moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia nie zwolni za brak oświadczenia

Żołnierze, którzy w terminie nie złożą oświadczeń majątkowych, będą wzywani do wywiązania się z tego obowiązku przez komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. Tak wynika z zarządzenia ministra obrony narodowej, które weszło już w życie. Choć niezdyscyplinowani nie będą automatycznie zwalniani z armii, to dowódcy jednostek wojskowych będą mogli wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec swoich podwładnych.


Oświadczenia majątkowe żołnierze składają ministrowi obrony narodowej od 2008 roku. Podają w nich dane nie tylko o dochodach, lecz również o swoich nieruchomościach, majątku ruchomym i kredytach. Oświadczenia zbiera, analizuje i archiwizuje w chronionych bazach Żandarmeria Wojskowa.

Jeszcze do niedawna za niezłożenie dokumentu w ciągu 14 dni po pisemnym upomnieniu żołnierzowi groziło zwolnienie z armii. Stan prawny zmieniła nowela do ustawy pragmatycznej obowiązująca od 1 stycznia bieżącego roku. – Zgodnie z jej zapisami ci, którzy nie złożą oświadczenia do 31 marca każdego roku, nie zostaną automatycznie zwolnieni ze służby. Nie oznacza to jednak, że niezdyscyplinowani żołnierze pozostaną bezkarni – tłumaczy płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW.

Najpierw, zgodnie z obowiązującym zarządzeniem ministra, do każdego zapominalskiego komendant główny ŻW będzie musiał wysłać pisemne wezwanie do złożenia dokumentu. Żołnierz od daty otrzymania tego pisma będzie miał 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Jeśli w tym czasie tego nie zrobi, dowódca będzie zobowiązany wszcząć wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Pułkownik Piekarski nie obawia się, że żołnierze – ze względu na mniej niż dotychczas rygorystyczne konsekwencje – będą traktować obowiązek składania oświadczeń mniej poważnie. – Może się przecież okazać, że skutki będą dla żołnierza bardzo dotkliwe. Zwolnienie z armii nie będzie co prawda obligatoryjne, ale dowódca, wybierając z katalogu ustawowych kar dyscyplinarnych, będzie mógł przecież usunąć żołnierza ze służby. Innymi karami będą np. kary finansowe, upomnienia, nagany czy odwołanie z zajmowanego stanowiska – tłumaczy oficer ŻW.

Przedstawiciele ŻW nie obawiają się również, że żołnierze będą lekceważyć ustawowy termin składania dokumentów. – Zawsze znajdą się tacy, którzy zapomną albo którzy uważają, że odchodząc ze służby, nie muszą składać dokumentów. Według naszych statystyk rocznie takich zapominalskich było około 500. Najczęściej byli to właśnie żołnierze w okresie wypowiedzenia. Zdecydowana większość wywiązywała się z ustawowych terminów – wyjaśnia płk Piekarski.

Zdaniem organów przedstawicielskich, uchylenie przepisu, który bezwzględnie nakazywał zwolnienie wojskowego ze służby za niezłożenie oświadczenia, to dla żołnierzy dobre rozwiązanie. – Nie zawsze przyczyna niezłożenia oświadczenia wynikała z chęci zatajenia pewnych informacji. Choć przypadków zwolnień żołnierzy z armii było niewiele, zaledwie kilka, to taka konsekwencja była zbyt surowa. Teraz przepis obligatoryjny zamienił się w fakultatywny, co oznacza, że żołnierz może zostać zwolniony ze służby, ale nie musi – zaznacza płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Na mocy artykułu 58 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oświadczenie majątkowe są zobowiązani złożyć oficerowie zawodowi (z wyjątkiem oficerów zajmujących stanowiska służbowe sędziów sądów wojskowych oraz stanowiska prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury) oraz podoficerowie pełniący zawodową służbę wojskową w instytucjach finansowych i logistycznych.

W dokumencie należy wykazać dochody osiągnięte w całym poprzednim roku podatkowym według stanu w dniu 31 grudnia. Obowiązek złożenia oświadczeń dotyczy także tych żołnierzy, którzy są w okresie wypowiedzenia, ale 31 grudnia ubiegłego roku wciąż byli w służbie.

Ustawa pragmatyczna uchyliła także inny przepis, który stanowił podstawę zwolnienia żołnierza ze służby. Chodzi o sytuację uzyskania przez niego dwóch niedostatecznych ocen ze sprawdzianu sprawności fizycznej. Teraz dwója ze sprawności wpłynie na obniżenie ogólnej oceny w opinii służbowej do oceny dostatecznej. W praktyce może to oznaczać brak awansu, nieprzedłużenie kontraktu, a w wyjątkowych przypadkach także zwolnienie żołnierza z wojska.

PG

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1407427980
nie będę pisał wypracowania na tema łupów wojennych. Które to są integralną częścią żołnierskiego rzemiosła. W USA po II wojnie światowej wystarczył zgłosić takowy , przy pomocy stosowanego formularza.
39-FF-C3-6D
~scooby
1407422040
Dziecinada i przedszkole. dublowanie kompetencji. Od czego jest skarbówka? Co mnie obchodzi ile Żołnierz ma kasy ? Oby jak najwięcej.
39-FF-C3-6D

W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wywiad AK w służbie aliantów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Szef NATO w Warszawie
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
F-16 wracają do Polski
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Uchylone wrota piekieł
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
I poszli! Jak zawsze się bić!
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Zmiana warty na Mazurach
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Fabryka dżihadystów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
„Baltic Protector”
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Jelcze dla Wisły
Tu się zadań nie wybiera
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Dołącz do zawodowców
Kampania wyborcza poza armią
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Ich zadanie – zdobyć informację
Targi Air Fair 2019
Kierunek: Afganistan
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Jihadist Mill
Medale dla uczestników walk w Karbali
Region Without a Key
Nowy batalion podhalańczyków
Modernizacja floty powietrznej
Być krok przed Bielikiem
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Zmiany w przepisach mundurowych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Modernizacja bombowców
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO