DB
~moon
1417770900
Ciekawy jestem co z podwyzkami w 2015. Czy rzad chce zamydlic zolnierzom oczy tym dodatkiem czy poza nim dostaniemy jeszcze podwyzki. Pozyjemy zobaczymy.
4D-6E-CD-A0
~d
1417763580
120 zł brutto za 18 lat pracy? o.0
47-A0-24-32

Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Modernizacja floty powietrznej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Fabryka dżihadystów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
F-16 wracają do Polski
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Tu się zadań nie wybiera
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Wywiad AK w służbie aliantów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Święto specjalsów
Region Without a Key
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Kierunek: Afganistan
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Targi Air Fair 2019
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kampania wyborcza poza armią
Czarna taktyka Agatu
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Nowy batalion podhalańczyków
Być krok przed Bielikiem
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Jelcze dla Wisły
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zmiana warty na Mazurach
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Szef NATO w Warszawie
15 lat JFTC
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltic Protector”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Zmiany w przepisach mundurowych
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jihadist Mill
Modernizacja bombowców
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Dołącz do zawodowców
Pomóżmy bliskim żołnierza
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Uchylone wrota piekieł
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO