moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia nie zwolni za brak oświadczenia

Żołnierze, którzy w terminie nie złożą oświadczeń majątkowych, będą wzywani do wywiązania się z tego obowiązku przez komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. Tak wynika z zarządzenia ministra obrony narodowej, które weszło już w życie. Choć niezdyscyplinowani nie będą automatycznie zwalniani z armii, to dowódcy jednostek wojskowych będą mogli wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec swoich podwładnych.


Oświadczenia majątkowe żołnierze składają ministrowi obrony narodowej od 2008 roku. Podają w nich dane nie tylko o dochodach, lecz również o swoich nieruchomościach, majątku ruchomym i kredytach. Oświadczenia zbiera, analizuje i archiwizuje w chronionych bazach Żandarmeria Wojskowa.

Jeszcze do niedawna za niezłożenie dokumentu w ciągu 14 dni po pisemnym upomnieniu żołnierzowi groziło zwolnienie z armii. Stan prawny zmieniła nowela do ustawy pragmatycznej obowiązująca od 1 stycznia bieżącego roku. – Zgodnie z jej zapisami ci, którzy nie złożą oświadczenia do 31 marca każdego roku, nie zostaną automatycznie zwolnieni ze służby. Nie oznacza to jednak, że niezdyscyplinowani żołnierze pozostaną bezkarni – tłumaczy płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW.

Najpierw, zgodnie z obowiązującym zarządzeniem ministra, do każdego zapominalskiego komendant główny ŻW będzie musiał wysłać pisemne wezwanie do złożenia dokumentu. Żołnierz od daty otrzymania tego pisma będzie miał 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Jeśli w tym czasie tego nie zrobi, dowódca będzie zobowiązany wszcząć wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Pułkownik Piekarski nie obawia się, że żołnierze – ze względu na mniej niż dotychczas rygorystyczne konsekwencje – będą traktować obowiązek składania oświadczeń mniej poważnie. – Może się przecież okazać, że skutki będą dla żołnierza bardzo dotkliwe. Zwolnienie z armii nie będzie co prawda obligatoryjne, ale dowódca, wybierając z katalogu ustawowych kar dyscyplinarnych, będzie mógł przecież usunąć żołnierza ze służby. Innymi karami będą np. kary finansowe, upomnienia, nagany czy odwołanie z zajmowanego stanowiska – tłumaczy oficer ŻW.

Przedstawiciele ŻW nie obawiają się również, że żołnierze będą lekceważyć ustawowy termin składania dokumentów. – Zawsze znajdą się tacy, którzy zapomną albo którzy uważają, że odchodząc ze służby, nie muszą składać dokumentów. Według naszych statystyk rocznie takich zapominalskich było około 500. Najczęściej byli to właśnie żołnierze w okresie wypowiedzenia. Zdecydowana większość wywiązywała się z ustawowych terminów – wyjaśnia płk Piekarski.

Zdaniem organów przedstawicielskich, uchylenie przepisu, który bezwzględnie nakazywał zwolnienie wojskowego ze służby za niezłożenie oświadczenia, to dla żołnierzy dobre rozwiązanie. – Nie zawsze przyczyna niezłożenia oświadczenia wynikała z chęci zatajenia pewnych informacji. Choć przypadków zwolnień żołnierzy z armii było niewiele, zaledwie kilka, to taka konsekwencja była zbyt surowa. Teraz przepis obligatoryjny zamienił się w fakultatywny, co oznacza, że żołnierz może zostać zwolniony ze służby, ale nie musi – zaznacza płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Na mocy artykułu 58 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oświadczenie majątkowe są zobowiązani złożyć oficerowie zawodowi (z wyjątkiem oficerów zajmujących stanowiska służbowe sędziów sądów wojskowych oraz stanowiska prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury) oraz podoficerowie pełniący zawodową służbę wojskową w instytucjach finansowych i logistycznych.

W dokumencie należy wykazać dochody osiągnięte w całym poprzednim roku podatkowym według stanu w dniu 31 grudnia. Obowiązek złożenia oświadczeń dotyczy także tych żołnierzy, którzy są w okresie wypowiedzenia, ale 31 grudnia ubiegłego roku wciąż byli w służbie.

Ustawa pragmatyczna uchyliła także inny przepis, który stanowił podstawę zwolnienia żołnierza ze służby. Chodzi o sytuację uzyskania przez niego dwóch niedostatecznych ocen ze sprawdzianu sprawności fizycznej. Teraz dwója ze sprawności wpłynie na obniżenie ogólnej oceny w opinii służbowej do oceny dostatecznej. W praktyce może to oznaczać brak awansu, nieprzedłużenie kontraktu, a w wyjątkowych przypadkach także zwolnienie żołnierza z wojska.

PG

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1407427980
nie będę pisał wypracowania na tema łupów wojennych. Które to są integralną częścią żołnierskiego rzemiosła. W USA po II wojnie światowej wystarczył zgłosić takowy , przy pomocy stosowanego formularza.
39-FF-C3-6D
~scooby
1407422040
Dziecinada i przedszkole. dublowanie kompetencji. Od czego jest skarbówka? Co mnie obchodzi ile Żołnierz ma kasy ? Oby jak najwięcej.
39-FF-C3-6D

„Mieszko” po wodowaniu
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Obrady Rady Unii Europejskiej
The Chariots of Jihad
Gen. Joks na czele JFTC
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Miroslawiec Up
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Rozdarty subkontynent
Nowy pułk artylerii
Gotowi na F-35?
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Wielkie święto kawalerii!!!
Nowe nakolanniki
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Karabiny od dęblińskich saperów
Zmiany w przepisach mundurowych
Brytyjska „pamiątka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Rozpoczynamy nową erę
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Air-Landing Outside Comfort Zone
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Początek dowódczej drogi
Fleet of the Future
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kolejna szabla AFN zdobyta
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kierunek: Afganistan
Desant na czeskich spadochronach
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Tak umierał Wołyń
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Działalność firm na rzecz obronności
Sojusze na fali
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Obława pełna białych plam
„Pułaski” wrócił do kraju
„Dragon’19” od kuchni
Raki dla zawiszaków
Sport nie dzieli, sport łączy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Nowi szturmani w JW Agat
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Moja „bazówka”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Stawiamy na rozwój

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO